În ultimele 24 de ore. 73 de bolnavi cu COVID-19 au murit. În unităţile sanitare sunt internaţi 7.542 de pacienţi, dintre care 969 la terapie intensivă.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.337 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba15301762,05
2.Arad16989711,37
3.Argeș20967410,59
4.Bacău20049661,12
5.Bihor21067750,85
6.Bistrița-Năsăud8692320,79
7.Botoșani10800381,1
8.Brașov314851622,55
9.Brăila9716450,64
10.Buzău9461310,59
11.Caraș-Severin8228210,85
12.Călărași7550130,68
13.Cluj392752872,6
14.Constanța31625661,24
15.Covasna5880200,7
16.Dâmbovița17584531,09
17.Dolj191391081,39
18.Galați20115840,96
19.Giurgiu7702390,9
20.Gorj6663531,46
21.Harghita6169350,62
22.Hunedoara153141012,03
23.Ialomița8138250,81
24.Iași33206890,74
25.Ilfov308331522,47
26.Maramureș164731402,98
27.Mehedinți5965320,77
28.Mureș17801610,87
29.Neamț13776 660,95
30.Olt11221340,72
31.Prahova27113710,67
32.Satu Mare9626661,73
33.Sălaj7849581,55
34.Sibiu19776871,52
35.Suceava20725751,16
36.Teleorman9732471,13
37.Timiș377253184,18
38.Tulcea6357130,66
39.Vaslui12746500,98
40.Vâlcea11717621,06
41.Vrancea8160470,52
42.Mun. București1274074892,34
43.Cazuri noi nealocate pe județe1831*-162 
 TOTAL788.0483.337 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 710 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD35
3ARGEŞ17
4BACĂU16
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI24
8BRAŞOV22
9BRĂILA7
10BUZĂU2
11CARAŞ-SEVERIN14
12CĂLĂRAŞI1
13CLUJ17
14CONSTANŢA51
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ9
18GALAŢI10
19GIURGIU10
20GORJ16
21HARGHITA5
22HUNEDOARA20
23IALOMIŢA6
24IAŞI23
25ILFOV20
26MARAMUREŞ18
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI81
29MUREŞ20
30NEAMŢ16
31OLT14
32PRAHOVA18
33SATU MARE21
34SĂLAJ14
35SIBIU20
36SUCEAVA28
37TELEORMAN26
38TIMIŞ36
39TULCEA3
40VASLUI4
41VÂLCEA6
42VRANCEA19
 Total710

Până astăzi, 20.086 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.961.208 teste RT-PCR și 270.740 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.447 de teste RT-PCR (17.019 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.428 la cerere) și 7.917 teste rapide antigenice. Pe teritoriul României, 38.875 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.818 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.770 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 141 de persoane.