O ambarcaţiune cu pasageri la bord, eșuată pe Marea Neagră
Ambarcațiunea cu o lungime de 14 metri venea din Istanbul, Turcia, și se îndrepta spre Odessa, Ucraina, navigând pe lângă mal cu o viteză foarte mică atunci când a atins fundul mării și s-a înclinat. „Nava se afla la 50 de metri distanță de mal, iar echipajul format din trei membri a solicitat părăsirea navei pentru că a considerat că nu se află în siguranță. Sprijiniți de reprezentanții noștri de la Sfântu Gheorghe și de localnici, membrii echipajului au fost aduși la mal în siguranță și preluați de polițiștii de frontieră“, a declarat căpitanul șef de port al Căpităniei Portului Sulina, Radu Andricencu.
Articol editat de Gerhard Chwoika, 18 aprilie 2017, 13:08
În urma evenimentului, armatorul navei aflată sub pavilion ucrainean și-a exprimat intenția de a dezeșua nava, însă acest lucru va fi posibil doar după îmbunătățirea condițiilor meteorologice. Potrivit sursei citate, membrii echipajului vor fi repatriați după finalizarea cercetărilor privind cauzele producerii evenimentului.