Ascultă Radio România Reșița Live

Ministerul Muncii a finalizat actul normativ privind digitalizarea relaţiilor de muncă

Ministerul Muncii a finalizat actul normativ privind digitalizarea relaţiilor de muncă, care introduce semnătura electronică pentru semnarea contractelor şi simplifică activitatea prin telemuncă, a anunţat, pe Facebook, ministrul de resort, Violeta Alexandru.

Ministerul Muncii a finalizat actul normativ privind digitalizarea relaţiilor de muncă

Articol editat de Tibi Adam, 14 octombrie 2020, 10:55

După consultări cu sindicatele şi patronatele, după discuţii cu antreprenori din Bucureşti şi din ţară am luat decizia de a face un pas major în ce priveşte digitalizarea relaţiilor de muncă şi, implicit, simplificarea derulării acestora‘, a spus ea.

Proiectul introduce semnătura electronica pentru contractele de muncă.

Actul normativ prevede că, pentru prima dată în România, se va putea folosi semnătura electronică, atât la semnarea, cât şi la modificarea sau încetarea Contractului Individual de Muncă; se va putea folosi semnătura electronică la instructajul SSM inclusiv în cazul telemuncii; documentele se vor putea păstra în arhivă electronică; activitatea telesariatului, care nu va mai fi obligat să menţioneze locul în care prestează activitatea, se va putea verifica prin mijloace electronice.

Totodată, telesalariatul îşi va putea folosi propriul laptop/echipament pentru desfăşurarea muncii, prin acordul părţilor, iar angajatorul nu va mai fi obligat să răspundă pentru condiţiile de muncă alese de către telesalariat.

România trebuie să se modernizeze cât mai repede, întrucât, cu fiecare an care trece, România rămâne în urmă faţă de alte ţări europene civilizate, afirmă ministrul muncii.

Cred că astfel de măsuri salvează timpul cetăţenilor, reduc birocraţia şi sporesc încrederea în sistemul public. Las actul normativ în transparenţă pentru alte observaţii, dar sunt suficient de încăpăţânată să îl duc până la capăt indiferent de obstacole. Mai am şi reacţii menite să mă determine să renunţ, recunosc. Deja au apărut discuţii legate de obţinerea semnăturii electronice, cât de scumpă este şi de unde se va procura. Va exista o perioadă de tranziţie în care se va permite folosirea semnăturii olografe. Am o soluţie pentru sistemul public‘, a continuat Alexandru.

Etichete:
Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
Naţional marți, 23 iunie 2026, 08:42

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție

România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar, notează Agerpres....

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:25

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu...

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:23

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat o serie de măsuri economice pe care reprezentanții...

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 17:31

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este ‘un om al...

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 15:35

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu Păune...

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei
Naţional luni, 22 iunie 2026, 10:58

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL

Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată și urmează să fie reluată la ora...

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Naţional luni, 22 iunie 2026, 07:11

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet. Noul Executiv...

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet
Naţional duminică, 21 iunie 2026, 11:08

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie

PSD va decide duminică, 21 iunie, dacă intră în Guvernul propus de Adrian Veștea. Consiliul Politic Național al social-democraților a fost...

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie