Până astăzi, 12 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.120.804 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.065.710 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.255 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21655340,49
2.Arad24331360,70
3.Argeș28007160,45
4.Bacău27258800,80
5.Bihor29815280,44
6.Bistrița-Năsăud12857541,57
7.Botoșani14773780,71
8.Brașov44480480,63
9.Brăila13526160,28
10.Buzău12911130,39
11.Caraș-Severin11967270,88
12.Călărași10629180,73
13.Cluj59690971,40
14.Constanța44508570,96
15.Covasna8638120,17
16.Dâmbovița23043310,47
17.Dolj278041090,93
18.Galați28509440,73
19.Giurgiu11470200,98
20.Gorj9501210,46
21.Harghita846080,24
22.Hunedoara23433210,53
23.Ialomița11095180,54
24.Iași43827970,67
25.Ilfov468951201,69
26.Maramureș215191081,26
27.Mehedinți8599200,50
28.Mureș24421320,41
29.Neamț19843340,84
30.Olt15189580,78
31.Prahova36575670,71
32.Satu Mare14337552,36
33.Sălaj11243190,74
34.Sibiu27234670,80
35.Suceava25660711,00
36.Teleorman1438761,13
37.Timiș565331671,49
38.Tulcea863690,42
39.Vaslui16623640,66
40.Vâlcea16818310,54
41.Vrancea11090190,65
42.Mun. București1903912331,44
43.Din străinătate**121213 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1412*79 
 TOTAL1.120.8042.255 

Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 225 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD3
3ARGEŞ0
4BACĂU15
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD18
7BOTOŞANI8
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ9
14CONSTANŢA7
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ5
18GALAŢI6
19GIURGIU4
20GORJ1
21HARGHITA6
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA4
24IAŞI13
25ILFOV5
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI23
29MUREŞ8
30NEAMŢ3
31OLT2
32PRAHOVA3
33SĂLAJ2
34SATU MARE9
35SIBIU3
36SUCEAVA10
37TELEORMAN9
38TIMIŞ11
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI8
42VRANCEA0
 Total    225

Până astăzi, 34.990 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.09.2021 (10:00) – 12.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 29 de decese (18 bărbați și 11 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Bacău, Bihor, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș și Vaslui.

Dintre cele 29 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 de ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 4 la categoria de vârstă 60-69 ani, 10 la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 la categoria de vârstă peste 80 ani.

28 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.813. Dintre acestea, 600 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 141 sunt minori, 132 fiind internați în secții și 9 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.272.132 de teste RT-PCR și 2.695.676 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.672 de teste RT-PCR (3.858 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.814 la cerere) și 21.538 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 19.636 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.404 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.955 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 236 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.509 apeluri la numărul unic de urgență 112. Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19,

polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 septembrie, 955 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 187.000 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.710 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.913 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia și Kuweit. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 194 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia și unul în Bulgaria, au decedat. Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în

Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 2 septembrie 2021 – 9 septembrie 2021, au fost raportate 37.305.780 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    6.866.856  (+124.368)115.259  (+1.049)
Regatul Unit6.978.126  (+246.703)133.229     (+792)
Spania4.898.258    (+50.960)  85.147  (+1.001)
Italia4.585.423    (+55.177)129.707     (+614)
Germania4.046.112  (+109.006)             92.498     (+358)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 9 SEPTEMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 221.357.113  (+4.067.628) 4.573.597  (+66.209)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 2 septembrie 2021 – 9 septembrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.