Până astăzi, 28 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.051.779 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 83.040 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.240 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20403622,26
2.Arad23138552,29
3.Argeș26360711,47
4.Bacău25557551,23
5.Bihor28235752,28
6.Bistrița-Năsăud11529391,58
7.Botoșani13825180,97
8.Brașov42667812,05
9.Brăila12890321,69
10.Buzău12158331,19
11.Caraș-Severin10847482,06
12.Călărași9793391,11
13.Cluj559241343,01
14.Constanța42042781,83
15.Covasna8177472,10
16.Dâmbovița22044291,01
17.Dolj25944491,22
18.Galați26854611,72
19.Giurgiu10764211,37
20.Gorj908280,49
21.Harghita7888201,31
22.Hunedoara22330572,08
23.Ialomița10553291,31
24.Iași41555691,19
25.Ilfov44110883,01
26.Maramureș20069240,55
27.Mehedinți8022231,12
28.Mureș231451312,01
29.Neamț18242 461,30
30.Olt14174201,24
31.Prahova33720891,90
32.Satu Mare12763171,08
33.Sălaj10619181,68
34.Sibiu25600552,07
35.Suceava23775140,46
36.Teleorman13272301,69
37.Timiș532091002,21
38.Tulcea8157151,25
39.Vaslui15652170,75
40.Vâlcea15955391,58
41.Vrancea10331231,08
42.Mun. București1792353083,12
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1170*-27 
 TOTAL1.051.7792.240 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 466 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD13
3ARGEŞ18
4BACĂU12
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD2
7BOTOŞANI6
8BRĂILA3
9BRAŞOV20
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ34
14CONSTANŢA25
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA18
17DOLJ6
18GALAŢI14
19GIURGIU1
20GORJ5
21HARGHITA2
22HUNEDOARA11
23IALOMIŢA7
24IAŞI9
25ILFOV10
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI63
29MUREŞ16
30NEAMŢ12
31OLT5
32PRAHOVA32
33SĂLAJ7
34SATU MARE6
35SIBIU10
36SUCEAVA5
37TELEORMAN11
38TIMIŞ17
39TULCEA0
40VÂLCEA3
41VASLUI11
42VRANCEA6
 Total466

Până astăzi, 27.833 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 27.04.2021 (10:00) – 28.04.2021 (10:00) au fost raportate 150 de decese (72 bărbați și 78 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți,  Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 9 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 42 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 49 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

140 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 10 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.  

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.373. Dintre acestea, 1.325 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.316.396 de  teste RT-PCR și 873.658 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.253 de teste RT-PCR (14.165 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.088 la cerere) și 10.037 de  teste rapide antigenice. 

Pe teritoriul României, 31.666 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.532 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 44.932 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 100 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.940 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 846 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 27 aprilie, 4.153 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 782.110 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.512 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.773 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  137 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 48 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 2 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 3 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația și Finlanda. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 189 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia și unul în Iran, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.