Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: Peste 17 mii de persoane infectate și 423 de decese

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 17.158 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 266 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: Peste 17 mii de persoane infectate și 423 de decese

Articol editat de Adam Valentina, 20 octombrie 2021, 13:31

În acest interval au fost raportate de către INSP 423 de decese (232 bărbați și 191 femei), dintre care 9 anterioare intervalului de referință. Dintre cele 423 de decese, unul a fost înregistrat la categoria de vârstă  10-19 ani, două la categoria de vârstă 30-39 ani, 17 la categoria de vârstă 40-49 ani, 45 la categoria de vârstă 50-59 ani, 117 la categoria de vârstă 60-69 ani, 146 la categoria de vârstă 70-79 ani și 95 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Din totalul de 423 de pacienți decedați, 390 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Cei 33 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 50 și 80 de ani. 32 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.728. Dintre acestea, 1.799 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 480 sunt minori, 441 fiind internați în secții și 39 la ATI.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba277444448,79
2.Arad325563898,75
3.Argeș361304037,79
4.Bacău345123584,57
5.Bihor384294447,63
6.Bistrița-Năsăud170461335,38
7.Botoșani196961894,73
8.Brașov547087068,52
9.Brăila179572087,62
10.Buzău179491926,51
11.Caraș-Severin154881655,39
12.Călărași146321986,94
13.Cluj743717089,10
14.Constanța582696229,14
15.Covasna10274984,08
16.Dâmbovița294183566,81
17.Dolj391445317,20
18.Galați360441836,47
19.Giurgiu158361968,77
20.Gorj126121834,53
21.Harghita110151634,28
22.Hunedoara292924636,42
23.Ialomița156742689,76
24.Iași605837168,85
25.Ilfov6316468517,14
26.Maramureș274131654,48
27.Mehedinți132081968,10
28.Mureș305694515,67
29.Neamț260792655,98
30.Olt213292737,29
31.Prahova506857549,72
32.Satu Mare17961863,26
33.Sălaj148831636,98
34.Sibiu336312797,18
35.Suceava339542234,30
36.Teleorman201802297,85
37.Timiș7462357710,34
38.Tulcea111521476,13
39.Vaslui230992816,00
40.Vâlcea212962326,82
41.Vrancea145301484,41
42.Mun. București261305283416,51
43.Din străinătate**163812 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    23344*842 
 TOTAL1.503.42217.158 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.514 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD51
3ARGEŞ17
4BACĂU19
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI10
8BRĂILA10
9BRAŞOV38
10BUZĂU57
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN19
13CLUJ29
14CONSTANŢA39
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA31
17DOLJ27
18GALAŢI21
19GIURGIU16
20GORJ26
21HARGHITA14
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA12
24IAŞI62
25ILFOV74
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI387
29MUREŞ46
30NEAMŢ45
31OLT22
32PRAHOVA51
33SĂLAJ25
34SATU MARE14
35SIBIU23
36SUCEAVA86
37TELEORMAN48
38TIMIŞ48
39TULCEA10
40VÂLCEA14
41VASLUI4
42VRANCEA9
 Total   1.514

Până astăzi, 43.039 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.10.2021 (10:00) – 20.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 423 de decese (232 bărbați și 191 femei), dintre care 9 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referință, survenite 2 în luna septembrie 2021 și 7 în luna octombrie 2021, în județele Bacău, Brașov, Constanța, Galați, Maramureș, Neamț și Timiș.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.728. Dintre acestea, 1.799 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 480 sunt minori, 441 fiind internați în secții și 39 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.064.701 teste RT-PCR și 4.023.706 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.251 de teste RT-PCR (14.985 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.266 la cerere) și 45.013 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 137.019 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.463 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.846 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 144 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.471 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 699 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Călin Georgescu, adus la Curtea de Apel București. Judecătorii decid dacă rămâne în arest preventiv sau va fi plasat în arest la domiciliu
Naţional vineri, 23 octombrie 2026, 10:20

Călin Georgescu, adus la Curtea de Apel București. Judecătorii decid dacă rămâne în arest preventiv sau va fi plasat în arest la domiciliu

Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidențiale, a fost adus vineri dimineață, 23 octombrie 2026, la Curtea de Apel București, unde...

Călin Georgescu, adus la Curtea de Apel București. Judecătorii decid dacă rămâne în arest preventiv sau va fi plasat în arest la domiciliu
CSAT a analizat securitatea Mării Negre după incidentele cu drone
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 21:26

CSAT a analizat securitatea Mării Negre după incidentele cu drone

Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT), reunit joi, 22 octombrie 2026 la Palatul Cotroceni, sub conducerea președintelui Nicușor Dan, a...

CSAT a analizat securitatea Mării Negre după incidentele cu drone
Nicușor Dan cere măsuri pentru prevenirea violenței în școli
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 20:57

Nicușor Dan cere măsuri pentru prevenirea violenței în școli

Președintele României, Nicușor Dan, a atras atenția asupra violenței în școli, după două incidente grave petrecute în mai puțin de o...

Nicușor Dan cere măsuri pentru prevenirea violenței în școli
UPDATE: elevul de 15 ani care a agresat doi colegi la un liceu din Piteşti a fost reţinut pentru 24 de ore
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 18:21

UPDATE: elevul de 15 ani care a agresat doi colegi la un liceu din Piteşti a fost reţinut pentru 24 de ore

Elevul în vârstă de 15 ani care ar fi agresat doi colegi, joi dimineață, 22 octombrie 2026 la Colegiul Tehnic „Armand Călinescu” din...

UPDATE: elevul de 15 ani care a agresat doi colegi la un liceu din Piteşti a fost reţinut pentru 24 de ore
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 17:31

CEDO a respins cererile a cinci judecători și foști judecători români privind plata restanțelor salariale

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a respins în unanimitate cererile formulate de cinci judecători și foști judecători români care...

CEDO a respins cererile a cinci judecători și foști judecători români privind plata restanțelor salariale
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 16:11

CCR: conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament privind Ordonanța SAFE

Curtea Constituțională a României (CCR) a stabilit că a existat un conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament în...

CCR: conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament privind Ordonanța SAFE
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 22:21

Un fost lider politic și un fost secretar general adjunct al Guvernului, trimiși în judecată

Direcția Națională Anticorupție (DNA) a trimis în judecată trei inculpați într-un dosar care vizează presupuse intervenții pentru...

Un fost lider politic și un fost secretar general adjunct al Guvernului, trimiși în judecată
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 21:51

Nicuşor Dan convoacă CSAT după incidentele din Marea Neagră

Președintele Nicușor Dan a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT), la o zi după învestirea noului Guvern, pentru a analiza...

Nicuşor Dan convoacă CSAT după incidentele din Marea Neagră