Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: Peste 17 mii de persoane infectate și 423 de decese

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 17.158 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 266 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: Peste 17 mii de persoane infectate și 423 de decese

Articol editat de Adam Valentina, 20 octombrie 2021, 13:31

În acest interval au fost raportate de către INSP 423 de decese (232 bărbați și 191 femei), dintre care 9 anterioare intervalului de referință. Dintre cele 423 de decese, unul a fost înregistrat la categoria de vârstă  10-19 ani, două la categoria de vârstă 30-39 ani, 17 la categoria de vârstă 40-49 ani, 45 la categoria de vârstă 50-59 ani, 117 la categoria de vârstă 60-69 ani, 146 la categoria de vârstă 70-79 ani și 95 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Din totalul de 423 de pacienți decedați, 390 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Cei 33 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 50 și 80 de ani. 32 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.728. Dintre acestea, 1.799 sunt internate la ATI. Din totalul pacienților internați, 480 sunt minori, 441 fiind internați în secții și 39 la ATI.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba277444448,79
2.Arad325563898,75
3.Argeș361304037,79
4.Bacău345123584,57
5.Bihor384294447,63
6.Bistrița-Năsăud170461335,38
7.Botoșani196961894,73
8.Brașov547087068,52
9.Brăila179572087,62
10.Buzău179491926,51
11.Caraș-Severin154881655,39
12.Călărași146321986,94
13.Cluj743717089,10
14.Constanța582696229,14
15.Covasna10274984,08
16.Dâmbovița294183566,81
17.Dolj391445317,20
18.Galați360441836,47
19.Giurgiu158361968,77
20.Gorj126121834,53
21.Harghita110151634,28
22.Hunedoara292924636,42
23.Ialomița156742689,76
24.Iași605837168,85
25.Ilfov6316468517,14
26.Maramureș274131654,48
27.Mehedinți132081968,10
28.Mureș305694515,67
29.Neamț260792655,98
30.Olt213292737,29
31.Prahova506857549,72
32.Satu Mare17961863,26
33.Sălaj148831636,98
34.Sibiu336312797,18
35.Suceava339542234,30
36.Teleorman201802297,85
37.Timiș7462357710,34
38.Tulcea111521476,13
39.Vaslui230992816,00
40.Vâlcea212962326,82
41.Vrancea145301484,41
42.Mun. București261305283416,51
43.Din străinătate**163812 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    23344*842 
 TOTAL1.503.42217.158 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.514 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD51
3ARGEŞ17
4BACĂU19
5BIHOR13
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI10
8BRĂILA10
9BRAŞOV38
10BUZĂU57
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN19
13CLUJ29
14CONSTANŢA39
15COVASNA11
16DÂMBOVIŢA31
17DOLJ27
18GALAŢI21
19GIURGIU16
20GORJ26
21HARGHITA14
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA12
24IAŞI62
25ILFOV74
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI387
29MUREŞ46
30NEAMŢ45
31OLT22
32PRAHOVA51
33SĂLAJ25
34SATU MARE14
35SIBIU23
36SUCEAVA86
37TELEORMAN48
38TIMIŞ48
39TULCEA10
40VÂLCEA14
41VASLUI4
42VRANCEA9
 Total   1.514

Până astăzi, 43.039 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.10.2021 (10:00) – 20.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 423 de decese (232 bărbați și 191 femei), dintre care 9 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referință, survenite 2 în luna septembrie 2021 și 7 în luna octombrie 2021, în județele Bacău, Brașov, Constanța, Galați, Maramureș, Neamț și Timiș.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.728. Dintre acestea, 1.799 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 480 sunt minori, 441 fiind internați în secții și 39 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.064.701 teste RT-PCR și 4.023.706 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.251 de teste RT-PCR (14.985 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.266 la cerere) și 45.013 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 137.019 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.463 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 56.846 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 144 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.471 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 699 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 20:16

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani

Tinerii cu vârsta de până la 35 de ani ar putea cumpăra o locuință prin programul „Noua Casă” cu un avans minim de 5%. Măsura ar urma să...

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani
Rețea de sabotaj coordonată din Rusia, implicată în incendiul de la Carfil Brașov
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 20:04

Rețea de sabotaj coordonată din Rusia, implicată în incendiul de la Carfil Brașov

DIICOT și Serviciul Român de Informații (SRI) au anunțat luni, 26 octombrie 2026 că au documentat activitatea infracțională a trei cetățeni...

Rețea de sabotaj coordonată din Rusia, implicată în incendiul de la Carfil Brașov
Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 18:05

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră

Autoritatea Vamală Română (AVR) a sesizat Poliția și a declanșat un control intern după dispariția unei sume de aproape 700.000 de euro,...

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră
Călin Georgescu scapă de arestul preventiv
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 14:25

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv

Tribunalul București a respins luni, 26 octombrie 2026 ca neîntemeiată, cererea DIICOT de prelungire cu 30 de zile a arestului preventiv în cazul...

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 13:15

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie

Calendarul admiterii la liceu pentru anul școlar 2027-2028 a fost publicat luni, 26 octombrie 2026, în Monitorul Oficial. Potrivit documentului...

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 11:36

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație

România are cea mai mare pondere din Uniunea Europeană a tinerilor care nu lucrează și nu urmează nicio formă de educație sau pregătire...

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație
Naţional duminică, 25 octombrie 2026, 21:01

MApN dezminte o falsă „alertă națională” atribuită șefului Armatei Române. Avertisment privind postările alarmiste de pe Facebook

Ministerul Apărării Naționale (MApN) avertizează asupra unor postări alarmiste distribuite pe Facebook, care atribuie șefului Statului Major al...

MApN dezminte o falsă „alertă națională” atribuită șefului Armatei Române. Avertisment privind postările alarmiste de pe Facebook
Naţional duminică, 25 octombrie 2026, 08:38

Ziua Armatei României 2026, sărbătorită pe 25 octombrie. Ceremonii militare, depuneri de coroane și retrageri cu torțe în București și în țară

Ziua Armatei României este sărbătorită duminică, 25 octombrie 2026, prin ceremonii militare și religioase, depuneri de coroane de flori,...

Ziua Armatei României 2026, sărbătorită pe 25 octombrie. Ceremonii militare, depuneri de coroane și retrageri cu torțe în București și în țară