Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: În ultimele 24 de ore au fost raportate 381 de cazui noi de COVID-19

Până astăzi, 25 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.154de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

GCS: În ultimele 24 de ore au fost raportate 381 de cazui noi de COVID-19

Articol editat de Adam Valentina, 25 mai 2021, 14:10

1.035.115pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 381 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV– 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2113790,83
2.Arad2357240,31
3.Argeș27246110,54
4.Bacău2598780,19
5.Bihor29133170,57
6.Bistrița-Năsăud1184050,40
7.Botoșani1411520,29
8.Brașov43528160,51
9.Brăila1322250,36
10.Buzău1252830,35
11.Caraș-Severin1138330,72
12.Călărași1001400,28
13.Cluj57356200,76
14.Constanța42819140,41
15.Covasna850850,53
16.Dâmbovița2242650,31
17.Dolj2653780,28
18.Galați27504130,34
19.Giurgiu1098250,30
20.Gorj919730,14
21.Harghita822700,34
22.Hunedoara2282050,40
23.Ialomița1073330,25
24.Iași42264110,31
25.Ilfov44976200,58
26.Maramureș2033370,22
27.Mehedinți830510,44
28.Mureș2385750,43
29.Neamț18842170,48
30.Olt14541130,35
31.Prahova3505080,67
32.Satu Mare1295140,21
33.Sălaj1090530,40
34.Sibiu26386120,69
35.Suceava2413280,22
36.Teleorman1365030,35
37.Timiș54192100,50
38.Tulcea840320,48
39.Vaslui1591210,20
40.Vâlcea1635220,41
41.Vrancea1065070,32
42.Mun. București183091420,55
43.Cazuri noi nealocate pe județe    548*41 
 TOTAL1.076.154381 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,175 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD4
3ARGEŞ3
4BACĂU3
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV5
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ13
14CONSTANŢA10
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ9
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA1
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV5
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI21
29MUREŞ4
30NEAMŢ14
31OLT3
32PRAHOVA7
33SĂLAJ3
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA6
37TELEORMAN1
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI3
42VRANCEA3
 TOTAL175

Până astăzi, 30.040 depersoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.05.2021 (10:00) – 25.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 dedecese (36 bărbați și27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele dinnArgeș, Bacău, Bihor,Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău,Caraș-Severin, Călărași, Constanța,Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Neamț,Olt, Prahova, Suceava,nSibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

61dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități,iar pentru 1 pacient decedat nu aufost raportatecomorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.332.Dintre acestea,545sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate7.794.370 deteste RT-PCR și1.113.904teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate20.519 teste RT-PCR (10.778în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.741la cerere) și 11.288 deteste rapide antigenice.

Pe teritoriul României,8.444 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.695 depersoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea,35.896 depersoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află66depersoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 808apeluri la numărul unic de urgență 112 și 873la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 mai,903 sancțiuni contravenționale, în valoare de 202.100 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
ANM: Ploi în toată țara, vânt puternic și ninsori la munte, între 11 și 13 octombrie. Vremea se răcește de duminică
Naţional sâmbătă, 10 octombrie 2026, 11:53

ANM: Ploi în toată țara, vânt puternic și ninsori la munte, între 11 și 13 octombrie. Vremea se răcește de duminică

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis sâmbătă, 10 octombrie 2026, o informare meteorologică de ploi moderate cantitativ,...

ANM: Ploi în toată țara, vânt puternic și ninsori la munte, între 11 și 13 octombrie. Vremea se răcește de duminică
Două mesaje RO-ALERT în Tulcea, după detectarea unor drone lângă granița cu România
Naţional sâmbătă, 10 octombrie 2026, 09:58

Două mesaje RO-ALERT în Tulcea, după detectarea unor drone lângă granița cu România

Populația din nordul județului Tulcea a primit două mesaje RO-ALERT în noaptea de 9 spre 10 octombrie 2026, după detectarea unor ținte aeriene...

Două mesaje RO-ALERT în Tulcea, după detectarea unor drone lângă granița cu România
Luca Niculescu vrea să depună la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pe 15 octombrie
Naţional vineri, 9 octombrie 2026, 21:11

Luca Niculescu vrea să depună la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pe 15 octombrie

Premierul desemnat Luca Niculescu intenționează să depună joi, 15 octombrie 2026, în Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor...

Luca Niculescu vrea să depună la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pe 15 octombrie
MApN dezminte informațiile despre încorporări urgente în Armata României
Naţional vineri, 9 octombrie 2026, 20:41

MApN dezminte informațiile despre încorporări urgente în Armata României

Ministerul Apărării Naționale (MApN) avertizează asupra unei noi dezinformări care circulă prin aplicațiile de mesagerie și susține că...

MApN dezminte informațiile despre încorporări urgente în Armata României
Naţional vineri, 9 octombrie 2026, 20:25

Şantierul Naval Mangalia, vândut pentru 138 de milioane de euro

Șantierul Naval Mangalia a fost vândut vineri către Rheinmetall Real Estate România SRL, pentru suma de 138,03 milioane de euro, fără TVA. ...

Şantierul Naval Mangalia, vândut pentru 138 de milioane de euro
Naţional joi, 8 octombrie 2026, 19:10

Primele negocieri pentru Guvernul Niculescu

Premierul desemnat Luca Niculescu s-a întâlnit joi, 8 octombrie 2026 cu reprezentanții PSD, PNL și UDMR. Discuţiile au vizat formarea noului...

Primele negocieri pentru Guvernul Niculescu
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 21:05

Ghidul Național al Studentului: informații despre burse, taxe și drepturile studenților

Viața de student și principalele informații de care tinerii au nevoie la începutul facultății sunt reunite în „Ghidul Național al...

Ghidul Național al Studentului: informații despre burse, taxe și drepturile studenților
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 20:33

Luca Niculescu începe consultările pentru formarea Guvernului

Premierul desemnat Luca Niculescu se va întâlni, joi, 8 octombrie 2026 cu reprezentanții a trei dintre partidele parlamentare. Discuţiile au loc...

Luca Niculescu începe consultările pentru formarea Guvernului