Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: În ultimele 24 de ore au fost raportate 381 de cazui noi de COVID-19

Până astăzi, 25 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.154de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

GCS: În ultimele 24 de ore au fost raportate 381 de cazui noi de COVID-19

Articol editat de Adam Valentina, 25 mai 2021, 14:10

1.035.115pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 381 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV– 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2113790,83
2.Arad2357240,31
3.Argeș27246110,54
4.Bacău2598780,19
5.Bihor29133170,57
6.Bistrița-Năsăud1184050,40
7.Botoșani1411520,29
8.Brașov43528160,51
9.Brăila1322250,36
10.Buzău1252830,35
11.Caraș-Severin1138330,72
12.Călărași1001400,28
13.Cluj57356200,76
14.Constanța42819140,41
15.Covasna850850,53
16.Dâmbovița2242650,31
17.Dolj2653780,28
18.Galați27504130,34
19.Giurgiu1098250,30
20.Gorj919730,14
21.Harghita822700,34
22.Hunedoara2282050,40
23.Ialomița1073330,25
24.Iași42264110,31
25.Ilfov44976200,58
26.Maramureș2033370,22
27.Mehedinți830510,44
28.Mureș2385750,43
29.Neamț18842170,48
30.Olt14541130,35
31.Prahova3505080,67
32.Satu Mare1295140,21
33.Sălaj1090530,40
34.Sibiu26386120,69
35.Suceava2413280,22
36.Teleorman1365030,35
37.Timiș54192100,50
38.Tulcea840320,48
39.Vaslui1591210,20
40.Vâlcea1635220,41
41.Vrancea1065070,32
42.Mun. București183091420,55
43.Cazuri noi nealocate pe județe    548*41 
 TOTAL1.076.154381 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,175 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD4
3ARGEŞ3
4BACĂU3
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV5
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ13
14CONSTANŢA10
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ9
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA1
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV5
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI21
29MUREŞ4
30NEAMŢ14
31OLT3
32PRAHOVA7
33SĂLAJ3
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA6
37TELEORMAN1
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI3
42VRANCEA3
 TOTAL175

Până astăzi, 30.040 depersoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.05.2021 (10:00) – 25.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 dedecese (36 bărbați și27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele dinnArgeș, Bacău, Bihor,Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău,Caraș-Severin, Călărași, Constanța,Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Neamț,Olt, Prahova, Suceava,nSibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

61dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități,iar pentru 1 pacient decedat nu aufost raportatecomorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.332.Dintre acestea,545sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate7.794.370 deteste RT-PCR și1.113.904teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate20.519 teste RT-PCR (10.778în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.741la cerere) și 11.288 deteste rapide antigenice.

Pe teritoriul României,8.444 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.695 depersoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea,35.896 depersoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află66depersoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 808apeluri la numărul unic de urgență 112 și 873la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 mai,903 sancțiuni contravenționale, în valoare de 202.100 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 21:15

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre

Două drone de atac din familia Geran, cu propulsie cu reacție, au fost doborâte sâmbătă, 17 octombrie 2026, de avioane F-16 ale Forțelor...

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre
PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 16:30

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată

Partidul Național Liberal (PNL) a decis sâmbătă, 17 octombrie 2026, să susțină în Parlament învestirea Guvernului propus de premierul...

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 08:24

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”

Biroul Politic Național al PNL se reunește sâmbătă, 17 octombrie 2026, pentru a lua decizia finală privind votul liberalilor la învestirea...

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 07:35

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat că o țintă aeriană a fost detectată sâmbătă, 17 octombrie 2026, pe teritoriul Ucrainei,...

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:48

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie. Platforma este finalizată în proporție de aproximativ 95%, a anunțat vineri, 16...

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:19

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu

Comitetul Politic al USR a decis vineri, 16 octombrie 2026 în unanimitate, ca parlamentarii partidului să voteze împotriva învestirii Guvernului...

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:48

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei

Guvernul României a aprobat, vineri, 16 octombrie 2026, o hotărâre privind actualizarea limitelor amenzilor contravenționale prevăzute de Legea...

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:07

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva va dota personalul silvic din teren cu 5.300 de camere corporale de tip body-cam, pentru documentarea...

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei