Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: În ultimele 24 de ore au fost raportate 381 de cazui noi de COVID-19

Până astăzi, 25 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.076.154de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

GCS: În ultimele 24 de ore au fost raportate 381 de cazui noi de COVID-19

Articol editat de Adam Valentina, 25 mai 2021, 14:10

1.035.115pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 381 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV– 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba2113790,83
2.Arad2357240,31
3.Argeș27246110,54
4.Bacău2598780,19
5.Bihor29133170,57
6.Bistrița-Năsăud1184050,40
7.Botoșani1411520,29
8.Brașov43528160,51
9.Brăila1322250,36
10.Buzău1252830,35
11.Caraș-Severin1138330,72
12.Călărași1001400,28
13.Cluj57356200,76
14.Constanța42819140,41
15.Covasna850850,53
16.Dâmbovița2242650,31
17.Dolj2653780,28
18.Galați27504130,34
19.Giurgiu1098250,30
20.Gorj919730,14
21.Harghita822700,34
22.Hunedoara2282050,40
23.Ialomița1073330,25
24.Iași42264110,31
25.Ilfov44976200,58
26.Maramureș2033370,22
27.Mehedinți830510,44
28.Mureș2385750,43
29.Neamț18842170,48
30.Olt14541130,35
31.Prahova3505080,67
32.Satu Mare1295140,21
33.Sălaj1090530,40
34.Sibiu26386120,69
35.Suceava2413280,22
36.Teleorman1365030,35
37.Timiș54192100,50
38.Tulcea840320,48
39.Vaslui1591210,20
40.Vâlcea1635220,41
41.Vrancea1065070,32
42.Mun. București183091420,55
43.Cazuri noi nealocate pe județe    548*41 
 TOTAL1.076.154381 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,175 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD4
3ARGEŞ3
4BACĂU3
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI3
8BRĂILA0
9BRAŞOV5
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ13
14CONSTANŢA10
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ9
18GALAŢI9
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA1
22HUNEDOARA8
23IALOMIŢA0
24IAŞI5
25ILFOV5
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI21
29MUREŞ4
30NEAMŢ14
31OLT3
32PRAHOVA7
33SĂLAJ3
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA6
37TELEORMAN1
38TIMIŞ5
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI3
42VRANCEA3
 TOTAL175

Până astăzi, 30.040 depersoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.05.2021 (10:00) – 25.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 dedecese (36 bărbați și27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele dinnArgeș, Bacău, Bihor,Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău,Caraș-Severin, Călărași, Constanța,Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Neamț,Olt, Prahova, Suceava,nSibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

61dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități,iar pentru 1 pacient decedat nu aufost raportatecomorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.332.Dintre acestea,545sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate7.794.370 deteste RT-PCR și1.113.904teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate20.519 teste RT-PCR (10.778în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.741la cerere) și 11.288 deteste rapide antigenice.

Pe teritoriul României,8.444 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 3.695 depersoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea,35.896 depersoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află66depersoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 808apeluri la numărul unic de urgență 112 și 873la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 mai,903 sancțiuni contravenționale, în valoare de 202.100 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 11:21

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal

Aplicația informatică „Radarul Balastierelor”, destinată monitorizării exploatării și transportului agregatelor minerale, a ajuns în etapa...

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal
Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 21:30

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice

Casca de protecție ar putea deveni obligatorie pentru toți conducătorii de trotinete electrice și biciclete electrice care circulă pe drumurile...

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice
Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 20:16

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani

Tinerii cu vârsta de până la 35 de ani ar putea cumpăra o locuință prin programul „Noua Casă” cu un avans minim de 5%. Măsura ar urma să...

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani
Rețea de sabotaj coordonată din Rusia, implicată în incendiul de la Carfil Brașov
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 20:04

Rețea de sabotaj coordonată din Rusia, implicată în incendiul de la Carfil Brașov

DIICOT și Serviciul Român de Informații (SRI) au anunțat luni, 26 octombrie 2026 că au documentat activitatea infracțională a trei cetățeni...

Rețea de sabotaj coordonată din Rusia, implicată în incendiul de la Carfil Brașov
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 18:05

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră

Autoritatea Vamală Română (AVR) a sesizat Poliția și a declanșat un control intern după dispariția unei sume de aproape 700.000 de euro,...

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 14:25

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv

Tribunalul București a respins luni, 26 octombrie 2026 ca neîntemeiată, cererea DIICOT de prelungire cu 30 de zile a arestului preventiv în cazul...

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 13:15

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie

Calendarul admiterii la liceu pentru anul școlar 2027-2028 a fost publicat luni, 26 octombrie 2026, în Monitorul Oficial. Potrivit documentului...

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 11:36

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație

România are cea mai mare pondere din Uniunea Europeană a tinerilor care nu lucrează și nu urmează nicio formă de educație sau pregătire...

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație