Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: În ultimele 24 de ore au fost raportate 3.825 de cazuri noi de COVID-19

Până astăzi, 29martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 940.443 decazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

GCS: În ultimele 24 de ore au fost raportate 3.825 de cazuri noi de COVID-19

Articol editat de Adam Valentina, 29 martie 2021, 13:23

840.127 depacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.825cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba18082523,67
2.Arad20277943,35
3.Argeș235981302,30
4.Bacău230781042,05
5.Bihor24602822,84
6.Bistrița-Năsăud10081202,23
7.Botoșani12581651,95
8.Brașov383761855,18
9.Brăila11404402,72
10.Buzău10696351,43
11.Caraș-Severin9396301,85
12.Călărași8786342,42
13.Cluj478862805,71
14.Constanța377062884,17
15.Covasna687712,44
16.Dâmbovița20413782,69
17.Dolj233501162,89
18.Galați236201982,93
19.Giurgiu9587553,56
20.Gorj8527212,20
21.Harghita694691,20
22.Hunedoara19500914,81
23.Ialomița9342382,25
24.Iași381241202,46
25.Ilfov386963278,51
26.Maramureș19171361,82
27.Mehedinți7136302,20
28.Mureș20183482,23
29.Neamț16291362,12
30.Olt12803361,66
31.Prahova299201001,97
32.Satu Mare11657222,33
33.Sălaj9581143,10
34.Sibiu22967863,38
35.Suceava22694281,07
36.Teleorman11506402,48
37.Timiș483531265,98
38.Tulcea7288432,19
39.Vaslui14499271,49
40.Vâlcea14103552,90
41.Vrancea9249211,27
42.Mun. București15701511057,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe4496*-521 
 TOTAL940.4433.825 

Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,685 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA19
2ARAD16
3ARGEŞ15
4BACĂU6
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI25
8BRĂILA5
9BRAŞOV3
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ15
14CONSTANŢA98
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ 
18GALAŢI27
19GIURGIU3
20GORJ6
21HARGHITA10
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA5
24IAŞI23
25ILFOV46
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI124
29MUREŞ43
30NEAMŢ7
31OLT8
32PRAHOVA13
33SĂLAJ2
34SATU MARE1
35SIBIU11
36SUCEAVA17
37TELEORMAN28
38TIMIŞ26
39TULCEA6
40VÂLCEA5
41VASLUI1
42VRANCEA4
 Total685

Până astăzi, 23.234 depersoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.03.2021 (10:00) – 29.03.2021 (10:00) au fost raportate120 dedecese (69 bărbați și51 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele dinAlba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Buzău,Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți,Neamț,Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea,Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 42 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

111dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.185.Dintre acestea,1.398sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate6.658.431 de teste RT-PCR și577.996 deteste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 8.353 deteste RT-PCR (6.323în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.030la cerere) și 6.002teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României,70.082de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.321depersoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea,52.823 depersoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află104persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.506apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 martie,10.131 desancţiuni contravenţionale, în valoare de 2.277.966 delei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri,un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor,faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Nicușor Dan cere măsuri pentru prevenirea violenței în școli
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 20:57

Nicușor Dan cere măsuri pentru prevenirea violenței în școli

Președintele României, Nicușor Dan, a atras atenția asupra violenței în școli, după două incidente grave petrecute în mai puțin de o...

Nicușor Dan cere măsuri pentru prevenirea violenței în școli
UPDATE: elevul de 15 ani care a agresat doi colegi la un liceu din Piteşti a fost reţinut pentru 24 de ore
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 18:21

UPDATE: elevul de 15 ani care a agresat doi colegi la un liceu din Piteşti a fost reţinut pentru 24 de ore

Elevul în vârstă de 15 ani care ar fi agresat doi colegi, joi dimineață, 22 octombrie 2026 la Colegiul Tehnic „Armand Călinescu” din...

UPDATE: elevul de 15 ani care a agresat doi colegi la un liceu din Piteşti a fost reţinut pentru 24 de ore
CEDO a respins cererile a cinci judecători și foști judecători români privind plata restanțelor salariale
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 17:31

CEDO a respins cererile a cinci judecători și foști judecători români privind plata restanțelor salariale

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a respins în unanimitate cererile formulate de cinci judecători și foști judecători români care...

CEDO a respins cererile a cinci judecători și foști judecători români privind plata restanțelor salariale
CCR: conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament privind Ordonanța SAFE
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 16:11

CCR: conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament privind Ordonanța SAFE

Curtea Constituțională a României (CCR) a stabilit că a existat un conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament în...

CCR: conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament privind Ordonanța SAFE
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 22:21

Un fost lider politic și un fost secretar general adjunct al Guvernului, trimiși în judecată

Direcția Națională Anticorupție (DNA) a trimis în judecată trei inculpați într-un dosar care vizează presupuse intervenții pentru...

Un fost lider politic și un fost secretar general adjunct al Guvernului, trimiși în judecată
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 21:51

Nicuşor Dan convoacă CSAT după incidentele din Marea Neagră

Președintele Nicușor Dan a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT), la o zi după învestirea noului Guvern, pentru a analiza...

Nicuşor Dan convoacă CSAT după incidentele din Marea Neagră
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 20:28

Alexandru Rogobete anunță fonduri pentru spitale și ambulanțe până săptămâna viitoare

Autoritățile încearcă să aloce, până săptămâna viitoare, fondurile necesare pentru reducerea presiunii financiare asupra spitalelor, în...

Alexandru Rogobete anunță fonduri pentru spitale și ambulanțe până săptămâna viitoare
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 09:04

Alertă RO-Alert în nordul și estul județului Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în Ucraina

Locuitorii din nordul și estul județului Tulcea au fost avertizați, miercuri dimineață, 21 octombrie, printr-un mesaj RO-Alert, după ce...

Alertă RO-Alert în nordul și estul județului Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în Ucraina