Până astăzi, 4 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.059.331 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.000.451 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 994 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20602251,88
2.Arad23301161,50
3.Argeș26612491,22
4.Bacău25728260,86
5.Bihor28487251,71
6.Bistrița-Năsăud11622121,11
7.Botoșani1390260,67
8.Brașov42927231,43
9.Brăila1300441,14
10.Buzău12272150,83
11.Caraș-Severin10996301,67
12.Călărași986270,89
13.Cluj563071472,03
14.Constanța42294331,26
15.Covasna8276121,55
16.Dâmbovița22175140,81
17.Dolj26153120,97
18.Galați27031671,18
19.Giurgiu10829120,91
20.Gorj911750,35
21.Harghita7994191,04
22.Hunedoara22471101,36
23.Ialomița10610130,95
24.Iași41729150,81
25.Ilfov44379192,17
26.Maramureș20141190,44
27.Mehedinți8099120,97
28.Mureș23395341,54
29.Neamț18397140,94
30.Olt1426920,85
31.Prahova34091521,51
32.Satu Mare1281640,71
33.Sălaj1071991,32
34.Sibiu25832151,59
35.Suceava23865180,38
36.Teleorman13391151,26
37.Timiș53509281,64
38.Tulcea821420,88
39.Vaslui15746120,50
40.Vâlcea1608171,18
41.Vrancea10432240,84
42.Mun. București1807392102,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe    915*-99 
 TOTAL1.059.331994 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 237 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD7
3ARGEŞ5
4BACĂU6
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI4
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU5
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ5
14CONSTANŢA12
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ4
18GALAŢI7
19GIURGIU3
20GORJ 
21HARGHITA6
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA5
24IAŞI4
25ILFOV23
26MARAMUREŞ 
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI38
29MUREŞ7
30NEAMŢ3
31OLT7
32PRAHOVA10
33SĂLAJ4
34SATU MARE4
35SIBIU3
36SUCEAVA7
37TELEORMAN2
38TIMIŞ3
39TULCEA 
40VÂLCEA3
41VASLUI10
42VRANCEA11
 TOTAL237

Până astăzi, 28.474 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.05.2021 (10:00) – 04.05.2021 (10:00) au fost raportate 94 de decese (49 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj,  Dâmbovița, Dolj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș,  Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui,  Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 26 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.170. Dintre acestea, 1.190 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.395.986 de  teste RT-PCR și 909.592 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.124 de teste RT-PCR (4.448 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.676 la cerere) și 4.937 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 26.133 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.062 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.189 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 133 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.233 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 3 mai, 3.498 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 980.690 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.