Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 8292 cazuri noi de Covid 19 în ultimele 24 de ore. În Caraş-Severin, 53 de infectări.

Până astăzi, 4 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.274.119 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 2.332 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 8292 cazuri noi de Covid 19 în ultimele 24 de ore. În Caraş-Severin, 53 de infectări.

Articol editat de Tibi Adam, 4 octombrie 2021, 13:54

1.130.791 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 8.292 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 169 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba237721313,87
2.Arad276441824,92
3.Argeș306412123,12
4.Bacău304241242,98
5.Bihor326181973,14
6.Bistrița-Năsăud15077794,49
7.Botoșani171241023,45
8.Brașov478881893,86
9.Brăila14975803,04
10.Buzău14667682,88
11.Caraș-Severin13484533,51
12.Călărași12234673,75
13.Cluj661313686,01
14.Constanța494372894,60
15.Covasna9193141,79
16.Dâmbovița250081222,62
17.Dolj332763485,89
18.Galați315062433,49
19.Giurgiu12958264,39
20.Gorj10731552,50
21.Harghita9232351,67
22.Hunedoara25730943,77
23.Ialomița126091043,93
24.Iași503924204,52
25.Ilfov536175419,98
26.Maramureș247241284,10
27.Mehedinți105871255,20
28.Mureș264111162,41
29.Neamț221701182,82
30.Olt178111424,76
31.Prahova416942864,65
32.Satu Mare164431003,48
33.Sălaj12900704,89
34.Sibiu295432143,85
35.Suceava300471823,79
36.Teleorman168971635,21
37.Timiș655576628,34
38.Tulcea9430302,55
39.Vaslui193641903,66
40.Vâlcea18375533,13
41.Vrancea12403252,54
42.Mun. București21781522699,64
43.Din străinătate**146412 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    10116*-736 
 TOTAL1.274.1198.292 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.343 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD36
3ARGEŞ12
4BACĂU16
5BIHOR22
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI28
8BRĂILA8
9BRAŞOV26
10BUZĂU36
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN12
13CLUJ38
14CONSTANŢA50
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ5
18GALAŢI48
19GIURGIU13
20GORJ10
21HARGHITA19
22HUNEDOARA28
23IALOMIŢA15
24IAŞI142
25ILFOV63
26MARAMUREŞ22
27MEHEDINŢI12
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI295
29MUREŞ44
30NEAMŢ47
31OLT18
32PRAHOVA22
33SĂLAJ8
34SATU MARE5
35SIBIU19
36SUCEAVA77
37TELEORMAN32
38TIMIŞ46
39TULCEA3
40VÂLCEA8
41VASLUI6
42VRANCEA6
 Total    1.343

Până astăzi, 37.677 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.10.2021 (10:00) – 04.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 133 de decese (67 bărbați și 66 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 133 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 3 la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 30 la categoria de vârstă 60-69 ani, 52 la categoria de vârstă 70-79 ani și 36 la categoria de vârstă peste 80 ani.

124 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 133 de pacienți decedați, 127 erau nevaccinați și 6 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 45 și 94 de ani și prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 14.153. Dintre acestea, 1.468 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 406 sunt minori, 385 fiind internați în secții și 21 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.691.276 de teste RT-PCR și 3.389.259 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.690 de teste RT-PCR (6.378 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.312 la cerere) și 21.314  teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 79.778 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.327 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.581 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 189 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.987 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 3 octombrie, 1.630 sancțiuni contravenționale, în valoare de 261.750 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Alertă RO-Alert în nordul și estul județului Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în Ucraina
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 09:04

Alertă RO-Alert în nordul și estul județului Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în Ucraina

Locuitorii din nordul și estul județului Tulcea au fost avertizați, miercuri dimineață, 21 octombrie, printr-un mesaj RO-Alert, după ce...

Alertă RO-Alert în nordul și estul județului Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în Ucraina
România are un nou guvern
Naţional marți, 20 octombrie 2026, 20:34

România are un nou guvern

România are, începând de marți, 20 octombrie 2026 un nou guvern, condus de Luca-Alexandru Niculescu. Cabinetul propus de premierul desemnat a...

România are un nou guvern
Atac premeditat în școala din Bistrița: anchetatorii spun că adolescentul de 13 ani și-a ales ținta din cauza culorii pielii
Naţional marți, 20 octombrie 2026, 19:26

Atac premeditat în școala din Bistrița: anchetatorii spun că adolescentul de 13 ani și-a ales ținta din cauza culorii pielii

Atacul cu un cuțit comis într-o școală din municipiul Bistrița a fost premeditat, susțin anchetatorii. Adolescentul în vârstă de 13 ani ar...

Atac premeditat în școala din Bistrița: anchetatorii spun că adolescentul de 13 ani și-a ales ținta din cauza culorii pielii
Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți
Naţional marți, 20 octombrie 2026, 11:20

Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți

Aplicația financiară Revolut se confruntă marți dimineață, 20 octombrie, cu probleme tehnice în România și în mai multe țări din lume....

Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 20:48

Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil

Treisprezece miniștri propuși în Guvernul Niculescu, dintre care doi miniștri delegați, au primit luni aviz favorabil în comisiile de...

Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 14:26

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii

Societatea Națională de Radiocomunicații S.A. (SNR), a raportat un incident de securitate cibernetică detectat pe 19 octombrie 2026. Potrivit...

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 12:36

Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea

Un cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8 și adâncimea estimată de 76,5 km a fost detectat luni în zona seismică Vrancea, a anunțat...

Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 11:57

Încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Luca Niculescu. Votul de învestitură este programat marți, 20 octombrie

Miniștrii propuși pentru Guvernul Luca Niculescu vor fi audiați luni și marți, 19 și 20 octombrie 2026, în comisiile de specialitate ale...

Încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Luca Niculescu. Votul de învestitură este programat marți, 20 octombrie