Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 7095 de cazuri pozitive COVID19 în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 23 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.172.981 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 378 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 7095 de cazuri pozitive COVID19 în ultimele 24 de ore

Articol editat de Tibi Adam, 23 septembrie 2021, 14:13

1.090.380 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.095 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 126 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22326741,54
2.Arad254231531,94
3.Argeș287461091,11
4.Bacău283971091,59
5.Bihor307651661,26
6.Bistrița-Năsăud138261002,93
7.Botoșani157471062,09
8.Brașov455831721,48
9.Brăila13972751,01
10.Buzău13446980,97
11.Caraș-Severin12541891,68
12.Călărași11239651,84
13.Cluj620283292,91
14.Constanța464512262,28
15.Covasna8854520,68
16.Dâmbovița23677831,08
17.Dolj294592922,41
18.Galați29475971,55
19.Giurgiu12048782,03
20.Gorj9957611,20
21.Harghita8729410,73
22.Hunedoara241701281,38
23.Ialomița11613701,51
24.Iași458642921,72
25.Ilfov489113273,98
26.Maramureș229991582,89
27.Mehedinți9188751,69
28.Mureș25056820,98
29.Neamț206761491,42
30.Olt160911941,97
31.Prahova382292491,86
32.Satu Mare154111223,51
33.Sălaj11755761,89
34.Sibiu280261181,76
35.Suceava273891782,10
36.Teleorman153111052,36
37.Timiș597074923,61
38.Tulcea8880330,89
39.Vaslui176531301,78
40.Vâlcea17345601,35
41.Vrancea11612801,31
42.Mun. București1973459613,65
43.Din străinătate**144023 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    5621*418 
 TOTAL1.172.9817.095 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 652 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD11
3ARGEŞ7
4BACĂU17
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD12
7BOTOŞANI15
8BRĂILA3
9BRAŞOV5
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI14
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ11
14CONSTANŢA15
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ34
18GALAŢI17
19GIURGIU11
20GORJ10
21HARGHITA2
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA11
24IAŞI37
25ILFOV16
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI120
29MUREŞ14
30NEAMŢ16
31OLT19
32PRAHOVA16
33SĂLAJ13
34SATU MARE13
35SIBIU6
36SUCEAVA38
37TELEORMAN24
38TIMIŞ30
39TULCEA2
40VÂLCEA2
41VASLUI20
42VRANCEA13
 Total    652

Până astăzi, 35.964 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.09.2021 (10:00) – 23.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 113 decese (58 bărbați și 55 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Unul dintre decese este al unui pacient infectat în străinătate și raportat de DSP Călărași.

Dintre cele 113 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 la categoria de vârstă 50-59 ani, 20 la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 la categoria de vârstă 70-79 ani și 33 la categoria de vârstă peste 80 ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.078. Dintre acestea, 1.067 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 244 sunt minori, 228 fiind internați în secții și 16 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.463.782 de teste RT-PCR și 2.983.812 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.764 de teste RT-PCR (10.872 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.982 la cerere) și 31.953 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.795 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.106 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.945 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 231 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.109 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 671 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 septembrie, 1.229 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 200.100 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Călin Georgescu rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile
Naţional miercuri, 28 octombrie 2026, 21:01

Călin Georgescu rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile

Curtea de Apel București a decis miercuri, 28 octombrie 2026, prelungirea cu 30 de zile a arestării preventive pentru Călin Georgescu și omul de...

Călin Georgescu rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile
Scandalul de abuzuri sexuale de la Facultatea de Drept din Iași: Tudorel Toader și alte două cadre universitare nu vor mai preda
Naţional miercuri, 28 octombrie 2026, 11:33

Scandalul de abuzuri sexuale de la Facultatea de Drept din Iași: Tudorel Toader și alte două cadre universitare nu vor mai preda

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iași a anunțat măsuri după arestarea preventivă a lectorului universitar Ionuț-Alexandru...

Scandalul de abuzuri sexuale de la Facultatea de Drept din Iași: Tudorel Toader și alte două cadre universitare nu vor mai preda
Radarul Balastierelor, în etapa de recepție finală. Ce mai trebuie făcut pentru ca aplicația să devină funcțională
Naţional miercuri, 28 octombrie 2026, 10:27

Radarul Balastierelor, în etapa de recepție finală. Ce mai trebuie făcut pentru ca aplicația să devină funcțională

Aplicația informatică „Radarul Balastierelor”, concepută pentru monitorizarea exploatării și transportului agregatelor minerale din...

Radarul Balastierelor, în etapa de recepție finală. Ce mai trebuie făcut pentru ca aplicația să devină funcțională
Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi în Bistrița a fost externat și adus la audieri
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 18:09

Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi în Bistrița a fost externat și adus la audieri

Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi într-o școală din municipiul Bistrița, pe 19 octombrie 2026, a fost...

Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi în Bistrița a fost externat și adus la audieri
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 15:20

Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă

Șoferii din România ar putea să nu mai fie amendați dacă nu au asupra lor permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare al mașinii....

Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 11:21

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal

Aplicația informatică „Radarul Balastierelor”, destinată monitorizării exploatării și transportului agregatelor minerale, a ajuns în etapa...

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 21:30

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice

Casca de protecție ar putea deveni obligatorie pentru toți conducătorii de trotinete electrice și biciclete electrice care circulă pe drumurile...

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 20:16

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani

Tinerii cu vârsta de până la 35 de ani ar putea cumpăra o locuință prin programul „Noua Casă” cu un avans minim de 5%. Măsura ar urma să...

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani