Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 6.136 de cazuri noi au fost depistate în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 24 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 913.143 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

GCS: 6.136 de cazuri noi au fost depistate în ultimele 24 de ore

Articol editat de Adam Valentina, 24 martie 2021, 13:01

819.799 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.136 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba176271463,41
2.Arad196461463,00
3.Argeș230191351,92
4.Bacău22455921,79
5.Bihor239451392,64
6.Bistrița-Năsăud9853991,94
7.Botoșani12186671,62
8.Brașov371952254,88
9.Brăila10986342,37
10.Buzău10429691,19
11.Caraș-Severin9175701,61
12.Călărași8527621,98
13.Cluj463073885,25
14.Constanța363251323,72
15.Covasna6610781,72
16.Dâmbovița199311212,56
17.Dolj225441612,74
18.Galați22776812,42
19.Giurgiu92471093,14
20.Gorj8310652,36
21.Harghita6805381,09
22.Hunedoara187682034,28
23.Ialomița9108722,00
24.Iași371832032,22
25.Ilfov369983487,86
26.Maramureș18929582,19
27.Mehedinți6916481,93
28.Mureș196371251,81
29.Neamț158451142,00
30.Olt12462231,61
31.Prahova292801331,70
32.Satu Mare11412912,35
33.Sălaj9347713,31
34.Sibiu223821423,04
35.Suceava22464601,08
36.Teleorman11163812,19
37.Timiș469493046,13
38.Tulcea7052461,61
39.Vaslui14244691,40
40.Vâlcea136911222,75
41.Vrancea9092501,29
42.Mun. București15098010926,37
43.Cazuri noi nealocate pe județe5343*224 
 TOTAL913.1436.136 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.144 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA31
2ARAD22
3ARGEŞ22
4BACĂU19
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI17
8BRAŞOV51
9BRĂILA10
10BUZĂU20
11CARAŞ-SEVERIN16
12CĂLĂRAŞI6
13CLUJ32
14CONSTANŢA89
15COVASNA12
16DÂMBOVIŢA28
17DOLJ15
18GALAŢI44
19GIURGIU14
20GORJ34
21HARGHITA8
22HUNEDOARA27
23IALOMIŢA14
24IAŞI55
25ILFOV24
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI158
29MUREŞ36
30NEAMŢ21
31OLT16
32PRAHOVA18
33SATU MARE20
34SĂLAJ25
35SIBIU28
36SUCEAVA16
37TELEORMAN23
38TIMIŞ47
39TULCEA6
40VASLUI19
41VÂLCEA33
42VRANCEA21
 Total1144

Până astăzi, 22.579 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 23.03.2021 (10:00) – 24.03.2021 (10:00) au fost raportate 137 de decese (69 bărbați și 68 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 54 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 39 decese la categoria de peste 80 de ani.

130 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.359. Dintre acestea, 1.351 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.549.158 de teste RT-PCR și 531.600 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.363 de teste RT-PCR (18.825 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.538 la cerere) și 11.878 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 66.639 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.892 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.442 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 88 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.192 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 614 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 23 martie, 5.667 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.136.651 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, în care sunt cercetate 4 persoane, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Atac cibernetic asupra Depozitarului Central. Instituția anunță că deținerile de instrumente financiare și tranzacțiile decontate nu au fost afectate
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 12:51

Atac cibernetic asupra Depozitarului Central. Instituția anunță că deținerile de instrumente financiare și tranzacțiile decontate nu au fost afectate

Depozitarul Central a fost ținta unui atac cibernetic care a vizat aplicația „Servicii Online pentru Investitori”. Incidentul a fost...

Atac cibernetic asupra Depozitarului Central. Instituția anunță că deținerile de instrumente financiare și tranzacțiile decontate nu au fost afectate
Luca Niculescu a depus lista noului Guvern la Parlament
Naţional joi, 15 octombrie 2026, 20:28

Luca Niculescu a depus lista noului Guvern la Parlament

Premierul desemnat, Luca Niculescu, a depus joi, 15 octombrie 2026 la Parlament, lista Cabinetului pe care îl propune, format din 17 miniștri,...

Luca Niculescu a depus lista noului Guvern la Parlament
Nicușor Dan, despre învestirea noului Guvern: „Eu cred că ne îndreptăm către votarea unui Guvern”
Naţional joi, 15 octombrie 2026, 15:07

Nicușor Dan, despre învestirea noului Guvern: „Eu cred că ne îndreptăm către votarea unui Guvern”

Președintele României, Nicușor Dan, s-a declarat optimist în privința învestirii unui nou Guvern, în contextul negocierilor politice pentru...

Nicușor Dan, despre învestirea noului Guvern: „Eu cred că ne îndreptăm către votarea unui Guvern”
ÎCCJ a câștigat definitiv procesul cu Guvernul pentru restanțele salariale ale magistraților. Miza este de 5 miliarde de lei
Naţional joi, 15 octombrie 2026, 14:44

ÎCCJ a câștigat definitiv procesul cu Guvernul pentru restanțele salariale ale magistraților. Miza este de 5 miliarde de lei

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a câștigat definitiv, joi, 15 octombrie 2026, procesul împotriva Guvernului României și...

ÎCCJ a câștigat definitiv procesul cu Guvernul pentru restanțele salariale ale magistraților. Miza este de 5 miliarde de lei
Naţional joi, 15 octombrie 2026, 09:36

Tulcea: Incendiu la bordul unei nave în Marea Neagră; opt persoane dispărute

Centrul Maritim de Coordonare din cadrul Autorităţii Navale Române a declanşat o operaţiune de urgenţă de căutare şi salvare (SAR) în urma...

Tulcea: Incendiu la bordul unei nave în Marea Neagră; opt persoane dispărute
Naţional joi, 15 octombrie 2026, 07:34

O dronă a pătruns în spațiul aerian al României, în apropiere de Sulina. Avioane F-18 și F-16 ridicate de la sol și mesaj RO-Alert în Tulcea

O dronă a pătruns în spațiul aerian al României în noaptea de miercuri spre joi, 14 spre 15 octombrie 2026, în zona Sulina, deasupra apelor...

O dronă a pătruns în spațiul aerian al României, în apropiere de Sulina. Avioane F-18 și F-16 ridicate de la sol și mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional joi, 15 octombrie 2026, 06:24

Femeile însărcinate vor avea dreptul să fie însoțite pe tot parcursul travaliului și nașterii. Legea a fost adoptată de Parlament

Femeile însărcinate vor avea dreptul să fie însoțite de o persoană apropiată pe tot parcursul travaliului și nașterii, potrivit unui proiect...

Femeile însărcinate vor avea dreptul să fie însoțite pe tot parcursul travaliului și nașterii. Legea a fost adoptată de Parlament
Naţional miercuri, 14 octombrie 2026, 20:48

PSD intră la guvernare: lista celor 11 miniştri social-democraţi

Consiliul Politic Național al PSD a decis, miercuri, 14 octombrie 2026 intrarea la guvernare și susținerea în Parlament a Guvernului condus de...

PSD intră la guvernare: lista celor 11 miniştri social-democraţi