Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 5655 cazuri noi de Covid 19 în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 27 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.199.761 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 947 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 5655 cazuri noi de Covid 19 în ultimele 24 de ore

Articol editat de Tibi Adam, 27 septembrie 2021, 14:08

1.098.795 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.655 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 126 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22652582,27
2.Arad259941112,92
3.Argeș292321141,69
4.Bacău290221432,08
5.Bihor312331041,85
6.Bistrița-Năsăud14184583,67
7.Botoșani161471222,64
8.Brașov46120722,22
9.Brăila14194491,58
10.Buzău13734691,47
11.Caraș-Severin12835512,40
12.Călărași11551542,67
13.Cluj631842653,99
14.Constanța473442333,04
15.Covasna8932121,13
16.Dâmbovița24001871,50
17.Dolj306482583,59
18.Galați301291772,17
19.Giurgiu124261002,94
20.Gorj10161651,61
21.Harghita8847131,05
22.Hunedoara24567522,18
23.Ialomița11909852,28
24.Iași470542042,52
25.Ilfov501192745,93
26.Maramureș23457963,43
27.Mehedinți9565942,73
28.Mureș25394601,42
29.Neamț21016601,84
30.Olt16617633,04
31.Prahova390421882,64
32.Satu Mare15761563,50
33.Sălaj12030502,78
34.Sibiu28284392,25
35.Suceava281631512,71
36.Teleorman15704583,23
37.Timiș614623565,32
38.Tulcea9007181,36
39.Vaslui181341112,45
40.Vâlcea17578311,81
41.Vrancea11803161,65
42.Mun. București20235625594,95
43.Din străinătate**148815 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    6681*-1196 
 TOTAL1.199.7615.655 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 522 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD13
3ARGEŞ0
4BACĂU5
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI7
8BRĂILA2
9BRAŞOV4
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ9
14CONSTANŢA20
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ6
18GALAŢI11
19GIURGIU9
20GORJ4
21HARGHITA7
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA5
24IAŞI7
25ILFOV24
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI206
29MUREŞ15
30NEAMŢ22
31OLT3
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE7
35SIBIU2
36SUCEAVA30
37TELEORMAN4
38TIMIŞ19
39TULCEA0
40VÂLCEA5
41VASLUI4
42VRANCEA1
 Total     522

Până astăzi, 36.450 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.09.2021 (10:00) – 27.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 109 decese (64 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Suceava, Timiș și Municipiul București.

Dintre cele 109 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 17 la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 la categoria de vârstă peste 80 ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.032. Dintre acestea, 1.218 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 290 sunt minori, 272 fiind internați în secții și 18 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.532.692 de teste RT-PCR și 3.111.943 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.107 teste RT-PCR (4.888 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.219 la cerere) și 19.640 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 50.421 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.543 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.687 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 227 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.754 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 septembrie, 1.437 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 493.850 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Călin Georgescu rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile
Naţional miercuri, 28 octombrie 2026, 21:01

Călin Georgescu rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile

Curtea de Apel București a decis miercuri, 28 octombrie 2026, prelungirea cu 30 de zile a arestării preventive pentru Călin Georgescu și omul de...

Călin Georgescu rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile
Scandalul de abuzuri sexuale de la Facultatea de Drept din Iași: Tudorel Toader și alte două cadre universitare nu vor mai preda
Naţional miercuri, 28 octombrie 2026, 11:33

Scandalul de abuzuri sexuale de la Facultatea de Drept din Iași: Tudorel Toader și alte două cadre universitare nu vor mai preda

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iași a anunțat măsuri după arestarea preventivă a lectorului universitar Ionuț-Alexandru...

Scandalul de abuzuri sexuale de la Facultatea de Drept din Iași: Tudorel Toader și alte două cadre universitare nu vor mai preda
Radarul Balastierelor, în etapa de recepție finală. Ce mai trebuie făcut pentru ca aplicația să devină funcțională
Naţional miercuri, 28 octombrie 2026, 10:27

Radarul Balastierelor, în etapa de recepție finală. Ce mai trebuie făcut pentru ca aplicația să devină funcțională

Aplicația informatică „Radarul Balastierelor”, concepută pentru monitorizarea exploatării și transportului agregatelor minerale din...

Radarul Balastierelor, în etapa de recepție finală. Ce mai trebuie făcut pentru ca aplicația să devină funcțională
Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi în Bistrița a fost externat și adus la audieri
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 18:09

Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi în Bistrița a fost externat și adus la audieri

Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi într-o școală din municipiul Bistrița, pe 19 octombrie 2026, a fost...

Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi în Bistrița a fost externat și adus la audieri
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 15:20

Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă

Șoferii din România ar putea să nu mai fie amendați dacă nu au asupra lor permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare al mașinii....

Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 11:21

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal

Aplicația informatică „Radarul Balastierelor”, destinată monitorizării exploatării și transportului agregatelor minerale, a ajuns în etapa...

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 21:30

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice

Casca de protecție ar putea deveni obligatorie pentru toți conducătorii de trotinete electrice și biciclete electrice care circulă pe drumurile...

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 20:16

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani

Tinerii cu vârsta de până la 35 de ani ar putea cumpăra o locuință prin programul „Noua Casă” cu un avans minim de 5%. Măsura ar urma să...

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani