Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 5655 cazuri noi de Covid 19 în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 27 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.199.761 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 947 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 5655 cazuri noi de Covid 19 în ultimele 24 de ore

Articol editat de Tibi Adam, 27 septembrie 2021, 14:08

1.098.795 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.655 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 126 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22652582,27
2.Arad259941112,92
3.Argeș292321141,69
4.Bacău290221432,08
5.Bihor312331041,85
6.Bistrița-Năsăud14184583,67
7.Botoșani161471222,64
8.Brașov46120722,22
9.Brăila14194491,58
10.Buzău13734691,47
11.Caraș-Severin12835512,40
12.Călărași11551542,67
13.Cluj631842653,99
14.Constanța473442333,04
15.Covasna8932121,13
16.Dâmbovița24001871,50
17.Dolj306482583,59
18.Galați301291772,17
19.Giurgiu124261002,94
20.Gorj10161651,61
21.Harghita8847131,05
22.Hunedoara24567522,18
23.Ialomița11909852,28
24.Iași470542042,52
25.Ilfov501192745,93
26.Maramureș23457963,43
27.Mehedinți9565942,73
28.Mureș25394601,42
29.Neamț21016601,84
30.Olt16617633,04
31.Prahova390421882,64
32.Satu Mare15761563,50
33.Sălaj12030502,78
34.Sibiu28284392,25
35.Suceava281631512,71
36.Teleorman15704583,23
37.Timiș614623565,32
38.Tulcea9007181,36
39.Vaslui181341112,45
40.Vâlcea17578311,81
41.Vrancea11803161,65
42.Mun. București20235625594,95
43.Din străinătate**148815 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    6681*-1196 
 TOTAL1.199.7615.655 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 522 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD13
3ARGEŞ0
4BACĂU5
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI7
8BRĂILA2
9BRAŞOV4
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ9
14CONSTANŢA20
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ6
18GALAŢI11
19GIURGIU9
20GORJ4
21HARGHITA7
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA5
24IAŞI7
25ILFOV24
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI206
29MUREŞ15
30NEAMŢ22
31OLT3
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE7
35SIBIU2
36SUCEAVA30
37TELEORMAN4
38TIMIŞ19
39TULCEA0
40VÂLCEA5
41VASLUI4
42VRANCEA1
 Total     522

Până astăzi, 36.450 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.09.2021 (10:00) – 27.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 109 decese (64 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Suceava, Timiș și Municipiul București.

Dintre cele 109 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 17 la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 la categoria de vârstă peste 80 ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.032. Dintre acestea, 1.218 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 290 sunt minori, 272 fiind internați în secții și 18 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.532.692 de teste RT-PCR și 3.111.943 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.107 teste RT-PCR (4.888 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.219 la cerere) și 19.640 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 50.421 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.543 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.687 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 227 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.754 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 septembrie, 1.437 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 493.850 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
MApN dezminte informațiile despre încorporări urgente în Armata României
Naţional vineri, 9 octombrie 2026, 20:41

MApN dezminte informațiile despre încorporări urgente în Armata României

Ministerul Apărării Naționale (MApN) avertizează asupra unei noi dezinformări care circulă prin aplicațiile de mesagerie și susține că...

MApN dezminte informațiile despre încorporări urgente în Armata României
Şantierul Naval Mangalia, vândut pentru 138 de milioane de euro
Naţional vineri, 9 octombrie 2026, 20:25

Şantierul Naval Mangalia, vândut pentru 138 de milioane de euro

Șantierul Naval Mangalia a fost vândut vineri către Rheinmetall Real Estate România SRL, pentru suma de 138,03 milioane de euro, fără TVA. ...

Şantierul Naval Mangalia, vândut pentru 138 de milioane de euro
Primele negocieri pentru Guvernul Niculescu
Naţional joi, 8 octombrie 2026, 19:10

Primele negocieri pentru Guvernul Niculescu

Premierul desemnat Luca Niculescu s-a întâlnit joi, 8 octombrie 2026 cu reprezentanții PSD, PNL și UDMR. Discuţiile au vizat formarea noului...

Primele negocieri pentru Guvernul Niculescu
Ghidul Național al Studentului: informații despre burse, taxe și drepturile studenților
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 21:05

Ghidul Național al Studentului: informații despre burse, taxe și drepturile studenților

Viața de student și principalele informații de care tinerii au nevoie la începutul facultății sunt reunite în „Ghidul Național al...

Ghidul Național al Studentului: informații despre burse, taxe și drepturile studenților
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 20:33

Luca Niculescu începe consultările pentru formarea Guvernului

Premierul desemnat Luca Niculescu se va întâlni, joi, 8 octombrie 2026 cu reprezentanții a trei dintre partidele parlamentare. Discuţiile au loc...

Luca Niculescu începe consultările pentru formarea Guvernului
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 14:43

CCR: Nu a existat conflict juridic între Guvern și Înalta Curte privind restanțele salariale ale magistraților

Curtea Constituțională a României a stabilit miercuri, 7 octombrie 2026, că nu a existat un conflict juridic de natură constituțională între...

CCR: Nu a existat conflict juridic între Guvern și Înalta Curte privind restanțele salariale ale magistraților
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 14:40

DIICOT a pus sechestru pe mai multe conturi bancare ale lui Călin Georgescu

Procurorii DIICOT – Structura Centrală au pus sechestru pe mai multe conturi bancare deschise pe numele lui Călin Georgescu. Măsura a fost...

DIICOT a pus sechestru pe mai multe conturi bancare ale lui Călin Georgescu
Naţional marți, 6 octombrie 2026, 20:32

Grindeanu, mandatat de colegii social-democrați să discute cu Niculescu. „Avem mandat larg, dar nu dăm voturi în alb”

Conducerea PSD a primit marți, 6 octombrie 2026, mandat din partea Biroului Permanent Național pentru a începe discuțiile cu premierul desemnat...

Grindeanu, mandatat de colegii social-democrați să discute cu Niculescu. „Avem mandat larg, dar nu dăm voturi în alb”