Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 5655 cazuri noi de Covid 19 în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 27 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.199.761 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 947 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 5655 cazuri noi de Covid 19 în ultimele 24 de ore

Articol editat de Tibi Adam, 27 septembrie 2021, 14:08

1.098.795 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.655 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 126 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba22652582,27
2.Arad259941112,92
3.Argeș292321141,69
4.Bacău290221432,08
5.Bihor312331041,85
6.Bistrița-Năsăud14184583,67
7.Botoșani161471222,64
8.Brașov46120722,22
9.Brăila14194491,58
10.Buzău13734691,47
11.Caraș-Severin12835512,40
12.Călărași11551542,67
13.Cluj631842653,99
14.Constanța473442333,04
15.Covasna8932121,13
16.Dâmbovița24001871,50
17.Dolj306482583,59
18.Galați301291772,17
19.Giurgiu124261002,94
20.Gorj10161651,61
21.Harghita8847131,05
22.Hunedoara24567522,18
23.Ialomița11909852,28
24.Iași470542042,52
25.Ilfov501192745,93
26.Maramureș23457963,43
27.Mehedinți9565942,73
28.Mureș25394601,42
29.Neamț21016601,84
30.Olt16617633,04
31.Prahova390421882,64
32.Satu Mare15761563,50
33.Sălaj12030502,78
34.Sibiu28284392,25
35.Suceava281631512,71
36.Teleorman15704583,23
37.Timiș614623565,32
38.Tulcea9007181,36
39.Vaslui181341112,45
40.Vâlcea17578311,81
41.Vrancea11803161,65
42.Mun. București20235625594,95
43.Din străinătate**148815 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    6681*-1196 
 TOTAL1.199.7615.655 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 522 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD13
3ARGEŞ0
4BACĂU5
5BIHOR1
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI7
8BRĂILA2
9BRAŞOV4
10BUZĂU16
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ9
14CONSTANŢA20
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ6
18GALAŢI11
19GIURGIU9
20GORJ4
21HARGHITA7
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA5
24IAŞI7
25ILFOV24
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI206
29MUREŞ15
30NEAMŢ22
31OLT3
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE7
35SIBIU2
36SUCEAVA30
37TELEORMAN4
38TIMIŞ19
39TULCEA0
40VÂLCEA5
41VASLUI4
42VRANCEA1
 Total     522

Până astăzi, 36.450 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.09.2021 (10:00) – 27.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 109 decese (64 bărbați și 45 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara,  Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Suceava, Timiș și Municipiul București.

Dintre cele 109 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 17 la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 la categoria de vârstă peste 80 ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.032. Dintre acestea, 1.218 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 290 sunt minori, 272 fiind internați în secții și 18 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.532.692 de teste RT-PCR și 3.111.943 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.107 teste RT-PCR (4.888 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.219 la cerere) și 19.640 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 50.421 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.543 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.687 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 227 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.754 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 26 septembrie, 1.437 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 493.850 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 14:26

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii

Societatea Națională de Radiocomunicații S.A. (SNR), a raportat un incident de securitate cibernetică detectat pe 19 octombrie 2026. Potrivit...

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii
Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 12:36

Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea

Un cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8 și adâncimea estimată de 76,5 km a fost detectat luni în zona seismică Vrancea, a anunțat...

Cutremur cu magnitudinea estimată la 4,8, luni în zona Vrancea
Încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Luca Niculescu. Votul de învestitură este programat marți, 20 octombrie
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 11:57

Încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Luca Niculescu. Votul de învestitură este programat marți, 20 octombrie

Miniștrii propuși pentru Guvernul Luca Niculescu vor fi audiați luni și marți, 19 și 20 octombrie 2026, în comisiile de specialitate ale...

Încep audierile miniștrilor propuși în Guvernul Luca Niculescu. Votul de învestitură este programat marți, 20 octombrie
UPDATE: Atac cu cuțitul într-o școală din Bistrița. Elevul de clasa a VII-a ar fi vizat un coleg de altă religie. DIICOT a preluat ancheta
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 10:30

UPDATE: Atac cu cuțitul într-o școală din Bistrița. Elevul de clasa a VII-a ar fi vizat un coleg de altă religie. DIICOT a preluat ancheta

Noi informații au fost făcute publice luni, 19 octombrie 2026, despre atacul cu cuțitul de la Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare” din...

UPDATE: Atac cu cuțitul într-o școală din Bistrița. Elevul de clasa a VII-a ar fi vizat un coleg de altă religie. DIICOT a preluat ancheta
Naţional duminică, 18 octombrie 2026, 12:24

MApN: Șase drone au fost doborâte în spațiul aerian al României în 2026. Alte 44 de drone sau fragmente au fost neutralizate

Ministerul Apărării Naționale (MApN) anunță că, de la începutul anului 2026, șase drone care au pătruns neautorizat în spațiul aerian al...

MApN: Șase drone au fost doborâte în spațiul aerian al României în 2026. Alte 44 de drone sau fragmente au fost neutralizate
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 21:15

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre

Două drone de atac din familia Geran, cu propulsie cu reacție, au fost doborâte sâmbătă, 17 octombrie 2026, de avioane F-16 ale Forțelor...

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 16:30

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată

Partidul Național Liberal (PNL) a decis sâmbătă, 17 octombrie 2026, să susțină în Parlament învestirea Guvernului propus de premierul...

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 08:24

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”

Biroul Politic Național al PNL se reunește sâmbătă, 17 octombrie 2026, pentru a lua decizia finală privind votul liberalilor la învestirea...

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”