Până astăzi, 2aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 964.726 decazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

862.137 depacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.808 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba185521213,68
2.Arad208791443,69
3.Argeș241251232,47
4.Bacău23535692,16
5.Bihor253201892,98
6.Bistrița-Năsăud10381752,41
7.Botoșani12858752,03
8.Brașov393622745,12
9.Brăila11714562,97
10.Buzău10979701,57
11.Caraș-Severin9614581,90
12.Călărași9019612,46
13.Cluj497395726,33
14.Constanța385902184,32
15.Covasna7118562,69
16.Dâmbovița20813762,75
17.Dolj238891612,92
18.Galați242851233,09
19.Giurgiu9852583,44
20.Gorj8648181,85
21.Harghita7115471,23
22.Hunedoara201481454,66
23.Ialomița9642632,57
24.Iași389462232,54
25.Ilfov401543119,25
26.Maramureș19429491,59
27.Mehedinți7312592,23
28.Mureș207301242,43
29.Neamț16668712,16
30.Olt13097691,91
31.Prahova306211492,23
32.Satu Mare11939552,15
33.Sălaj9787552,96
34.Sibiu234411153,46
35.Suceava22935531,00
36.Teleorman11896932,66
37.Timiș495053215,51
38.Tulcea7461432,38
39.Vaslui14767551,57
40.Vâlcea145261223,06
41.Vrancea9460621,30
42.Mun. București16152310727,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe4352-145 
 TOTAL964.7265.808 

Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi,1.072 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD11
3ARGEŞ34
4BACĂU19
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI20
8BRĂILA5
9BRAŞOV34
10BUZĂU18
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ21
14CONSTANŢA84
15COVASNA17
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ12
18GALAŢI58
19GIURGIU15
20GORJ23
21HARGHITA6
22HUNEDOARA43
23IALOMIŢA11
24IAŞI69
25ILFOV46
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI162
29MUREŞ29
30NEAMŢ26
31OLT20
32PRAHOVA24
33SĂLAJ15
34SATU MARE22
35SIBIU5
36SUCEAVA19
37TELEORMAN18
38TIMIŞ50
39TULCEA9
40VÂLCEA26
41VASLUI9
42VRANCEA12
 Total1072

Până astăzi, 23.819persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.04.2021 (10:00) – 02.04.2021 (10:00) au fost raportate145 dedecese (82 bărbați și63 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele dinAlba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila,Buzău,Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj,Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți,Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui,Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 33 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

136dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.476.Dintre acestea,1.454sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate6.773.863 de teste RT-PCR și626.221deteste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 29.258 deteste RT-PCR (16.946în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.312la cerere) și 10.476 deteste rapide antigenice.

Pe teritoriul României,68.924 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 16.343 depersoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea,58.218 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află108persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.925 deapeluri la numărul unic de urgență 112 și 617 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 1aprilie,6.577 desancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.718.080 delei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri,5 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor,faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.