Până astăzi, 12martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 850.362de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

777.715 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.010cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba164741012,56
2.Arad182991062,06
3.Argeș21882801,14
4.Bacău21220791,18
5.Bihor22474941,86
6.Bistrița-Năsăud9217521,30
7.Botoșani11512651,26
8.Brașov344332493,37
9.Brăila10288651,35
10.Buzău9906370,74
11.Caraș-Severin8712481,12
12.Călărași7951351,07
13.Cluj428782913,32
14.Constanța339812862,46
15.Covasna6211441,04
16.Dâmbovița18730801,82
17.Dolj209021031,75
18.Galați214241351,53
19.Giurgiu8440632,11
20.Gorj7620732,07
21.Harghita6490230,76
22.Hunedoara169761532,78
23.Ialomița8576371,22
24.Iași351692151,53
25.Ilfov334282733,92
26.Maramureș18078912,29
27.Mehedinți6395281,26
28.Mureș186371091,16
29.Neamț148801211,52
30.Olt11898631,12
31.Prahova28048600,93
32.Satu Mare10630902,04
33.Sălaj8682662,64
34.Sibiu210701142,09
35.Suceava21741510,94
36.Teleorman10458651,57
37.Timiș429833395,24
38.Tulcea6677251,05
39.Vaslui13589441,16
40.Vâlcea12723581,96
41.Vrancea8679541,03
42.Mun. București1378017393,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe4200*106 
 TOTAL850.3625.010 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 946 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA34
2ARAD28
3ARGEŞ13
4BACĂU18
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI15
8BRĂILA4
9BRAŞOV42
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI10
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ30
14CONSTANŢA114
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA21
17DOLJ53
18GALAŢI21
19GIURGIU24
20GORJ15
21HARGHITA5
22HUNEDOARA34
23IALOMIŢA7
24IAŞI31
25ILFOV21
26MARAMUREŞ13
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI98
29MUREŞ21
30NEAMŢ34
31OLT12
32PRAHOVA9
33SĂLAJ11
34SATU MARE26
35SIBIU10
36SUCEAVA15
37TELEORMAN8
38TIMIŞ52
39TULCEA3
40VÂLCEA19
41VASLUI9
42VRANCEA20
 TOTAL946

Până astăzi, 21.360depersoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.03.2021 (10:00) – 12.03.2021 (10:00) au fost raportate108decese (58 bărbați și50 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad,Bacău, Bihor,  Botoșani,Brașov,Brăila, Caraș-Severin, Călărași,Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj,Hunedoara,Ialomița, Iași,Maramureș,Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare,Sălaj, Sibiu,Suceava, Teleorman, Timiș,Tulcea, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 33 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 29 decese la categoria de peste 80 de ani.

105 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,iar 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.515.Dintre acestea,1.166sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate6.286.442de teste RT-PCR și400.798 deteste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.588 deteste RT-PCR (15.891în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.697la cerere) și 9.995teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României,51.145 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.125persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 53.309persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 113persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.122 deapeluri la numărul unic de urgență 112 și 588la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 martie, 4.696 desancţiuni contravenţionale, în valoare de 848.510lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.