Până astăzi, 10 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 840.116 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

770.854 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.564 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba162721002,33
2.Arad18076861,90
3.Argeș21715781,02
4.Bacău21057941,16
5.Bihor222751511,77
6.Bistrița-Năsăud9117401,14
7.Botoșani11404541,24
8.Brașov338872233,14
9.Brăila10146711,10
10.Buzău9837420,69
11.Caraș-Severin8623411,03
12.Călărași7871270,94
13.Cluj423712543,31
14.Constanța334252382,08
15.Covasna6154330,98
16.Dâmbovița185611081,69
17.Dolj206741841,74
18.Galați21209801,47
19.Giurgiu8320421,96
20.Gorj7497732,13
21.Harghita6437300,72
22.Hunedoara167331212,64
23.Ialomița8500321,12
24.Iași348081271,38
25.Ilfov330212233,73
26.Maramureș178891142,33
27.Mehedinți6339411,23
28.Mureș18480671,02
29.Neamț14668861,36
30.Olt11778531,04
31.Prahova27876970,86
32.Satu Mare10492792,01
33.Sălaj8527762,46
34.Sibiu20855981,92
35.Suceava21628600,97
36.Teleorman10329661,43
37.Timiș422483505,18
38.Tulcea6639321,04
39.Vaslui13484601,09
40.Vâlcea12576791,88
41.Vrancea8592671,00
42.Mun. București1359605523,16
43.Cazuri noi nealocate pe județe3766*35 
 TOTAL840.1164.564 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 933 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA27
2ARAD24
3ARGEŞ15
4BACĂU15
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI9
8BRĂILA2
9BRAŞOV29
10BUZĂU17
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN7
13CLUJ37
14CONSTANŢA112
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA35
17DOLJ13
18GALAŢI46
19GIURGIU10
20GORJ36
21HARGHITA6
22HUNEDOARA27
23IALOMIŢA7
24IAŞI43
25ILFOV19
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI75
29MUREŞ23
30NEAMŢ22
31OLT14
32PRAHOVA19
33SĂLAJ12
34SATU MARE18
35SIBIU8
36SUCEAVA21
37TELEORMAN32
38TIMIŞ66
39TULCEA4
40VÂLCEA14
41VASLUI14
42VRANCEA14
 TOTAL933

Până astăzi, 21.156 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.03.2021 (10:00) – 10.03.2021 (10:00) au fost raportate 100 dedecese (52 bărbați și48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,Bacău, Bihor,Brașov,Brăila, Buzău,Caraș-Severin, Cluj, Constanța,Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj,Hunedoara,Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț,Prahova, Satu Mare,Sălaj, Sibiu,Suceava, Teleorman, Timiș,Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 20 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

94 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,5 pacienți decedați nu auprezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.190.Dintre acestea,1.140sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate6.230.400de teste RT-PCR și381.002teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.627 deteste RT-PCR (17.120 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.507la cerere) și 10.423 deteste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 23 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 10 martie a.c.

Pe teritoriul României,49.076 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.893 depersoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.142 depersoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 137 depersoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.923 deapeluri la numărul unic de urgență 112 și 553la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 martie,4.553 desancţiuni contravenţionale, în valoare de 877.800 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri,un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.