Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 4.272 de cazuri noi de COVID-19

Până astăzi, 1 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 479.634 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

GCS: 4.272 de cazuri noi de COVID-19

Articol editat de Adam Valentina, 1 decembrie 2020, 13:29

360.934 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.272 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba10020634,97
2.Arad11374875,16
3.Argeș141102795,25
4.Bacău13149912,75
5.Bihor141741083,93
6.Bistrița-Năsăud5842563,17
7.Botoșani6214742,48
8.Brașov192321845,96
9.Brăila5752573,31
10.Buzău6601292,39
11.Caraș-Severin4862392,75
12.Călărași4458633,45
13.Cluj219051846,2
14.Constanța175433127,48
15.Covasna4207132,45
16.Dâmbovița11499643,34
17.Dolj12308763,02
18.Galați105551643,08
19.Giurgiu4119212,8
20.Gorj4376281,42
21.Harghita4686271,42
22.Hunedoara8901623,71
23.Ialomița4733443,83
24.Iași202821273,27
25.Ilfov157042846,91
26.Maramureș8648432,68
27.Mehedinți4000342,76
28.Mureș12143744,68
29.Neamț9395391,93
30.Olt7436431,71
31.Prahova19352934,1
32.Satu Mare5636594,15
33.Sălaj5551173,12
34.Sibiu141821206,47
35.Suceava13181861,96
36.Teleorman5574192,47
37.Timiș191771054,32
38.Tulcea3755443,75
39.Vaslui78071002,22
40.Vâlcea8064232,9
41.Vrancea5521521,66
42.Mun. București683478086,2
43.Cazuri noi nealocate pe județe5259-23 
 TOTAL479.6344.272 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 455 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA35
2ARAD9
3ARGEŞ9
4BACĂU6
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI14
8BRĂILA2
9BRAŞOV7
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ12
14CONSTANŢA24
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ14
18GALAŢI17
19GIURGIU3
20GORJ13
21HARGHITA8
22HUNEDOARA7
23IALOMIŢA4
24IAŞI16
25ILFOV9
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI37
29MUREŞ19
30NEAMŢ1
31OLT9
32PRAHOVA11
33SĂLAJ 
34SATU MARE1
35SIBIU19
36SUCEAVA15
37TELEORMAN4
38TIMIŞ7
39TULCEA5
40VÂLCEA2
41VASLUI6
42VRANCEA63
  TOTAL455

Până astăzi, 11.530 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.11.2020 (10:00) – 01.12.2020 (10:00) au fost raportate 199 de decese (130 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 13 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 14 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 51 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 66 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 53 decese la categoria de peste 80 de ani.

178 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 16 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.438. Dintre acestea, 1.259 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.122.192 de teste. Dintre acestea, 14.588 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 9.551 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 5.037 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 37 de  teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 1 decembrie.

Pe teritoriul României, 45.863 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.186 de  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 65.772 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 63 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.851 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 661 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Etichete:
Nicuşor Dan convoacă CSAT după incidentele din Marea Neagră
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 21:51

Nicuşor Dan convoacă CSAT după incidentele din Marea Neagră

Președintele Nicușor Dan a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT), la o zi după învestirea noului Guvern, pentru a analiza...

Nicuşor Dan convoacă CSAT după incidentele din Marea Neagră
Alexandru Rogobete anunță fonduri pentru spitale și ambulanțe până săptămâna viitoare
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 20:28

Alexandru Rogobete anunță fonduri pentru spitale și ambulanțe până săptămâna viitoare

Autoritățile încearcă să aloce, până săptămâna viitoare, fondurile necesare pentru reducerea presiunii financiare asupra spitalelor, în...

Alexandru Rogobete anunță fonduri pentru spitale și ambulanțe până săptămâna viitoare
Alertă RO-Alert în nordul și estul județului Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în Ucraina
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 09:04

Alertă RO-Alert în nordul și estul județului Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în Ucraina

Locuitorii din nordul și estul județului Tulcea au fost avertizați, miercuri dimineață, 21 octombrie, printr-un mesaj RO-Alert, după ce...

Alertă RO-Alert în nordul și estul județului Tulcea, după detectarea unor ținte aeriene în Ucraina
România are un nou guvern
Naţional marți, 20 octombrie 2026, 20:34

România are un nou guvern

România are, începând de marți, 20 octombrie 2026 un nou guvern, condus de Luca-Alexandru Niculescu. Cabinetul propus de premierul desemnat a...

România are un nou guvern
Naţional marți, 20 octombrie 2026, 19:26

Atac premeditat în școala din Bistrița: anchetatorii spun că adolescentul de 13 ani și-a ales ținta din cauza culorii pielii

Atacul cu un cuțit comis într-o școală din municipiul Bistrița a fost premeditat, susțin anchetatorii. Adolescentul în vârstă de 13 ani ar...

Atac premeditat în școala din Bistrița: anchetatorii spun că adolescentul de 13 ani și-a ales ținta din cauza culorii pielii
Naţional marți, 20 octombrie 2026, 11:20

Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți

Aplicația financiară Revolut se confruntă marți dimineață, 20 octombrie, cu probleme tehnice în România și în mai multe țări din lume....

Revolut are probleme în România și în alte țări. Utilizatorii nu pot accesa aplicația sau efectua plăți
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 20:48

Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil

Treisprezece miniștri propuși în Guvernul Niculescu, dintre care doi miniștri delegați, au primit luni aviz favorabil în comisiile de...

Guvernul Niculescu: 13 miniştri propuşi au primit aviz favorabil
Naţional luni, 19 octombrie 2026, 14:26

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii

Societatea Națională de Radiocomunicații S.A. (SNR), a raportat un incident de securitate cibernetică detectat pe 19 octombrie 2026. Potrivit...

Atac cibernetic la Societatea Naţională de Radiocomunicaţii