Până astăzi, 4 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.078.563 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.041.924 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 225 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21206100,41
2.Arad23615100,14
3.Argeș27350110,30
4.Bacău2603720,11
5.Bihor2922580,34
6.Bistrița-Năsăud1185610,13
7.Botoșani1414420,15
8.Brașov4363230,29
9.Brăila1326730,22
10.Buzău1256430,15
11.Caraș-Severin1144720,37
12.Călărași1003810,14
13.Cluj5746690,34
14.Constanța4289970,21
15.Covasna853120,21
16.Dâmbovița2246520,13
17.Dolj2659950,14
18.Galați2759560,25
19.Giurgiu1100840,17
20.Gorj920320,07
21.Harghita826110,16
22.Hunedoara2285620,15
23.Ialomița1076260,15
24.Iași4234970,16
25.Ilfov45047100,27
26.Maramureș2035820,11
27.Mehedinți832310,18
28.Mureș2391990,18
29.Neamț1891660,27
30.Olt1458580,17
31.Prahova3522380,37
32.Satu Mare1297130,09
33.Sălaj1092610,15
34.Sibiu2647250,37
35.Suceava24174120,10
36.Teleorman1367840,12
37.Timiș54271100,22
38.Tulcea842810,27
39.Vaslui1595940,11
40.Vâlcea1639960,21
41.Vrancea1067310,15
42.Mun. București183404370,25
43.Cazuri noi nealocate pe județe    462*-12 
 TOTAL1.078.563225 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 100 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD3
3ARGEŞ4
4BACĂU2
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD 
7BOTOŞANI1
8BRĂILA2
9BRAŞOV 
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ2
14CONSTANŢA5
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ10
18GALAŢI1
19GIURGIU 
20GORJ 
21HARGHITA2
22HUNEDOARA1
23IALOMIŢA3
24IAŞI5
25ILFOV2
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI11
29MUREŞ1
30NEAMŢ5
31OLT1
32PRAHOVA7
33SĂLAJ1
34SATU MARE 
35SIBIU3
36SUCEAVA1
37TELEORMAN 
38TIMIŞ7
39TULCEA1
40VÂLCEA1
41VASLUI 
42VRANCEA 
 TOTAL100

Până astăzi, 30.612 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.06.2021 (10:00) – 04.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 113 decese (71 bărbați și 42 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Buzău, Gorj, Hunedoara, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Timiș, Tulcea, Ilfov și Municipiul București.

93 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 8 decese s-au produs în luna octombrie 2020, 24 din noiembrie 2020, 11 din decembrie 2020, 22 din ianuarie 2021, 3 din februarie 2021, 5 din martie 2021, 9 din aprilie 2021, 11 din mai 2021, în județele Bihor, Brașov, Gorj, Ilfov, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Timiș, Tulcea și Municipiul București.

Dintre cele 113 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 7 la categoria 40-49 de ani, 10 la categoria 50-59 de ani, 28 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

106 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.829. Dintre acestea, 341 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.967.357 de   teste RT-PCR și 1.201.630 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.836 de teste RT-PCR (10.854 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.982 la cerere) și 10.716 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 4.517 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.294 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 25.925 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 46 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 448 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 753 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 3 iunie, 774 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 149.850 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.