Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 16.743 de cazuri noi COVID19 în ultimele 24 de ore. 91 de persoane infectate şi în Caraş-Severin

Până astăzi, 12 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.382.531 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 4.205 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 16.743 de cazuri noi COVID19 în ultimele 24 de ore. 91 de persoane infectate şi în Caraş-Severin

Articol editat de Tibi Adam, 12 octombrie 2021, 20:27 / actualizat: 13 octombrie 2021, 13:29

1.188.975 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 260 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba254112276,50
2.Arad299593147,24
3.Argeș327253735,18
4.Bacău322372353,98
5.Bihor351054295,20
6.Bistrița-Năsăud16086985,42
7.Botoșani183481784,41
8.Brașov506402756,40
9.Brăila163132105,49
10.Buzău160801704,71
11.Caraș-Severin14381914,68
12.Călărași133061185,24
13.Cluj700915138,33
14.Constanța531464906,76
15.Covasna9620952,54
16.Dâmbovița267732754,46
17.Dolj360072067,43
18.Galați332004674,44
19.Giurgiu14162246,81
20.Gorj115661253,53
21.Harghita99441302,82
22.Hunedoara272732195,43
23.Ialomița139071796,55
24.Iași551087577,16
25.Ilfov5818651715,00
26.Maramureș261881994,78
27.Mehedinți118851747,50
28.Mureș280802254,05
29.Neamț239502334,54
30.Olt193531406,17
31.Prahova455176047,23
32.Satu Mare17236923,59
33.Sălaj138761116,99
34.Sibiu309043134,95
35.Suceava319863034,54
36.Teleorman182402207,04
37.Timiș7012248510,37
38.Tulcea10176944,51
39.Vaslui211342915,02
40.Vâlcea197922105,27
41.Vrancea134671603,83
42.Mun. București238102238014,71
43.Din străinătate**15718 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    21378*3786 
 TOTAL1.382.53116.743 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.466 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD42
3ARGEŞ43
4BACĂU15
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI19
8BRĂILA8
9BRAŞOV23
10BUZĂU27
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN32
13CLUJ38
14CONSTANŢA44
15COVASNA22
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ22
18GALAŢI31
19GIURGIU9
20GORJ36
21HARGHITA25
22HUNEDOARA50
23IALOMIŢA10
24IAŞI88
25ILFOV74
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI288
29MUREŞ13
30NEAMŢ26
31OLT42
32PRAHOVA62
33SĂLAJ15
34SATU MARE26
35SIBIU20
36SUCEAVA67
37TELEORMAN74
38TIMIŞ77
39TULCEA2
40VÂLCEA7
41VASLUI15
42VRANCEA10
 Total   1.466

Până astăzi, 40.071 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.10.2021 (10:00) – 12.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 442 de decese (226 bărbați și 216 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 442 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă   20-29 ani, 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 20 la categoria de vârstă 40-49 ani, 34 la categoria de vârstă 50-59 ani, 112 la categoria de vârstă 60-69 ani, 139 la categoria de vârstă 70-79 ani și 131 la categoria de vârstă peste 80 ani.

410 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 10 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 22 de pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 442 decese.

Din totalul de 442 pacienți decedați, 397 erau nevaccinați și 45 vaccinați. Cei 45 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 49 și 91 de ani. 44 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar unul nu a avut comorbidități declarate.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 17.141. Dintre acestea, 1.667 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 467 sunt minori, 428 fiind internați în secții și 39 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.874.336 de teste RT-PCR și 3.709.326 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.586 de teste RT-PCR (14.434 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.152 la cerere) și 52.959 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 115.997 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.653 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.886 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 251 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 11.061 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 797 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 octombrie, 1.852 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 335.300 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 21:15

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre

Două drone de atac din familia Geran, cu propulsie cu reacție, au fost doborâte sâmbătă, 17 octombrie 2026, de avioane F-16 ale Forțelor...

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre
PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 16:30

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată

Partidul Național Liberal (PNL) a decis sâmbătă, 17 octombrie 2026, să susțină în Parlament învestirea Guvernului propus de premierul...

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 08:24

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”

Biroul Politic Național al PNL se reunește sâmbătă, 17 octombrie 2026, pentru a lua decizia finală privind votul liberalilor la învestirea...

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 07:35

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat că o țintă aeriană a fost detectată sâmbătă, 17 octombrie 2026, pe teritoriul Ucrainei,...

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:48

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie. Platforma este finalizată în proporție de aproximativ 95%, a anunțat vineri, 16...

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:19

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu

Comitetul Politic al USR a decis vineri, 16 octombrie 2026 în unanimitate, ca parlamentarii partidului să voteze împotriva învestirii Guvernului...

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:48

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei

Guvernul României a aprobat, vineri, 16 octombrie 2026, o hotărâre privind actualizarea limitelor amenzilor contravenționale prevăzute de Legea...

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:07

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva va dota personalul silvic din teren cu 5.300 de camere corporale de tip body-cam, pentru documentarea...

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei