Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 16.743 de cazuri noi COVID19 în ultimele 24 de ore. 91 de persoane infectate şi în Caraş-Severin

Până astăzi, 12 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.382.531 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 4.205 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 16.743 de cazuri noi COVID19 în ultimele 24 de ore. 91 de persoane infectate şi în Caraş-Severin

Articol editat de Tibi Adam, 12 octombrie 2021, 20:27 / actualizat: 13 octombrie 2021, 13:29

1.188.975 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 16.743 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 260 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba254112276,50
2.Arad299593147,24
3.Argeș327253735,18
4.Bacău322372353,98
5.Bihor351054295,20
6.Bistrița-Năsăud16086985,42
7.Botoșani183481784,41
8.Brașov506402756,40
9.Brăila163132105,49
10.Buzău160801704,71
11.Caraș-Severin14381914,68
12.Călărași133061185,24
13.Cluj700915138,33
14.Constanța531464906,76
15.Covasna9620952,54
16.Dâmbovița267732754,46
17.Dolj360072067,43
18.Galați332004674,44
19.Giurgiu14162246,81
20.Gorj115661253,53
21.Harghita99441302,82
22.Hunedoara272732195,43
23.Ialomița139071796,55
24.Iași551087577,16
25.Ilfov5818651715,00
26.Maramureș261881994,78
27.Mehedinți118851747,50
28.Mureș280802254,05
29.Neamț239502334,54
30.Olt193531406,17
31.Prahova455176047,23
32.Satu Mare17236923,59
33.Sălaj138761116,99
34.Sibiu309043134,95
35.Suceava319863034,54
36.Teleorman182402207,04
37.Timiș7012248510,37
38.Tulcea10176944,51
39.Vaslui211342915,02
40.Vâlcea197922105,27
41.Vrancea134671603,83
42.Mun. București238102238014,71
43.Din străinătate**15718 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    21378*3786 
 TOTAL1.382.53116.743 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.466 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD42
3ARGEŞ43
4BACĂU15
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI19
8BRĂILA8
9BRAŞOV23
10BUZĂU27
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN32
13CLUJ38
14CONSTANŢA44
15COVASNA22
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ22
18GALAŢI31
19GIURGIU9
20GORJ36
21HARGHITA25
22HUNEDOARA50
23IALOMIŢA10
24IAŞI88
25ILFOV74
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI288
29MUREŞ13
30NEAMŢ26
31OLT42
32PRAHOVA62
33SĂLAJ15
34SATU MARE26
35SIBIU20
36SUCEAVA67
37TELEORMAN74
38TIMIŞ77
39TULCEA2
40VÂLCEA7
41VASLUI15
42VRANCEA10
 Total   1.466

Până astăzi, 40.071 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.10.2021 (10:00) – 12.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 442 de decese (226 bărbați și 216 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 442 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă   20-29 ani, 4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 20 la categoria de vârstă 40-49 ani, 34 la categoria de vârstă 50-59 ani, 112 la categoria de vârstă 60-69 ani, 139 la categoria de vârstă 70-79 ani și 131 la categoria de vârstă peste 80 ani.

410 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 10 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 22 de pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 442 decese.

Din totalul de 442 pacienți decedați, 397 erau nevaccinați și 45 vaccinați. Cei 45 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 49 și 91 de ani. 44 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar unul nu a avut comorbidități declarate.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 17.141. Dintre acestea, 1.667 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 467 sunt minori, 428 fiind internați în secții și 39 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.874.336 de teste RT-PCR și 3.709.326 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.586 de teste RT-PCR (14.434 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.152 la cerere) și 52.959 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 115.997 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.653 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.886 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 251 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 11.061 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 797 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 octombrie, 1.852 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 335.300 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 3 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 11:21

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal

Aplicația informatică „Radarul Balastierelor”, destinată monitorizării exploatării și transportului agregatelor minerale, a ajuns în etapa...

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal
Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 21:30

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice

Casca de protecție ar putea deveni obligatorie pentru toți conducătorii de trotinete electrice și biciclete electrice care circulă pe drumurile...

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice
Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 20:16

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani

Tinerii cu vârsta de până la 35 de ani ar putea cumpăra o locuință prin programul „Noua Casă” cu un avans minim de 5%. Măsura ar urma să...

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani
Rețea de sabotaj coordonată din Rusia, implicată în incendiul de la Carfil Brașov
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 20:04

Rețea de sabotaj coordonată din Rusia, implicată în incendiul de la Carfil Brașov

DIICOT și Serviciul Român de Informații (SRI) au anunțat luni, 26 octombrie 2026 că au documentat activitatea infracțională a trei cetățeni...

Rețea de sabotaj coordonată din Rusia, implicată în incendiul de la Carfil Brașov
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 18:05

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră

Autoritatea Vamală Română (AVR) a sesizat Poliția și a declanșat un control intern după dispariția unei sume de aproape 700.000 de euro,...

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 14:25

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv

Tribunalul București a respins luni, 26 octombrie 2026 ca neîntemeiată, cererea DIICOT de prelungire cu 30 de zile a arestului preventiv în cazul...

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 13:15

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie

Calendarul admiterii la liceu pentru anul școlar 2027-2028 a fost publicat luni, 26 octombrie 2026, în Monitorul Oficial. Potrivit documentului...

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 11:36

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație

România are cea mai mare pondere din Uniunea Europeană a tinerilor care nu lucrează și nu urmează nicio formă de educație sau pregătire...

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație