GCS: 15.733 cazuri noi de COVID în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 13octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.398.264 decazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 4.607sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.199.267 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.733 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 402 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba257423316,76
2.Arad303063477,45
3.Argeș331874625,59
4.Bacău324832464,01
5.Bihor355634585,40
6.Bistrița-Năsăud16172865,42
7.Botoșani184971494,45
8.Brașov510954556,60
9.Brăila164921795,82
10.Buzău163012214,87
11.Caraș-Severin145761954,70
12.Călărași134771715,56
13.Cluj706795888,46
14.Constanța537856397,08
15.Covasna9654342,68
16.Dâmbovița270903174,73
17.Dolj364654587,48
18.Galați335153154,73
19.Giurgiu143201587,08
20.Gorj117201543,62
21.Harghita100611172,94
22.Hunedoara275933205,51
23.Ialomița141812747,09
24.Iași556485407,28
25.Ilfov5866147515,49
26.Maramureș263861984,81
27.Mehedinți120661817,65
28.Mureș283923124,17
29.Neamț242042544,71
30.Olt196953426,28
31.Prahova460175007,56
32.Satu Mare173361003,63
33.Sălaj140121367,13
34.Sibiu313424385,63
35.Suceava322592734,55
36.Teleorman184291897,30
37.Timiș7063251010,61
38.Tulcea103091334,67
39.Vaslui213882545,17
40.Vâlcea200052135,61
41.Vrancea136101433,94
42.Mun. București241221311915,10
43.Din străinătate**158211 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    22116*738 
 TOTAL1.398.26415.733 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.419persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA26
2ARAD41
3ARGEŞ42
4BACĂU34
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI9
8BRĂILA4
9BRAŞOV45
10BUZĂU38
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN31
13CLUJ15
14CONSTANŢA50
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA18
17DOLJ52
18GALAŢI18
19GIURGIU10
20GORJ17
21HARGHITA23
22HUNEDOARA34
23IALOMIŢA13
24IAŞI73
25ILFOV57
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI12
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI322
29MUREŞ23
30NEAMŢ48
31OLT27
32PRAHOVA34
33SĂLAJ14
34SATU MARE20
35SIBIU10
36SUCEAVA75
37TELEORMAN55
38TIMIŞ34
39TULCEA3
40VÂLCEA13
41VASLUI27
42VRANCEA6
 Total1.419

Până astăzi, 40.461 depersoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 12.10.2021 (10:00) – 13.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 390 de decese (190 bărbați și 200femei), dintre care 8 anterioare intervalului de referință,ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele dinAlba, Arad, Argeș,Bacău,Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila,Botoșani, Brașov, Buzău,Caraș-Severin, Călărași,Cluj, Constanța,Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu,Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov,Maramureș, Mehedinți,Mureș, Neamț, Olt, Prahova,Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea,Vaslui, Vâlcea, Vranceași Municipiul București.

Dintre cele 390 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  20-29 ani,4 la categoria de vârstă 30-39 ani, 11la categoria de vârstă 40-49 ani, 31 la categoria de vârstă 50-59 ani, 99 la categoria de vârstă 60-69 ani, 141 la categoria de vârstă 70-79 ani și 103 la categoria de vârstă peste 80 ani.

358 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 21 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 11 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 8 decese anterioare intervalului de referință, survenite6 în luna septembrie 2021 și 2 în luna octombrie 2021, în județele Constanța, Covasna, Galați, Ialomița și Prahova. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 382 decese.

Din totalul de 390 pacienți decedați, 351 erau nevaccinați și 39 vaccinați. Cei 39 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 52 și 93 de ani. 38 dintrepacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar unul nu a avut comorbidități declarate.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 17.432. Dintre acestea,1.676sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 486 sunt minori,451 fiind internați în secții și 35 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.901.036deteste RT-PCR și3.752.471 deteste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate26.700 deteste RT-PCR (14.475în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.225la cerere) și 43.145 deteste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 118.216persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.824 depersoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea,57.982depersoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află246 depersoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.382 deapeluri la numărul unic de urgență 112 și 682la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 12octombrie,1.889 desancțiuni contravenționale, în valoare de331.508lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, a fost întocmit, ieri, un dosar penal pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

De același autor

Related Articles