Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 13.854 de cazuri noi COVID19. Alte 96 de persoane infectate în ultimele 24 de ore, în Caraş-Severin

Până astăzi, 8 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.332.221 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 3.407 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 13.854 de cazuri noi COVID19. Alte 96 de persoane infectate în ultimele 24 de ore, în Caraş-Severin

Articol editat de Tibi Adam, 8 octombrie 2021, 14:12

1.164.547 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 13.854 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 266 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba245981675,09
2.Arad288993556,07
3.Argeș316993064,08
4.Bacău313672313,45
5.Bihor338733003,97
6.Bistrița-Năsăud156311575,07
7.Botoșani178381783,92
8.Brașov493404124,90
9.Brăila157061614,18
10.Buzău154271913,61
11.Caraș-Severin13979964,12
12.Călărași127511504,29
13.Cluj682826007,13
14.Constanța513564585,65
15.Covasna9411841,95
16.Dâmbovița258962343,31
17.Dolj347783576,94
18.Galați323292323,96
19.Giurgiu135291935,69
20.Gorj111971292,93
21.Harghita9589692,07
22.Hunedoara265701844,59
23.Ialomița132201525,10
24.Iași529116065,75
25.Ilfov5607655312,62
26.Maramureș255641664,47
27.Mehedinți112891866,31
28.Mureș272742523,06
29.Neamț231352393,58
30.Olt186232175,47
31.Prahova433785475,78
32.Satu Mare168251113,45
33.Sălaj134931416,03
34.Sibiu301882064,52
35.Suceava311442994,22
36.Teleorman176461486,03
37.Timiș678835779,50
38.Tulcea98421013,42
39.Vaslui203592504,27
40.Vâlcea191262504,05
41.Vrancea130401353,26
42.Mun. București227938266512,24
43.Din străinătate**152113 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    17701*796 
 TOTAL1.332.22113.854 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.198 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA12
2ARAD40
3ARGEŞ31
4BACĂU20
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI21
8BRĂILA6
9BRAŞOV32
10BUZĂU37
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ27
14CONSTANŢA54
15COVASNA15
16DÂMBOVIŢA11
17DOLJ14
18GALAŢI17
19GIURGIU7
20GORJ16
21HARGHITA9
22HUNEDOARA24
23IALOMIŢA19
24IAŞI75
25ILFOV47
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI9
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI197
29MUREŞ22
30NEAMŢ107
31OLT46
32PRAHOVA25
33SĂLAJ16
34SATU MARE21
35SIBIU9
36SUCEAVA48
37TELEORMAN40
38TIMIŞ45
39TULCEA6
40VÂLCEA1
41VASLUI11
42VRANCEA9
 Total1.198

Până astăzi, 38.927 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.10.2021 (10:00) – 08.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 385 de decese (184 bărbați și 201 femei), dintre care 28 de decese anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 385 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani, 18  la categoria de vârstă 40-49 ani, 37 la categoria de vârstă 50-59 ani, 105 la categoria de vârstă 60-69 ani, 120 la categoria de vârstă 70-79 ani și 104 la categoria de vârstă peste 80 ani.

364 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 17 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Sunt raportate 28 de decese anterioare intervalului de referință, produse în luna septembrie 2021, ale unor pacienți din județele Brăila, Bihor, Galați, Ilfov, Maramureș, Prahova, Teleorman și Municipiul București. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 357 de decese.

Din totalul de 385 de pacienți decedați, 352 erau nevaccinați și 33 vaccinați. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 38 și 86 de ani. Dintre pacienții decedați vaccinați, 32 prezentau comorbidități și 1 nu prezenta comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 15.467. Dintre acestea, 1.561 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 424 sunt minori, 401 fiind internați în secții și 23 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.794.441 de teste RT-PCR și 3.566.378 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.776 de teste RT-PCR (12.415 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.361 la cerere) și 42.239 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 100.809 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.894 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 74.870 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 250 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.875 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 705 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 7 octombrie, 1.583 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 331.250 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 21:15

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre

Două drone de atac din familia Geran, cu propulsie cu reacție, au fost doborâte sâmbătă, 17 octombrie 2026, de avioane F-16 ale Forțelor...

Două drone de atac Geran au fost doborâte de avioane F-16 românești în spațiul aerian al României, deasupra Mării Negre
PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 16:30

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată

Partidul Național Liberal (PNL) a decis sâmbătă, 17 octombrie 2026, să susțină în Parlament învestirea Guvernului propus de premierul...

PNL va vota Guvernul Luca Niculescu, dar trece în opoziție. Ilie Bolojan anunță un acord de susținere condiționată
PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 08:24

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”

Biroul Politic Național al PNL se reunește sâmbătă, 17 octombrie 2026, pentru a lua decizia finală privind votul liberalilor la învestirea...

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 07:35

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat că o țintă aeriană a fost detectată sâmbătă, 17 octombrie 2026, pe teritoriul Ucrainei,...

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:48

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie. Platforma este finalizată în proporție de aproximativ 95%, a anunțat vineri, 16...

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:19

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu

Comitetul Politic al USR a decis vineri, 16 octombrie 2026 în unanimitate, ca parlamentarii partidului să voteze împotriva învestirii Guvernului...

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:48

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei

Guvernul României a aprobat, vineri, 16 octombrie 2026, o hotărâre privind actualizarea limitelor amenzilor contravenționale prevăzute de Legea...

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:07

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva va dota personalul silvic din teren cu 5.300 de camere corporale de tip body-cam, pentru documentarea...

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei