Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 10.887 de noi cazuri COVID19 în ultimele 24 de ore. 110 cazuri noi în Caraș-Severin

Până astăzi, 1 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.244.555 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.768 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 10.887 de noi cazuri COVID19 în ultimele 24 de ore. 110 cazuri noi în Caraș-Severin

Articol editat de Tibi Adam, 1 octombrie 2021, 14:15

1.121.721 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10.887 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 193 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba233011732,86
2.Arad270172973,93
3.Argeș299201882,40
4.Bacău298532252,56
5.Bihor320772292,46
6.Bistrița-Năsăud14697864,05
7.Botoșani167221593,02
8.Brașov471942832,94
9.Brăila14592572,28
10.Buzău143181312,22
11.Caraș-Severin132461102,95
12.Călărași11929943,22
13.Cluj648643915,12
14.Constanța485621743,78
15.Covasna906661,44
16.Dâmbovița245841451,95
17.Dolj319503474,67
18.Galați309261182,86
19.Giurgiu1269053,75
20.Gorj105091132,05
21.Harghita9097721,24
22.Hunedoara252971722,93
23.Ialomița123281023,18
24.Iași489735213,47
25.Ilfov520866007,90
26.Maramureș242341753,83
27.Mehedinți102001214,04
28.Mureș26024971,88
29.Neamț217122022,32
30.Olt173042043,79
31.Prahova406094263,52
32.Satu Mare16141643,63
33.Sălaj125601283,75
34.Sibiu288741552,79
35.Suceava294393063,29
36.Teleorman16413504,10
37.Timiș637034546,80
38.Tulcea9287691,89
39.Vaslui188711913,13
40.Vâlcea180571532,42
41.Vrancea12208762,10
42.Mun. București21056524287,68
43.Din străinătate**15539 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    11003*781 
 TOTAL1.244.55510.887 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 3.111 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA83
2ARAD76
3ARGEŞ42
4BACĂU73
5BIHOR50
6BISTRIŢA-NĂSĂUD18
7BOTOŞANI52
8BRĂILA27
9BRAŞOV89
10BUZĂU52
11CĂLĂRAŞI26
12CARAŞ-SEVERIN17
13CLUJ43
14CONSTANŢA123
15COVASNA27
16DÂMBOVIŢA52
17DOLJ96
18GALAŢI68
19GIURGIU21
20GORJ32
21HARGHITA23
22HUNEDOARA34
23IALOMIŢA43
24IAŞI249
25ILFOV125
26MARAMUREŞ22
27MEHEDINŢI32
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI554
29MUREŞ49
30NEAMŢ88
31OLT41
32PRAHOVA94
33SĂLAJ29
34SATU MARE48
35SIBIU70
36SUCEAVA177
37TELEORMAN101
38TIMIŞ149
39TULCEA12
40VÂLCEA43
41VASLUI30
42VRANCEA31
 Total    3111

Până astăzi, 37.210 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.09.2021 (10:00) – 01.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 169 de decese (100 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 169 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă  20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 17 la categoria de vârstă 50-59 ani, 36 la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 169 de pacienți decedați, 158 erau nevaccinați și 11 vaccinați. Cei 11 pacienți vaccinați prezentau comorbidități. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 51 și 91 de ani.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.592. Dintre acestea, 1.391 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 373 sunt minori, 355 fiind internați în secții și 18 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.635.994 de teste RT-PCR și 3.287.481 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.982 de teste RT-PCR (11.844 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.138 la cerere) și 42.065 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 69.305 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.905 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.917 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 166 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.072 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 810 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 30 septembrie, 1.211 sancțiuni contravenționale, în valoare de 236.916 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Călin Georgescu rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile
Naţional miercuri, 28 octombrie 2026, 21:01

Călin Georgescu rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile

Curtea de Apel București a decis miercuri, 28 octombrie 2026, prelungirea cu 30 de zile a arestării preventive pentru Călin Georgescu și omul de...

Călin Georgescu rămâne în arest preventiv pentru încă 30 de zile
Scandalul de abuzuri sexuale de la Facultatea de Drept din Iași: Tudorel Toader și alte două cadre universitare nu vor mai preda
Naţional miercuri, 28 octombrie 2026, 11:33

Scandalul de abuzuri sexuale de la Facultatea de Drept din Iași: Tudorel Toader și alte două cadre universitare nu vor mai preda

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iași a anunțat măsuri după arestarea preventivă a lectorului universitar Ionuț-Alexandru...

Scandalul de abuzuri sexuale de la Facultatea de Drept din Iași: Tudorel Toader și alte două cadre universitare nu vor mai preda
Radarul Balastierelor, în etapa de recepție finală. Ce mai trebuie făcut pentru ca aplicația să devină funcțională
Naţional miercuri, 28 octombrie 2026, 10:27

Radarul Balastierelor, în etapa de recepție finală. Ce mai trebuie făcut pentru ca aplicația să devină funcțională

Aplicația informatică „Radarul Balastierelor”, concepută pentru monitorizarea exploatării și transportului agregatelor minerale din...

Radarul Balastierelor, în etapa de recepție finală. Ce mai trebuie făcut pentru ca aplicația să devină funcțională
Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi în Bistrița a fost externat și adus la audieri
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 18:09

Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi în Bistrița a fost externat și adus la audieri

Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi într-o școală din municipiul Bistrița, pe 19 octombrie 2026, a fost...

Elevul de 13 ani care a atacat cu cuțitul o profesoară și doi elevi în Bistrița a fost externat și adus la audieri
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 15:20

Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă

Șoferii din România ar putea să nu mai fie amendați dacă nu au asupra lor permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare al mașinii....

Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă
Naţional marți, 27 octombrie 2026, 11:21

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal

Aplicația informatică „Radarul Balastierelor”, destinată monitorizării exploatării și transportului agregatelor minerale, a ajuns în etapa...

Radarul Balastierelor, finalizat tehnic, dar nefuncțional. Ministerul Mediului: Aplicația nu poate fi utilizată fără un cadru legal
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 21:30

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice

Casca de protecție ar putea deveni obligatorie pentru toți conducătorii de trotinete electrice și biciclete electrice care circulă pe drumurile...

Casca de protecţie ar putea deveni obligatorie pentru toţi utilizatorii de trotinete şi biciclete electrice
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 20:16

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani

Tinerii cu vârsta de până la 35 de ani ar putea cumpăra o locuință prin programul „Noua Casă” cu un avans minim de 5%. Măsura ar urma să...

Noua Casă: avans de 5% pentru tinerii de până la 35 de ani