Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 10.887 de noi cazuri COVID19 în ultimele 24 de ore. 110 cazuri noi în Caraș-Severin

Până astăzi, 1 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.244.555 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.768 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 10.887 de noi cazuri COVID19 în ultimele 24 de ore. 110 cazuri noi în Caraș-Severin

Articol editat de Tibi Adam, 1 octombrie 2021, 14:15

1.121.721 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10.887 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 193 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba233011732,86
2.Arad270172973,93
3.Argeș299201882,40
4.Bacău298532252,56
5.Bihor320772292,46
6.Bistrița-Năsăud14697864,05
7.Botoșani167221593,02
8.Brașov471942832,94
9.Brăila14592572,28
10.Buzău143181312,22
11.Caraș-Severin132461102,95
12.Călărași11929943,22
13.Cluj648643915,12
14.Constanța485621743,78
15.Covasna906661,44
16.Dâmbovița245841451,95
17.Dolj319503474,67
18.Galați309261182,86
19.Giurgiu1269053,75
20.Gorj105091132,05
21.Harghita9097721,24
22.Hunedoara252971722,93
23.Ialomița123281023,18
24.Iași489735213,47
25.Ilfov520866007,90
26.Maramureș242341753,83
27.Mehedinți102001214,04
28.Mureș26024971,88
29.Neamț217122022,32
30.Olt173042043,79
31.Prahova406094263,52
32.Satu Mare16141643,63
33.Sălaj125601283,75
34.Sibiu288741552,79
35.Suceava294393063,29
36.Teleorman16413504,10
37.Timiș637034546,80
38.Tulcea9287691,89
39.Vaslui188711913,13
40.Vâlcea180571532,42
41.Vrancea12208762,10
42.Mun. București21056524287,68
43.Din străinătate**15539 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    11003*781 
 TOTAL1.244.55510.887 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 3.111 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA83
2ARAD76
3ARGEŞ42
4BACĂU73
5BIHOR50
6BISTRIŢA-NĂSĂUD18
7BOTOŞANI52
8BRĂILA27
9BRAŞOV89
10BUZĂU52
11CĂLĂRAŞI26
12CARAŞ-SEVERIN17
13CLUJ43
14CONSTANŢA123
15COVASNA27
16DÂMBOVIŢA52
17DOLJ96
18GALAŢI68
19GIURGIU21
20GORJ32
21HARGHITA23
22HUNEDOARA34
23IALOMIŢA43
24IAŞI249
25ILFOV125
26MARAMUREŞ22
27MEHEDINŢI32
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI554
29MUREŞ49
30NEAMŢ88
31OLT41
32PRAHOVA94
33SĂLAJ29
34SATU MARE48
35SIBIU70
36SUCEAVA177
37TELEORMAN101
38TIMIŞ149
39TULCEA12
40VÂLCEA43
41VASLUI30
42VRANCEA31
 Total    3111

Până astăzi, 37.210 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.09.2021 (10:00) – 01.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 169 de decese (100 bărbați și 69 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 169 decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă  20-29 ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 17 la categoria de vârstă 50-59 ani, 36 la categoria de vârstă 60-69 ani, 63 la categoria de vârstă 70-79 ani și 43 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 169 de pacienți decedați, 158 erau nevaccinați și 11 vaccinați. Cei 11 pacienți vaccinați prezentau comorbidități. Pacienții decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între 51 și 91 de ani.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.592. Dintre acestea, 1.391 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 373 sunt minori, 355 fiind internați în secții și 18 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.635.994 de teste RT-PCR și 3.287.481 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.982 de teste RT-PCR (11.844 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.138 la cerere) și 42.065 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 69.305 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.905 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.917 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 166 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.072 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 810 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 30 septembrie, 1.211 sancțiuni contravenționale, în valoare de 236.916 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 18:05

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră

Autoritatea Vamală Română (AVR) a sesizat Poliția și a declanșat un control intern după dispariția unei sume de aproape 700.000 de euro,...

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră
Călin Georgescu scapă de arestul preventiv
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 14:25

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv

Tribunalul București a respins luni, 26 octombrie 2026 ca neîntemeiată, cererea DIICOT de prelungire cu 30 de zile a arestului preventiv în cazul...

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv
Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 13:15

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie

Calendarul admiterii la liceu pentru anul școlar 2027-2028 a fost publicat luni, 26 octombrie 2026, în Monitorul Oficial. Potrivit documentului...

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie
România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 11:36

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație

România are cea mai mare pondere din Uniunea Europeană a tinerilor care nu lucrează și nu urmează nicio formă de educație sau pregătire...

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație
Naţional duminică, 25 octombrie 2026, 21:01

MApN dezminte o falsă „alertă națională” atribuită șefului Armatei Române. Avertisment privind postările alarmiste de pe Facebook

Ministerul Apărării Naționale (MApN) avertizează asupra unor postări alarmiste distribuite pe Facebook, care atribuie șefului Statului Major al...

MApN dezminte o falsă „alertă națională” atribuită șefului Armatei Române. Avertisment privind postările alarmiste de pe Facebook
Naţional duminică, 25 octombrie 2026, 08:38

Ziua Armatei României 2026, sărbătorită pe 25 octombrie. Ceremonii militare, depuneri de coroane și retrageri cu torțe în București și în țară

Ziua Armatei României este sărbătorită duminică, 25 octombrie 2026, prin ceremonii militare și religioase, depuneri de coroane de flori,...

Ziua Armatei României 2026, sărbătorită pe 25 octombrie. Ceremonii militare, depuneri de coroane și retrageri cu torțe în București și în țară
Naţional vineri, 23 octombrie 2026, 17:37

Guvernul anunță măsuri mai stricte și pedepse înăsprite pentru a combate violenţa în şcoli

Guvernul anunță măsuri suplimentare pentru prevenirea și combaterea violenței în școli, în contextul incidentelor grave înregistrate recent...

Guvernul anunță măsuri mai stricte și pedepse înăsprite pentru a combate violenţa în şcoli
Naţional vineri, 23 octombrie 2026, 14:27

Navă lovită de o dronă în Marea Neagră, lângă Constanța. Ambarcațiunea s-a răsturnat și riscă să se scufunde

O navă comercială sub pavilionul Insulelor Comore, lovită de o dronă în Marea Neagră, la aproximativ 13 mile marine est de Constanța, s-a...

Navă lovită de o dronă în Marea Neagră, lângă Constanța. Ambarcațiunea s-a răsturnat și riscă să se scufunde