Ascultă Radio România Reșița Live

GCS: 10.826 de cazuri noi de persoane infectate cu COVID – 19. În Caraș-Severin 118 noi infectări

Până astăzi, 29 septembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.221.636 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 1.388 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

GCS: 10.826 de cazuri noi de persoane infectate cu COVID – 19. În Caraș-Severin 118 noi infectări

Articol editat de Tibi Adam, 29 septembrie 2021, 14:12

1.110.542 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 10.826 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 259 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba229441652,53
2.Arad264412513,28
3.Argeș295781812,02
4.Bacău294162122,27
5.Bihor316191862,15
6.Bistrița-Năsăud144471423,86
7.Botoșani164221332,79
8.Brașov466792822,50
9.Brăila144151591,86
10.Buzău140471631,76
11.Caraș-Severin130261182,65
12.Călărași11716712,93
13.Cluj639583784,54
14.Constanța479392623,47
15.Covasna9018451,28
16.Dâmbovița242801521,70
17.Dolj312595124,17
18.Galați304232002,53
19.Giurgiu12567513,33
20.Gorj10323981,81
21.Harghita8945561,16
22.Hunedoara249482082,41
23.Ialomița121161242,69
24.Iași477613153,01
25.Ilfov509614856,79
26.Maramureș238691963,57
27.Mehedinți99171803,19
28.Mureș257461741,56
29.Neamț213371802,06
30.Olt169201843,34
31.Prahova397754522,95
32.Satu Mare159561003,53
33.Sălaj122851283,07
34.Sibiu286121632,58
35.Suceava287812452,97
36.Teleorman161232383,67
37.Timiș625204946,02
38.Tulcea9135771,57
39.Vaslui185082242,73
40.Vâlcea17777982,04
41.Vrancea11977841,83
42.Mun. București20582915616,33
43.Din străinătate**152118 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    9800*1081 
 TOTAL1.221.63610.826 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 906 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD20
3ARGEŞ30
4BACĂU13
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD11
7BOTOŞANI8
8BRĂILA7
9BRAŞOV18
10BUZĂU25
11CĂLĂRAŞI8
12CARAŞ-SEVERIN22
13CLUJ19
14CONSTANŢA34
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA22
17DOLJ41
18GALAŢI18
19GIURGIU8
20GORJ8
21HARGHITA5
22HUNEDOARA20
23IALOMIŢA10
24IAŞI38
25ILFOV43
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI174
29MUREŞ12
30NEAMŢ19
31OLT18
32PRAHOVA25
33SĂLAJ6
34SATU MARE15
35SIBIU12
36SUCEAVA41
37TELEORMAN29
38TIMIŞ30
39TULCEA3
40VÂLCEA8
41VASLUI42
42VRANCEA2
 Total     906

Până astăzi, 36.865 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.09.2021 (10:00) – 29.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 207 decese (101 bărbați și 106 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș,  Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 207 decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 6 la categoria de vârstă 40-49 ani, 22 la categoria de vârstă 50-59 ani, 50 la categoria de vârstă 60-69 ani, 70 la categoria de vârstă 70-79 ani și 57 la categoria de vârstă peste 80 ani.

194 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 9 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

10 dintre cei 207 pacienți decedați erau vaccinați. Cei 10 pacienți aveau vârste cuprinse între 61 și 86 de ani și prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.742. Dintre acestea, 1.320 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 310 sunt minori, 290 fiind internați în secții și 20 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.585.431 de teste RT-PCR și 3.203.021 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.457 de teste RT-PCR (13.184 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.273 la cerere) și 42.978 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 57.987 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.376 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.384 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 173 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.090 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 748 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 septembrie, 1.253 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 172.500 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 7 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Şantierul Naval Mangalia, vândut pentru 138 de milioane de euro
Naţional vineri, 9 octombrie 2026, 20:25

Şantierul Naval Mangalia, vândut pentru 138 de milioane de euro

Șantierul Naval Mangalia a fost vândut vineri către Rheinmetall Real Estate România SRL, pentru suma de 138,03 milioane de euro, fără TVA. ...

Şantierul Naval Mangalia, vândut pentru 138 de milioane de euro
Primele negocieri pentru Guvernul Niculescu
Naţional joi, 8 octombrie 2026, 19:10

Primele negocieri pentru Guvernul Niculescu

Premierul desemnat Luca Niculescu s-a întâlnit joi, 8 octombrie 2026 cu reprezentanții PSD, PNL și UDMR. Discuţiile au vizat formarea noului...

Primele negocieri pentru Guvernul Niculescu
Ghidul Național al Studentului: informații despre burse, taxe și drepturile studenților
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 21:05

Ghidul Național al Studentului: informații despre burse, taxe și drepturile studenților

Viața de student și principalele informații de care tinerii au nevoie la începutul facultății sunt reunite în „Ghidul Național al...

Ghidul Național al Studentului: informații despre burse, taxe și drepturile studenților
Luca Niculescu începe consultările pentru formarea Guvernului
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 20:33

Luca Niculescu începe consultările pentru formarea Guvernului

Premierul desemnat Luca Niculescu se va întâlni, joi, 8 octombrie 2026 cu reprezentanții a trei dintre partidele parlamentare. Discuţiile au loc...

Luca Niculescu începe consultările pentru formarea Guvernului
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 14:43

CCR: Nu a existat conflict juridic între Guvern și Înalta Curte privind restanțele salariale ale magistraților

Curtea Constituțională a României a stabilit miercuri, 7 octombrie 2026, că nu a existat un conflict juridic de natură constituțională între...

CCR: Nu a existat conflict juridic între Guvern și Înalta Curte privind restanțele salariale ale magistraților
Naţional miercuri, 7 octombrie 2026, 14:40

DIICOT a pus sechestru pe mai multe conturi bancare ale lui Călin Georgescu

Procurorii DIICOT – Structura Centrală au pus sechestru pe mai multe conturi bancare deschise pe numele lui Călin Georgescu. Măsura a fost...

DIICOT a pus sechestru pe mai multe conturi bancare ale lui Călin Georgescu
Naţional marți, 6 octombrie 2026, 20:32

Grindeanu, mandatat de colegii social-democrați să discute cu Niculescu. „Avem mandat larg, dar nu dăm voturi în alb”

Conducerea PSD a primit marți, 6 octombrie 2026, mandat din partea Biroului Permanent Național pentru a începe discuțiile cu premierul desemnat...

Grindeanu, mandatat de colegii social-democrați să discute cu Niculescu. „Avem mandat larg, dar nu dăm voturi în alb”
Naţional luni, 5 octombrie 2026, 21:06

Luca Niculescu, desemnat premier de preşedintele Nicuşor Dan

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat luni pe Luca Niculescu, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Externe, să formeze Guvernul, în urma...

Luca Niculescu, desemnat premier de preşedintele Nicuşor Dan