Elevii nu vor mai putea fi sancționați dacă vin fără uniformă la ore
În plus, elevii nu vor mai putea fi sancționați dacă vin fără uniformă la ore. Asociațiile de elevi reacționează și se declară nemulțumiți că nu au fost consultați înainte de aprobarea modificărilor. Noul Astfel, folosirea notelor ca mijloc de coerciţie va fi interzisă de-acum încolo.
Articol editat de Gerhard Chwoika, 10 ianuarie 2018, 09:11
O altă modificare prevede faptul că “pe durata orelor de curs telefoanele mobile se păstreaza în locuri special amenajate din sala de clasă, setate astfel încât să nu deranjeze orele. Elevii spun că modificările sunt – în mare – benefice, dar sunt nemulțumiți că nu au fost consultați și ei înainte de aprobare.