Ascultă Radio România Reșița Live

#COVID România: 7.595 de cazuri noi şi 28 de decese în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 7.595 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 2.467 mai puțin decât în ziua anterioară. 724 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

#COVID România: 7.595 de cazuri noi şi 28 de decese în ultimele 24 de ore

Articol editat de Casandra Silitra, 16 ianuarie 2022, 13:39

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba35.5281982,54
2.Arad44.6991452,99
3.Argeș47.9591541,79
4.Bacău44.3222152,84
5.Bihor54.7663714,28
6.Bistrița-Năsăud21.1602063,63
7.Botoșani24.4411392,29
8.Brașov71.6673404,96
9.Brăila23.612351,15
10.Buzău25.310501,33
11.Caraș-Severin20.018771,63
12.Călărași18.175340,90
13.Cluj96.5707747,47
14.Constanța73.2063233,75
15.Covasna13.68461,36
16.Dâmbovița37.896901,73
17.Dolj46.5281231,21
18.Galați45.8111701,72
19.Giurgiu20.433631,13
20.Gorj15.678280,75
21.Harghita15.437722,76
22.Hunedoara38.0832393,19
23.Ialomița20.074241,37
24.Iași75.4933362,23
25.Ilfov80.3975044,97
26.Maramureș34.3281493,85
27.Mehedinți16.075200,66
28.Mureș41.7961281,92
29.Neamț33.4831732,61
30.Olt26.715200,76
31.Prahova65.7841421,99
32.Satu Mare22.9672213,95
33.Sălaj18.873722,67
34.Sibiu45.8103513,82
35.Suceava44.0113775,61
36.Teleorman25.507320,89
37.Timiș94.2417935,46
38.Tulcea14.470461,76
39.Vaslui27.678601,06
40.Vâlcea27.631841,63
41.Vrancea18.7071091,46
42.Mun. București324.32712365,17
43.Din străinătate**3.56440 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    6.514*-1174 
 TOTAL1.903.4287.595 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 16 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.903.428 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 19.841 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.776.122 de pacienți au fost declarați vindecați. 

Numărul persoanelor considerate vindecate este cel din data de 15.01.2022, pentru astăzi nu a putut fi calculat din cauza unor rectificări apărute pe platforma electronică dedicată.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 384 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD6
3ARGEŞ2
4BACĂU15
5BIHOR5
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI6
8BRĂILA1
9BRAŞOV7
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ31
14CONSTANŢA11
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA6
17DOLJ5
18GALAŢI14
19GIURGIU1
20GORJ3
21HARGHITA5
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA2
24IAŞI16
25ILFOV20
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI66
29MUREŞ7
30NEAMŢ12
31OLT3
32PRAHOVA10
33SĂLAJ5
34SATU MARE9
35SIBIU13
36SUCEAVA32
37TELEORMAN5
38TIMIŞ20
39TULCEA4
40VÂLCEA6
41VASLUI2
42VRANCEA3
 Total384

Până astăzi, 59.240 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.01.2022 (10:00) – 16.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 28 de decese (15 bărbați și 13 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Harghita, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Suceava, Vâlcea.

Dintre cele 28 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 2 la categoria de vârstă 60-69 ani, 11 la categoria de vârstă 70-79 ani și 10 la categoria de vârstă peste 80 ani.

27 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 28 de pacienți decedați, 25 au fost nevaccinați și 3 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 de ani și prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 3.647, cu 229 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 474 de persoane, cu 19 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 474 de pacienți internați la ATI, 50 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 286 sunt minori, 273 fiind internați în secții, cu 53 mai mult decât în ziua anterioară și 13 la ATI, cu 4 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.352.543 de teste RT-PCR și 6.587.713 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.113 teste RT-PCR (6.166 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.947 la cerere) și 22.510 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 57.489 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.570 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.485 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 25 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.446 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 15 ianuarie, 3.123 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 638.775 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.843 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 133 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 45 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022, au fost raportate 65.756.908 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit14.617.314 (+1.381.913) 150.230 (+1379)
Franţa    12.934.980 (+2.345.477) 126.305 (+1742)
Spania 7.771.367    (+986.081)   90.508   (+819)
Italia 7.971.068  (+1.404.121) 139.872 (+1827)
Germania 7.743.228    (+445.908)            115.051 (+2126)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en) 

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 13 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
307.373.791 (+16.759.858)5.492.154 (+41.196)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 6 ianuarie 2022– 13 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 08:24

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”

Biroul Politic Național al PNL se reunește sâmbătă, 17 octombrie 2026, pentru a lua decizia finală privind votul liberalilor la învestirea...

PNL decide sâmbătă dacă votează învestirea Guvernului Niculescu. Ilie Bolojan: „Votul va fi pentru ieșirea dintr-o criză lungă”
Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Naţional sâmbătă, 17 octombrie 2026, 07:35

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea

Ministerul Apărării Naționale (MApN) a anunțat că o țintă aeriană a fost detectată sâmbătă, 17 octombrie 2026, pe teritoriul Ucrainei,...

Alertă aeriană la granița României cu Ucraina. Două avioane F-18 au fost ridicate de la sol și a fost emis mesaj RO-Alert în Tulcea
Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:48

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie. Platforma este finalizată în proporție de aproximativ 95%, a anunțat vineri, 16...

Radarul Balastierelor va fi recepționat pe 26 octombrie
USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 20:19

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu

Comitetul Politic al USR a decis vineri, 16 octombrie 2026 în unanimitate, ca parlamentarii partidului să voteze împotriva învestirii Guvernului...

USR votează împotriva învestirii Guvernului Luca Niculescu
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:48

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei

Guvernul României a aprobat, vineri, 16 octombrie 2026, o hotărâre privind actualizarea limitelor amenzilor contravenționale prevăzute de Legea...

Amenzile CNA cresc. Guvernul a majorat sancțiunile din audiovizual până la 440.000 de lei
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 15:07

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei

Regia Națională a Pădurilor – Romsilva va dota personalul silvic din teren cu 5.300 de camere corporale de tip body-cam, pentru documentarea...

Romsilva cumpără 5.300 de camere corporale pentru personalul silvic. Guvernul a aprobat investiții de aproape 289 de milioane de lei
Naţional vineri, 16 octombrie 2026, 12:51

Atac cibernetic asupra Depozitarului Central. Instituția anunță că deținerile de instrumente financiare și tranzacțiile decontate nu au fost afectate

Depozitarul Central a fost ținta unui atac cibernetic care a vizat aplicația „Servicii Online pentru Investitori”. Incidentul a fost...

Atac cibernetic asupra Depozitarului Central. Instituția anunță că deținerile de instrumente financiare și tranzacțiile decontate nu au fost afectate
Naţional joi, 15 octombrie 2026, 20:28

Luca Niculescu a depus lista noului Guvern la Parlament

Premierul desemnat, Luca Niculescu, a depus joi, 15 octombrie 2026 la Parlament, lista Cabinetului pe care îl propune, format din 17 miniștri,...

Luca Niculescu a depus lista noului Guvern la Parlament