#COVID România: 15.261 de cazuri noi şi 437 de decese în 24 de ore

Până astăzi, 23 octombrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.550.203 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 6.975 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.313.756 de pacienți au fost declarați vindecați.

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 15.261 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 161 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba286873019,70
2.Arad338375089,10
3.Argeș373793148,57
4.Bacău355173224,92
5.Bihor399815318,45
6.Bistrița-Năsăud173891075,18
7.Botoșani202091744,78
8.Brașov558903009,34
9.Brăila187052548,30
10.Buzău189603387,29
11.Caraș-Severin159201335,50
12.Călărași151941607,75
13.Cluj761696119,32
14.Constanța599155939,91
15.Covasna1052424,72
16.Dâmbovița304583257,68
17.Dolj402453987,39
18.Galați367212246,36
19.Giurgiu163582188,93
20.Gorj130701434,82
21.Harghita114621474,85
22.Hunedoara29860687,01
23.Ialomița161741599,97
24.Iași627737678,84
25.Ilfov6484251616,93
26.Maramureș279041724,25
27.Mehedinți136391478,13
28.Mureș319934136,70
29.Neamț269302886,10
30.Olt221112557,58
31.Prahova5298186810,84
32.Satu Mare182971073,36
33.Sălaj153521656,84
34.Sibiu344062367,34
35.Suceava346002154,22
36.Teleorman209173318,06
37.Timiș7635854610,11
38.Tulcea115861476,68
39.Vaslui236581076,15
40.Vâlcea219721967,26
41.Vrancea150941824,90
42.Mun. București269529281716,53
43.Din străinătate**16635 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    24974*451 
 TOTAL1.550.20315.261 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.604 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA54
2ARAD49
3ARGEŞ31
4BACĂU22
5BIHOR11
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI9
8BRĂILA14
9BRAŞOV53
10BUZĂU32
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN20
13CLUJ29
14CONSTANŢA61
15COVASNA14
16DÂMBOVIŢA21
17DOLJ123
18GALAŢI25
19GIURGIU17
20GORJ23
21HARGHITA22
22HUNEDOARA36
23IALOMIŢA21
24IAŞI58
25ILFOV61
26MARAMUREŞ9
27MEHEDINŢI11
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI282
29MUREŞ57
30NEAMŢ41
31OLT47
32PRAHOVA47
33SĂLAJ16
34SATU MARE9
35SIBIU14
36SUCEAVA44
37TELEORMAN96
38TIMIŞ56
39TULCEA5
40VÂLCEA17
41VASLUI26
42VRANCEA11
 Total    1.604

Până astăzi, 44.290 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.10.2021 (10:00) – 23.10.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 446 de decese (221 bărbați și 225 femei), din care 9 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 446 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 7 la categoria de vârstă 30-39 ani, 13 la categoria de vârstă 40-49 ani, 45 la categoria de vârstă 50-59 ani, 119 la categoria de vârstă 60-69 ani, 146 la categoria de vârstă 70-79 ani și 114 la categoria de vârstă peste 80 ani.

407 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 26 pacienți decedați nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 13 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Au fost raportate 9 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Buzău, Constanța, Dolj, Gorj, Neamț, Prahova și Suceava, 2 în luna septembrie 2021 și 7 în octombrie 2021. În intervalul de referință au fost raportate 437 de decese.

Din totalul de 446 de pacienți decedați, 413 erau nevaccinați și 34 vaccinați. Cei 34 de pacienți decedați vaccinați aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 20-29 de ani și peste 80 de ani. 33 dintre pacienții decedați vaccinați prezentau comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 19.823. Dintre acestea, 1.854 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 458 sunt minori, 417 fiind internați în secții și 41 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 10.141.310 teste RT-PCR și 4.152.231 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.480 de teste RT-PCR (12.080 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.400 la cerere) și 46.698 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 145.563 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 18.837 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.338 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 98 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 9.051 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 694 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 22 octombrie, 2.714 sancțiuni contravenționale, în valoare de 475.504 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.764 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.548 în Italia, 16.946 în Spania, 199 în Marea Britanie, 130 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  145 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 25 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 10 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 5 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Polonia, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 195 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran unul în Polonia, unul în Bulgaria și unul în Nigeria, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 14 octombrie 2021 – 21 octombrie 2021, au fost raportate 39.409.415 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit8.449.165  (+255.396)138.584    (+823)
Franţa    7.089.052    (+32.541)117.265    (+213)
Spania4.988.878    (+11.430)  87.030    (+203)
Italia4.717.899    (+17.583)131.541    (+240)
Germania4.377.845    (+64.461)             94.628    (+419)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 21 OCTOMBRIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 241.366.720  (+2.906.290) 4.903.963  (+48.199)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 14 octombrie 2021 – 21 octombrie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

De același autor

Related Articles