Ascultă Radio România Reșița Live

COVID România: 10.142 cazuri noi de de SARS – CoV – 2; 1.152 de persoane sunt internate la ATI

Până astăzi, 12 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 334.236 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

Articol editat de Casandra Silitra, 12 noiembrie 2020, 13:29

224.916 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 10.142 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba71551805,64
2.Arad78623204,95
3.Argeș90671773,01
4.Bacău100891982,27
5.Bihor97722285,74
6.Bistrița-Năsăud40431373,98
7.Botoșani44421222,68
8.Brașov130104664,94
9.Brăila4041552,01
10.Buzău4992802,13
11.Caraș-Severin34871092,72
12.Călărași2605622,25
13.Cluj142814136,99
14.Constanța88672014,07
15.Covasna30361003,32
16.Dâmbovița84102053,15
17.Dolj90382813,69
18.Galați75662391,92
19.Giurgiu2585382,06
20.Gorj3583561,84
21.Harghita3859652,5
22.Hunedoara61404122,86
23.Ialomița3039952,56
24.Iași140553002,84
25.Ilfov90743584,12
26.Maramureș63751433,9
27.Mehedinți2774412,19
28.Mureș80673214,62
29.Neamț76552042,67
30.Olt5079971,69
31.Prahova136683363,59
32.Satu Mare32651983,26
33.Sălaj43221146,34
34.Sibiu90653797,4
35.Suceava109801532,16
36.Teleorman41491122,8
37.Timiș137052716,43
38.Tulcea1991481,7
39.Vaslui6040721,92
40.Vâlcea64051652,99
41.Vrancea4194581,47
42.Mun. București466689274,99
43.Cazuri noi nealocate pe județe5736*1606 
 TOTAL334.23610.142 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 2.599 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA24
2ARAD58
3ARGEŞ79
4BACĂU22
5BIHOR77
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI27
8BRĂILA45
9BRAŞOV146
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI17
12CARAŞ-SEVERIN18
13CLUJ209
14CONSTANŢA108
15COVASNA17
16DÂMBOVIŢA49
17DOLJ24
18GALAŢI30
19GIURGIU13
20GORJ25
21HARGHITA8
22HUNEDOARA56
23IALOMIŢA12
24IAŞI103
25ILFOV296
26MARAMUREŞ210
27MEHEDINŢI7
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI253
29MUREŞ34
30NEAMŢ22
31OLT14
32PRAHOVA165
33SĂLAJ29
34SATU MARE14
35SIBIU147
36SUCEAVA46
37TELEORMAN48
38TIMIŞ76
39TULCEA9
40VÂLCEA24
41VASLUI9
42VRANCEA12
 Total2.599

Până astăzi, 8.510 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 11.11.2020 (10:00) – 12.11.2020 (10:00) au fost raportate  121 decese (77 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Galați, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 37 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani.

117 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.852. Dintre acestea, 1.152 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.593.720 de teste. Dintre acestea, 35.762 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 20.855  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 14.907 la cerere.

Pe teritoriul României, 44.243 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.013 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 81.163 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.566 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 816 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 11 noiembrie a.c., 8.861 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.418.356 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 8 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 6.862  de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 1.934 în Italia, 1.253 în Spania, 124 în Franța, 3.018 în Germania, 167 în Marea Britanie, 36 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 4 în SUA,  123 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 8 în Elveția, 3 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 93 în Grecia, 9 în Cipru, 2 în India, 2 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite și câte unul  în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Malta, Brazilia, Bulgaria, Kazakhstan, Suedia, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia și Egipt. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 126 de cetățeni români aflați în străinătate, 31 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 11 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, unul în Suedia, unul în Elveția, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo și unul în Grecia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 797 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

Până la data de 11 noiembrie 2020, au fost raportate 9 650 447de cazuri în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Spania, Regatul Unit, Italia, și Germania.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa1.829.659(+22.180)  42.207 (+1.220)   135.216     (+3.961)
Spania1.398.613 (+17.395)  39.756   (+411)    150.376            – 
Regatul Unit1.233.775(+20.412)  49.770   (+532)        3.018       (+10)
Italia  995.463 (+35.090)  42.330   (+580)    372.113    (+9.090)
Germania  705.687 (+18.487)             11.767   (+261)    460.504  (+14.102)
ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa1.829.659(+22.180)  42.207 (+1.220)   135.216     (+3.961)
Spania1.398.613 (+17.395)  39.756   (+411)    150.376            – 
Regatul Unit1.233.775(+20.412)  49.770   (+532)        3.018       (+10)
Italia  995.463 (+35.090)  42.330   (+580)    372.113    (+9.090)
Germania  705.687 (+18.487)             11.767   (+261)    460.504  (+14.102)

Etichete:
CSAT a analizat securitatea Mării Negre după incidentele cu drone
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 21:26

CSAT a analizat securitatea Mării Negre după incidentele cu drone

Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT), reunit joi, 22 octombrie 2026 la Palatul Cotroceni, sub conducerea președintelui Nicușor Dan, a...

CSAT a analizat securitatea Mării Negre după incidentele cu drone
Nicușor Dan cere măsuri pentru prevenirea violenței în școli
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 20:57

Nicușor Dan cere măsuri pentru prevenirea violenței în școli

Președintele României, Nicușor Dan, a atras atenția asupra violenței în școli, după două incidente grave petrecute în mai puțin de o...

Nicușor Dan cere măsuri pentru prevenirea violenței în școli
UPDATE: elevul de 15 ani care a agresat doi colegi la un liceu din Piteşti a fost reţinut pentru 24 de ore
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 18:21

UPDATE: elevul de 15 ani care a agresat doi colegi la un liceu din Piteşti a fost reţinut pentru 24 de ore

Elevul în vârstă de 15 ani care ar fi agresat doi colegi, joi dimineață, 22 octombrie 2026 la Colegiul Tehnic „Armand Călinescu” din...

UPDATE: elevul de 15 ani care a agresat doi colegi la un liceu din Piteşti a fost reţinut pentru 24 de ore
CEDO a respins cererile a cinci judecători și foști judecători români privind plata restanțelor salariale
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 17:31

CEDO a respins cererile a cinci judecători și foști judecători români privind plata restanțelor salariale

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a respins în unanimitate cererile formulate de cinci judecători și foști judecători români care...

CEDO a respins cererile a cinci judecători și foști judecători români privind plata restanțelor salariale
Naţional joi, 22 octombrie 2026, 16:11

CCR: conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament privind Ordonanța SAFE

Curtea Constituțională a României (CCR) a stabilit că a existat un conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament în...

CCR: conflict juridic de natură constituțională între Guvern și Parlament privind Ordonanța SAFE
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 22:21

Un fost lider politic și un fost secretar general adjunct al Guvernului, trimiși în judecată

Direcția Națională Anticorupție (DNA) a trimis în judecată trei inculpați într-un dosar care vizează presupuse intervenții pentru...

Un fost lider politic și un fost secretar general adjunct al Guvernului, trimiși în judecată
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 21:51

Nicuşor Dan convoacă CSAT după incidentele din Marea Neagră

Președintele Nicușor Dan a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării (CSAT), la o zi după învestirea noului Guvern, pentru a analiza...

Nicuşor Dan convoacă CSAT după incidentele din Marea Neagră
Naţional miercuri, 21 octombrie 2026, 20:28

Alexandru Rogobete anunță fonduri pentru spitale și ambulanțe până săptămâna viitoare

Autoritățile încearcă să aloce, până săptămâna viitoare, fondurile necesare pentru reducerea presiunii financiare asupra spitalelor, în...

Alexandru Rogobete anunță fonduri pentru spitale și ambulanțe până săptămâna viitoare