Până astăzi, 15 septembrie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.130.586 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.070.645 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.004 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21801670,69
2.Arad24499680,86
3.Argeș28155630,53
4.Bacău275161180,98
5.Bihor30000790,61
6.Bistrița-Năsăud130911211,84
7.Botoșani14968611,04
8.Brașov44641710,77
9.Brăila13604400,35
10.Buzău12988440,42
11.Caraș-Severin12074481,02
12.Călărași10727300,93
13.Cluj601371701,66
14.Constanța448211101,20
15.Covasna8665200,24
16.Dâmbovița23176410,57
17.Dolj28029971,16
18.Galați28709900,88
19.Giurgiu11573341,11
20.Gorj9595400,59
21.Harghita8512140,34
22.Hunedoara23566490,63
23.Ialomița11178400,70
24.Iași441661520,85
25.Ilfov472091361,98
26.Maramureș218271151,67
27.Mehedinți8684310,71
28.Mureș24537490,56
29.Neamț19993670,91
30.Olt15323840,98
31.Prahova368181050,88
32.Satu Mare14569932,71
33.Sălaj11329461,01
34.Sibiu27390830,93
35.Suceava260941571,24
36.Teleorman14583551,25
37.Timiș570562351,83
38.Tulcea8694270,52
39.Vaslui16800820,89
40.Vâlcea16913410,71
41.Vrancea11196380,75
42.Mun. București1916695701,80
43.Din străinătate**127033 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    2441*290 
 TOTAL1.130.5864.004 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD6
3ARGEŞ9
4BACĂU10
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN6
13CLUJ17
14CONSTANŢA23
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ55
18GALAŢI6
19GIURGIU10
20GORJ5
21HARGHITA0
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA5
24IAŞI21
25ILFOV16
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI78
29MUREŞ8
30NEAMŢ15
31OLT12
32PRAHOVA12
33SĂLAJ2
34SATU MARE19
35SIBIU3
36SUCEAVA19
37TELEORMAN5
38TIMIŞ12
39TULCEA2
40VÂLCEA3
41VASLUI6
42VRANCEA9
 Total      435

Până astăzi, 35.215  persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.09.2021 (10:00) – 15.09.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 83 de decese (35 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Botoșani,  Caraș-Severin, Călărași, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Ilfov, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Unul dintre decese a fost raportat de DSP Satu Mare și este al unui pacient care s-a infectat din străinătate.

Dintre cele 81 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 la categoria de vârstă 60-69 ani, 27 la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 la categoria de vârstă peste 80 ani.

78 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

Sunt raportate 2 decese anterioare intervalului de referință, unul din județul Ialomița și unul din județul Covasna, ambele din august 2021. În intervalul de referință (24 de ore), au fost raportate 81 de decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 5.868. Dintre acestea, 696 sunt internate la ATI.

Din totalul pacienților internați, 167 sunt minori, 158 fiind internați în secții și 9 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 9.316.576 de teste RT-PCR și 2.765.321 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.673 de teste RT-PCR (9.372 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.301 la cerere) și 24.935 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 20.142 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.373 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.470 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 225 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.661 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 500 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 14 septembrie, 916 sancțiuni contravenționale, în valoare de 228.650 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.