Ascultă Radio România Reșița Live

Coronavirus în România. 7.304 cazuri noi de SARS – CoV – 2 şi 177 decese asociate

Până astăzi, 10 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 314.295 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 211.408 pacienți au fost declarați vindecați.

Coronavirus în România. 7.304 cazuri noi de SARS – CoV – 2 şi 177 decese asociate

Articol editat de Mirabela Afronie, 10 noiembrie 2020, 13:40

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 7.304 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba67491895,43
2.Arad72751354,89
3.Argeș87021252,72
4.Bacău97261162,28
5.Bihor92581995,64
6.Bistrița-Năsăud37651133,72
7.Botoșani4190822,58
8.Brașov122122044,58
9.Brăila3932441,82
10.Buzău4824852,06
11.Caraș-Severin3301992,69
12.Călărași24821071,85
13.Cluj131614236,56
14.Constanța85513613,89
15.Covasna2873433,22
16.Dâmbovița8016803,04
17.Dolj86272113,8
18.Galați7257781,75
19.Giurgiu24671072,01
20.Gorj3467441,85
21.Harghita3720642,7
22.Hunedoara54831633,04
23.Ialomița2868282,38
24.Iași133643322,51
25.Ilfov83182373,42
26.Maramureș5998823,71
27.Mehedinți2662392,03
28.Mureș74231834,47
29.Neamț73721062,72
30.Olt48613671,34
31.Prahova131142563,64
32.Satu Mare28321283,03
33.Sălaj4035576,47
34.Sibiu83242826,89
35.Suceava106521822,12
36.Teleorman3929752,62
37.Timiș130293446,38
38.Tulcea1885301,52
39.Vaslui5917982,01
40.Vâlcea6090433,07
41.Vrancea4038541,43
42.Mun. București447958455,11
43.Cazuri noi nealocate pe județe2751*464 
 TOTAL314.2957.304 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.682 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD17
3ARGEŞ54
4BACĂU28
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD16
7BOTOŞANI17
8BRĂILA8
9BRAŞOV30
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI12
12CARAŞ-SEVERIN40
13CLUJ194
14CONSTANŢA130
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ11
18GALAŢI35
19GIURGIU16
20GORJ9
21HARGHITA11
22HUNEDOARA61
23IALOMIŢA9
24IAŞI100
25ILFOV53
26MARAMUREŞ12
27MEHEDINŢI14
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI209
29MUREŞ23
30NEAMŢ46
31OLT35
32PRAHOVA78
33SĂLAJ66
34SATU MARE10
35SIBIU26
36SUCEAVA97
37TELEORMAN20
38TIMIŞ94
39TULCEA 
40VÂLCEA4
41VASLUI16
42VRANCEA16
 TOTAL1682

Până astăzi, 8.186 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.11.2020 (10:00) – 10.11.2020 (10:00) au fost raportate 177 de decese (92 bărbați și 85 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Sălaj, Satu-Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Vrancea,  Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 47 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 67 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 42 decese la categoria de peste 80 de ani.

160 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 17 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.727. Dintre acestea, 1.093 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 3.519.095 de teste. Dintre acestea, 31.005 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 18.988  în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.017 la cerere.

Pe teritoriul României, 41.272 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 12.767 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 81.518 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 19 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 5.031 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.234 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 noiembrie a.c., 7.927 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.111.531 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost constatate, ieri, 4 infracțiuni pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Etichete:
Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 18:05

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră

Autoritatea Vamală Română (AVR) a sesizat Poliția și a declanșat un control intern după dispariția unei sume de aproape 700.000 de euro,...

Anchetă la Vama Otopeni: aproape 700.000 de euro au dispărut dintr-un sac depozitat la Biroul Vamal de Frontieră
Călin Georgescu scapă de arestul preventiv
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 14:25

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv

Tribunalul București a respins luni, 26 octombrie 2026 ca neîntemeiată, cererea DIICOT de prelungire cu 30 de zile a arestului preventiv în cazul...

Călin Georgescu scapă de arestul preventiv
Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 13:15

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie

Calendarul admiterii la liceu pentru anul școlar 2027-2028 a fost publicat luni, 26 octombrie 2026, în Monitorul Oficial. Potrivit documentului...

Admitere liceu 2027: Calendarul oficial a fost publicat. Repartizarea computerizată are loc pe 22 iulie
România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație
Naţional luni, 26 octombrie 2026, 11:36

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație

România are cea mai mare pondere din Uniunea Europeană a tinerilor care nu lucrează și nu urmează nicio formă de educație sau pregătire...

România, pe primul loc în UE la tinerii care nu muncesc și nu studiază. Aproape unul din cinci tineri este în această situație
Naţional duminică, 25 octombrie 2026, 21:01

MApN dezminte o falsă „alertă națională” atribuită șefului Armatei Române. Avertisment privind postările alarmiste de pe Facebook

Ministerul Apărării Naționale (MApN) avertizează asupra unor postări alarmiste distribuite pe Facebook, care atribuie șefului Statului Major al...

MApN dezminte o falsă „alertă națională” atribuită șefului Armatei Române. Avertisment privind postările alarmiste de pe Facebook
Naţional duminică, 25 octombrie 2026, 08:38

Ziua Armatei României 2026, sărbătorită pe 25 octombrie. Ceremonii militare, depuneri de coroane și retrageri cu torțe în București și în țară

Ziua Armatei României este sărbătorită duminică, 25 octombrie 2026, prin ceremonii militare și religioase, depuneri de coroane de flori,...

Ziua Armatei României 2026, sărbătorită pe 25 octombrie. Ceremonii militare, depuneri de coroane și retrageri cu torțe în București și în țară
Naţional vineri, 23 octombrie 2026, 17:37

Guvernul anunță măsuri mai stricte și pedepse înăsprite pentru a combate violenţa în şcoli

Guvernul anunță măsuri suplimentare pentru prevenirea și combaterea violenței în școli, în contextul incidentelor grave înregistrate recent...

Guvernul anunță măsuri mai stricte și pedepse înăsprite pentru a combate violenţa în şcoli
Naţional vineri, 23 octombrie 2026, 14:27

Navă lovită de o dronă în Marea Neagră, lângă Constanța. Ambarcațiunea s-a răsturnat și riscă să se scufunde

O navă comercială sub pavilionul Insulelor Comore, lovită de o dronă în Marea Neagră, la aproximativ 13 mile marine est de Constanța, s-a...

Navă lovită de o dronă în Marea Neagră, lângă Constanța. Ambarcațiunea s-a răsturnat și riscă să se scufunde