Până astăzi, 11martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 845.352de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

774.277 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.236cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
1.Alba163731012,42
2.Arad181931171,96
3.Argeș21802871,08
4.Bacău21141841,18
5.Bihor223801051,84
6.Bistrița-Năsăud9165481,22
7.Botoșani11447431,25
8.Brașov341842973,34
9.Brăila10223771,24
10.Buzău9869320,71
11.Caraș-Severin8664411,11
12.Călărași7916451,02
13.Cluj425872163,25
14.Constanța336952702,27
15.Covasna6167130,99
16.Dâmbovița18650891,77
17.Dolj207991251,76
18.Galați21289801,47
19.Giurgiu8377572,03
20.Gorj7547502,06
21.Harghita6467300,76
22.Hunedoara16823902,62
23.Ialomița8539391,17
24.Iași349541461,43
25.Ilfov331551343,67
26.Maramureș17987982,33
27.Mehedinți6367281,25
28.Mureș18528481,03
29.Neamț14759911,41
30.Olt11835571,07
31.Prahova279881120,93
32.Satu Mare10540481,94
33.Sălaj8616892,63
34.Sibiu209561011,99
35.Suceava21690620,95
36.Teleorman10393641,49
37.Timiș426443965,22
38.Tulcea6652131,00
39.Vaslui13545611,12
40.Vâlcea12665891,96
41.Vrancea8625330,98
42.Mun. București13706211023,36
43.Cazuri noi nealocate pe județe4094*328 
 TOTAL845.3525.236 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 873 depersoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA21
2ARAD26
3ARGEŞ18
4BACĂU16
5BIHOR19
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI5
8BRĂILA5
9BRAŞOV26
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI16
12CARAŞ-SEVERIN4
13CLUJ30
14CONSTANŢA48
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA20
17DOLJ15
18GALAŢI21
19GIURGIU15
20GORJ35
21HARGHITA6
22HUNEDOARA29
23IALOMIŢA14
24IAŞI32
25ILFOV20
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI131
29MUREŞ29
30NEAMŢ19
31OLT14
32PRAHOVA16
33SĂLAJ15
34SATU MARE22
35SIBIU17
36SUCEAVA29
37TELEORMAN30
38TIMIŞ42
39TULCEA 
40VÂLCEA11
41VASLUI15
42VRANCEA12
 TOTAL873

Până astăzi, 21.252depersoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 10.03.2021 (10:00) – 11.03.2021 (10:00) au fost raportate96 dedecese (47 bărbați și49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș,Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani,Brașov,Brăila, Buzău,Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita,Hunedoara,Ialomița, Iași,Maramureș,Olt,Satu Mare,Sibiu,Suceava, Teleorman, Timiș,Vaslui și București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani.

95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități,iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.425.Dintre acestea,1.171sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate6.258.854de teste RT-PCR și390.803teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.454 deteste RT-PCR (17.822 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.632la cerere) și 9.801teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României,49.670 depersoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.004 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.554 depersoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 137 depersoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 4.121 deapeluri la numărul unic de urgență 112 și 646la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 10 martie,4.632 desancţiuni contravenţionale, în valoare de 802.672 de lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri,4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.