Ascultă Radio România Reșița Live

Bolnavii de COVID-19 care sunt asimptomatici vor fi evaluaţi la domiciliu

Bolnavii de COVID-19 care sunt asimptomatici şi nu suferă de alte boli vor fi evaluaţi la domiciliu şi programaţi pentru investigaţii medicale, a anunţat ministrul sănătăţii, Nelu Tătaru. O decizie în acest sens va fi luată săptămâna aceasta.

Bolnavii de COVID-19 care sunt asimptomatici vor fi evaluaţi la domiciliu

Articol editat de Mirabela Afronie, 12 octombrie 2020, 09:44 / actualizat: 12 octombrie 2020, 11:10

Nelu Tătaru a precizat că astfel sistemul sanitar va fi eliberat de povara persoanelor asimptomatice, infectate cu coronavirus, care aglomerează unităţile de primiri urgenţe ale spitalelor COVID. El a adăugat că medicii de familie care îi vor monitoriza pe bolnavii de COVID-19, vor primi mai mulţi bani de la Casa de Asigurări.

Nelu Tătaru: Asimptomaticii vor fi evaluaţi la domiciliu şi programaţi pentru investigaţiile paraclinice. Simptomaticii cu comorbidităţi vor rămâne pe internare în continuare după evaluare. Simptomaticii fără comorbidităţi vor primi un tratament, vor fi evaluaţi şi vor merge la domiciliu sub supravegherea medicilor de familie. Avem pregătit în acest sens inclusiv o colaborare cu medicii de familie, atât prin contracte suplimentare cu Casa de Asigurări, pentru monitorizare, în care vor primi 30 de puncte pentru fiecare caz pe care îl vor monitoriza, precum şi posibilitatea de prestări de servicii pe care o vor avea cu Direcţia de Sănătate Publică în activitatea de anchetă epidemiologică şi urmărirea pacienţilor.

Medicii de familie, de cealaltă parte, solicită să fie consultaţi pentru gestionarea corectă şi eficientă a situaţiei epidemiologice şi susţin că lipsa acestor consultări este una dintre cazurile evoluţiei din ultima perioadă. Într-un comunicat al Societăţii Naţionale de Medicină a Familiei se arată că de la izbucnirea epidemiei medicii de familie au preluat sarcini foarte diverse, cele mai multe cu caracter de noutate.

Potrivit documentului, în condiţiile în care accesul pacienţilor non-COVID în spitale a fost practic blocat, iar cele mai ulte cabinete din ambulatoriile de specialitate s-au închis temporar, îngrijirile necesare acestor pacienţi au fost transferate către medicii de familie.

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
Naţional marți, 23 iunie 2026, 08:42

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție

România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar, notează Agerpres....

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:25

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu...

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:23

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat o serie de măsuri economice pe care reprezentanții...

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 17:31

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este ‘un om al...

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 15:35

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu Păune...

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei
Naţional luni, 22 iunie 2026, 10:58

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL

Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată și urmează să fie reluată la ora...

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Naţional luni, 22 iunie 2026, 07:11

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet. Noul Executiv...

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet
Naţional duminică, 21 iunie 2026, 11:08

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie

PSD va decide duminică, 21 iunie, dacă intră în Guvernul propus de Adrian Veștea. Consiliul Politic Național al social-democraților a fost...

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie