Ascultă Radio România Reșița Live

Amenzi pentru acţiuni de comemorare a victimelor din Colectiv. Participanţi: ”Avem dreptul să ne comemorăm morţii”

Carmen Uscatu, preşedinte al Asociaţiei Dăruieşte Viaţă, a fost amendată cu 3.500 de lei pentru organizarea unor acţiuni de comemorare a victimelor din clubul Colectiv, în contextul scandalului legat de infecţiile nosocomiale, activităţi ce au avut loc pe 06 şi 07 mai.

Amenzi pentru acţiuni de comemorare a victimelor din Colectiv. Participanţi: ”Avem dreptul să ne comemorăm morţii”

Articol editat de Mirabela Afronie, 9 iunie 2016, 14:05

„În momentul în care noi am fost în Piaţă, jandarmii au venit la noi şi au ţinut să ne precizeze că sunt acolo pentru a ne proteja şi că ne roagă, dacă intervine ceva, să le solicităm sprijinul. Au fost amabili, nu m-au legitimat, eu m-am prezentat. Apoi, după o lună, au venit aceste amenzi. Dacă a durat o lună, a fost un lucru intenţionat, probabil au aşteptat să treacă emoţia momentului, că ne-am adunat acolo să comemorăm victimele infecţiilor nosocomiale, care au fost atât tinerii din Colectiv cât şi victime anonime. Şi a doua zi oamenii s-au adunat în Piaţă, nu am scandat nimic, acţiunea s-a desfăşurat în faţa unei instituţii publice, respectiv Facultatea de Artitectură, şi conform legii aceste acţiuni nu trebuie anunţate. Prima amendă e în valoare de o mie de lei iar a cea pentru a doua zi este de 2.500 lei”, a declarat pentru MEDIAFAX Carmen Uscatu, preşedintete Asociaţiei Dăruieşte Viaţă.

Asociaţia a transmis şi un comunicat de presă în care anunţă că amenzile vor fi contestate în instanţă.

„Pe 8 iunie, am primit două procese verbale, cu două amenzi, pe motiv că am organizat o adunare publica nedeclarată şi neînregistrată, pentru exprimarea unor opinii referitoare la situaţia din spitalele din România, iar pe timpul desfăşurării acesteia am condus activităţile participanţilor dirijând acţiunile şi scandările acestora. Nu am organizat nicio manifestaţie, nu am incitat lumea să facă nimic, nu am exprimat opinii, nu am condus nicio acţiune şi nu am iniţiat scandări. Noi am comemorat morţii care nu mai pot vorbi. Ca la orice comemorare, am vorbit despre cauzele morţii acestora şi despre ce trebuie făcut pentru a nu se mai întâmpla aşa ceva. Avem dreptul să ne comemorăm morţii”, se arată în comunicatul de presă.

Sursa: mediafax.ro

Etichete:
Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
Naţional marți, 23 iunie 2026, 08:42

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție

România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar, notează Agerpres....

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:25

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu...

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:23

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat o serie de măsuri economice pe care reprezentanții...

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 17:31

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este ‘un om al...

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 15:35

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu Păune...

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei
Naţional luni, 22 iunie 2026, 10:58

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL

Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată și urmează să fie reluată la ora...

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Naţional luni, 22 iunie 2026, 07:11

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet. Noul Executiv...

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet
Naţional duminică, 21 iunie 2026, 11:08

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie

PSD va decide duminică, 21 iunie, dacă intră în Guvernul propus de Adrian Veștea. Consiliul Politic Național al social-democraților a fost...

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie