Ascultă Radio România Reșița Live

Adoptat de Parlament: România va avea o lege împotriva hărțuirii psihologice la locul de muncă

Propunerea legislativăcare prevede sancționarea hărțuirii psihologice la locul de muncă, inițiată de deputata independentă Oana Bîzgan, a fost votată astăzi, 14 iulie 2020, în Camera Deputaților cu majoritate de voturi și merge la promulgare. Conform acestei inițiative, formele de hărțuire psihologică privind raporturile de muncă sunt sancționate disciplinar, contravențional sau penal, după caz.

Adoptat de Parlament: România va avea o lege împotriva hărțuirii psihologice la locul de muncă

Articol editat de Valentina Adam, 14 iulie 2020, 17:52 / actualizat: 15 iulie 2020, 8:20

România nu a avut, până acum, o lege care să reglementeze și să sancționeze hărțuirea psihologică la locul de muncă, atunci când aceasta se manifestă sub altă formă decât discriminarea de gen. Iar acest lucru se întâmplă în condițiile în care mii sau chiar zeci de mii de angajați experimentează zilnic situații care pot fi încadrate cu ușurință în categoria hărțuirii  – conduită ostilă, acțiuni nedorite, stres continuu, amenințări, supraîncărcare și lista poate continua”, a declarat inițiatoarea acestei propuneri, deputata Oana Bîzgan.

Sub incidența acestei legi intră comportamentele care provoacă deteriorarea condițiilor de muncă prin lezarea drepturilor sau a demnității salariatului, care pot duce la deteriorarea sănătății fizice și mai ales mentale a angajatului sau care au potențialul de a afecta parcursul profesional al acestuia, indiferent de forma de manifestare – conduită ostilă, acțiuni și gesturi sau chiar comentarii verbale. Prevederile înscrise în cadrul propunerii legislative se aplică la toate nivelurile, atât pe orizontală – între angajați aflați pe aceleași trepte ierarhice, cât și pe verticală, între angajați care ocupă poziții diferite.

Este una dintre cele mai de interes inițiative din mandatul prezent, de la momentul depunerii și până acum, am primit aproape săptămânal solicitări vizavi de acest subiect. Astăzi pot să le transmit tuturor acestor persoane că am mai făcut un pas spre respect reciproc și demnitate”, a completat Oana Bîzgan.

Conform unei anchete realizate în 2013 de INS, peste 250 000 români spun că sunt supuși la hărțuire sau violență psihică, violență fizică sau amenințarea cu violență fizică, presiune sau supraîncărcare la serviciu. Acest tip de presiune afectează în mod direct angajatul, dar are efecte negative și asupra performanțelor sale la locul de muncă și, implicit, asupra rezultatelor organizației.

Pe lângă modificările propriu-zise, prin inițiativa aceasta ne-am dorit să mai creăm o pârghie prin care să asigurăm un mediu de lucru adecvat pentru fiecare angajat din România. Mult prea mulți conaționali au plecat deja să lucreze în străinătate, iar faptul că nu se simțeau respectați și valorizați în România reprezintă una dintre cauzele care au condus la această decizie. A venit timpul să ne schimbăm puțin perspectiva și să vedem ce putem face, cu adevărat, pentru ca fiecare angajat să își poată atinge potențialul maxim la locul de muncă, atât pentru binele său, cât și pentru al nostru, al tuturor”, a declarat Oana Bîzgan.

Inițiativa legislativă prevede sancțiuni între 10 000 și 15 000 de lei pentru angajații care săvârșesc fapte de hărțuire psihologică asupra unui alt angajat, prin lezarea drepturilor sau a demnității acestuia. De asemenea, propunerea cuprinde și obligația angajatorului de a lua toate măsurile care se impun pentru a combate și a preveni actele de hărțuire psihologică la locul de muncă, dar și sancțiuni care pot ajunge până la 50 000 de lei pentru acele organizații care nu îndeplinesc această prevedere. Pentru situațiile când organizațiile instigă la fapte de hărțuire, amenzile prevăzute sunt de până la 200 000 de lei.

La baza redactării propunerii au stat multiple studii științifice, documente și prevederi ale instituțiilor europene, printre care decizii ale Curții de Justiție a UE, Carta Drepturilor Fundamentale, acordurile-cadru ale UE privind stresul, respectiv hărțuirea și violența la locul de muncă, rezoluții și directive europene, precum și studii realizate la nivel global și în România.

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
Naţional marți, 23 iunie 2026, 08:42

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție

România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar, notează Agerpres....

Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline; PNL este pregătit să contribuie la o soluție
UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:25

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan

Președintele AUR, George Simion, a declarat, luni, după discuțiile cu premierul desemnat că, ‘în acest moment’, parlamentarii AUR nu...

UPDATE/Simion: Nu luăm în calcul în acest moment un vot pentru Adrian Veştea; aşteptăm clarificări de la Nicuşor Dan
Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Naţional luni, 22 iunie 2026, 20:23

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare

Premierul desemnat, Adrian Veștea, a declarat, luni, la ieșirea din sediul AUR, că a discutat o serie de măsuri economice pe care reprezentanții...

Veștea, la ieșirea din sediul AUR: Am deschidere pentru orice solicitare ce poate duce la o bună guvernare
Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 17:31

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR

Premierul desemnat, Adrian Veștea, anunță că va avea o întâlnire cu președintele AUR, George Simion, punctând că este ‘un om al...

Veștea: Sunt un om al dialogului, voi avea o întâlnire cu președintele AUR
Naţional luni, 22 iunie 2026, 15:35

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției încheiat cu Păune...

Fost consilier din Ministerul Afacerilor Externe, acord de recunoaștere a vinovăției într-un dosar DNA cu prejudiciu de peste 8,4 milioane de lei
Naţional luni, 22 iunie 2026, 10:58

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL

Ședința Birourilor permanente reunite ale Parlamentului, programată luni, la ora 10:00, a fost suspendată și urmează să fie reluată la ora...

Ședința conducerii Parlamentului pentru învestirea Guvernului Veștea, suspendată după o dispută privind sigla PNL
Naţional luni, 22 iunie 2026, 07:11

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet

Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor propuși pentru viitorul Cabinet. Noul Executiv...

Adrian Veștea a depus la Parlament programul de guvernare și lista miniștrilor pentru viitorul Cabinet
Naţional duminică, 21 iunie 2026, 11:08

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie

PSD va decide duminică, 21 iunie, dacă intră în Guvernul propus de Adrian Veștea. Consiliul Politic Național al social-democraților a fost...

PSD decide astăzi dacă intră în Guvernul Veștea. Social-democrații cer măsuri pentru populație și economie