Până astăzi, 27 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 932.179 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 834.162 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.869 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba179641173,59
2.Arad200531133,33
3.Argeș233811302,14
4.Bacău228521141,94
5.Bihor243971172,66
6.Bistrița-Năsăud10013582,18
7.Botoșani12470691,84
8.Brașov380852635,23
9.Brăila11218872,46
10.Buzău10616611,33
11.Caraș-Severin9331561,77
12.Călărași8721542,17
13.Cluj473363015,73
14.Constanța372292624,07
15.Covasna6822772,18
16.Dâmbovița20230762,66
17.Dolj230352402,76
18.Galați233731592,80
19.Giurgiu9439463,46
20.Gorj8462392,27
21.Harghita6919331,10
22.Hunedoara19296984,70
23.Ialomița9247322,17
24.Iași378152402,37
25.Ilfov379863568,33
26.Maramureș19088471,96
27.Mehedinți7058392,06
28.Mureș200641252,07
29.Neamț161771152,11
30.Olt12688621,55
31.Prahova296931391,84
32.Satu Mare11591472,33
33.Sălaj9514543,21
34.Sibiu227971293,33
35.Suceava22613361,05
36.Teleorman11420712,31
37.Timiș479722926,03
38.Tulcea7192271,90
39.Vaslui14423611,47
40.Vâlcea139801172,85
41.Vrancea9204301,31
42.Mun. București1553018646,88
43.Cazuri noi nealocate pe județe5114*416 
 TOTAL932.1795.869 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.175 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA22
2ARAD33
3ARGEŞ35
4BACĂU18
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI18
8BRĂILA9
9BRAŞOV30
10BUZĂU19
11CĂLĂRAŞI13
12CARAŞ-SEVERIN10
13CLUJ37
14CONSTANŢA128
15COVASNA9
16DÂMBOVIŢA2
17DOLJ57
18GALAŢI20
19GIURGIU11
20GORJ13
21HARGHITA10
22HUNEDOARA43
23IALOMIŢA10
24IAŞI75
25ILFOV31
26MARAMUREŞ8
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI186
29MUREŞ46
30NEAMŢ22
31OLT19
32PRAHOVA24
33SĂLAJ19
34SATU MARE13
35SIBIU22
36SUCEAVA14
37TELEORMAN30
38TIMIŞ57
39TULCEA4
40VÂLCEA30
41VASLUI8
42VRANCEA1
 TOTAL1175

Până astăzi, 22.997 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 26.03.2021 (10:00) – 27.03.2021 (10:00) au fost raportate 162 de decese (76 bărbați și 86 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Călărași, Cluj, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 56 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

151 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.332. Dintre acestea, 1.373 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.634.693 de teste RT-PCR și 565.902 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.528 de teste RT-PCR (14.150 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.378 la cerere) și 11.616 teste rapide antigenice.