Până astăzi, 14 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.016.449 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 920.653 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.076 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos. 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19623963,67
2.Arad221781363,52
3.Argeș25404612,61
4.Bacău24702871,97
5.Bihor269211503,29
6.Bistrița-Năsăud11047472,51
7.Botoșani13450611,69
8.Brașov414201294,14
9.Brăila12405722,57
10.Buzău11666641,85
11.Caraș-Severin10225812,23
12.Călărași9463402,00
13.Cluj537293145,90
14.Constanța407601693,56
15.Covasna7687782,93
16.Dâmbovița21576562,12
17.Dolj251311002,34
18.Galați257961233,06
19.Giurgiu10432382,80
20.Gorj8926151,04
21.Harghita7492541,39
22.Hunedoara21509673,98
23.Ialomița10208462,66
24.Iași404521052,14
25.Ilfov427221606,78
26.Maramureș19827391,11
27.Mehedinți7728341,88
28.Mureș220411412,70
29.Neamț17540 921,93
30.Olt13689591,82
31.Prahova322791122,65
32.Satu Mare12407471,65
33.Sălaj10257402,46
34.Sibiu24661813,18
35.Suceava23464360,88
36.Teleorman12719782,89
37.Timiș517171653,93
38.Tulcea7898422,27
39.Vaslui15324431,37
40.Vâlcea15378272,90
41.Vrancea9945601,56
42.Mun. București1725066685,87
43.Cazuri noi nealocate pe județe  2145-37 
 TOTAL1.016.4494.076 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 815 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA15
2ARAD9
3ARGEŞ19
4BACĂU23
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI13
8BRĂILA4
9BRAŞOV24
10BUZĂU13
11CĂLĂRAŞI6
12CARAŞ-SEVERIN9
13CLUJ27
14CONSTANŢA66
15COVASNA7
16DÂMBOVIŢA16
17DOLJ85
18GALAŢI16
19GIURGIU17
20GORJ15
21HARGHITA5
22HUNEDOARA31
23IALOMIŢA9
24IAŞI25
25ILFOV27
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI108
29MUREŞ17
30NEAMŢ29
31OLT10
32PRAHOVA29
33SĂLAJ13
34SATU MARE11
35SIBIU9
36SUCEAVA8
37TELEORMAN23
38TIMIŞ43
39TULCEA7
40VÂLCEA4
41VASLUI4
42VRANCEA4
 TOTAL815

Până astăzi, 25.605 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 13.04.2021 (10:00) – 14.04.2021 (10:00) au fost raportate 164 de decese (88 bărbați și 76 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași,  Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 20 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 44 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 51 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 44 decese la categoria de peste 80 de ani.

153 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 7 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.  

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.360. Dintre acestea, 1.521 sunt internate la ATI.  

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.035.734 de teste RT-PCR și 737.768 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.409 teste RT-PCR (16.775 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.634 la cerere) și 10.797 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 58.453 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.599 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 47.088 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 131 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.549 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 593 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 13 aprilie, 5.373 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.060.850 de lei.