JO 2016 – Handbal feminin: Victorie foarte importantă pentru România, 24-21 cu Spania

Naţionala feminină de handbal a României a învins formaţia Spaniei cu scorul de 24-21 (13-11), vineri, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro şi păstrează şanse de calificare în sferturile de finală. Urmează meciul cu Norvegia.

Tricolorele, în revenire de formă după debutul ratat de turneu, sunt la a doua victorie și mai au nevoie de măcar un egal în fața Norvegiei, campioana europeană, mondială și olimpică, în ultimul joc, pentru a continua competiția.

Spania a început ceva mai bine și a condus cu 1-0 și 3-2, dar România a marcat patru goluri a rând și s-a desprins pe tabelă, 6-3 (min. 10). Echipa noastră a continuat să controleze jocul, dar Spania a reușit egalarea, 8-8 (17), pentru puțin scurt, deoarece tricolorele au făcut repede 12-9 (24), intrând la pauză cu un avans de două goluri, 13-11.

Începutul părții secunde a fost unul foarte fast pentru noi, cu patru goluri consecutive, astfel că scorul a ajuns la 17-11 (36). Spania a replicat și a reușit să revină în joc, după o serie de cinci goluri la rând, astfel că scorul a devenit 18-19 (47) de la 18-14 (40). Meciul a fost pe muchie de cuțit, dramatic pentru echipa noastră, care a reușit să pună două goluri diferență față de Spania (58), 23-21, după noi intervenții remarcabile ale Paulei Ungureanu (procentaj 40%). Neagu a marcat un nou gol pentru România, parafând victoria cu 24-21.

Au evoluat echipele:
România: Ionica Munteanu (1 intervenție), Paula Ungureanu (14 intervenții) — Gabriella Szucs, Melinda Geiger (5 goluri), Eliza Buceschi (2), Cristina Neagu (9), Aurelia Brădeanu (2), Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean-Elisei, Oana Manea, Camelia Hotea, Florina Chintoan (1), Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper (2). Selecționer: Tomas Ryde.
Spania: Silvia Navarro (9 intervenții), Darly Zoqbi — Marta Lopez, Carmen Martin (4), Neli Alberto, Marta Mangue (2), Macarena Aguilar, Elizabet Chavez (2), Elizabeth Pinedo (2), Nerea Pena (4), Lara Gonzalez (1), Patricia Elorza (1), Naiara Ekozkue (1), Alexandrina Cabral Barbosa (4). Selecționer: Jorge Duenas.

Au arbitrat Charlotte și Julie Bonaventura (ambele din Franța)

În alt meci jucat vineri, Brazilia a dispus de Angola cu 28-24. Ultimul meci al zilei va fi cel dintre Norvegia și Muntenegru.

Brazilia ocupă primul loc în clasament, cu 6 puncte, urmată de Norvegia, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Angola, 4 puncte, România, 4 puncte, Muntenegru, 0 puncte.

Duminică vor avea loc ultimele meciuri, Muntenegru — Brazilia, Norvegia — România și Spania — Angola. Primele patru clasate se califică în sferturi.

Sursa: AGERPRES