Premierul britanic Keir Starmer anunță că demisionează
Prim-ministrul britanic Keir Starmer a anunțat luni că demisionează din funcțiile de lider al Partidului Laburist și de șef al guvernului, angajându-se să asigure un transfer ordonat al puterii, relatează Reuters, citată de Agepres.
Articol editat de Cristina Corocan, 22 iunie 2026, 13:07
Noul lider laburist va trebui instalat până la revenirea parlamentului în sesiune în septembrie.
Anunțul lui Starmer vine la mai puțin de doi ani după victoria electorală zdrobitoare a laburiștilor care promitea să pună capăt haosului în politica britanică.
Luni, Starmer a declarat că îl va susține pe succesorul său, oricine va fi acesta.
Presiunea asupra sa a crescut progresiv în ultimele luni, dar s-a intensificat puternic vineri, după ce Andy Burnham, fostul primar al Grand Manchester, a câștigat scrutinul în fața candidatului partidului antiimigrație Reform UK, Robert Kenyon, și va reveni în parlament, ceea ce îi permite să încerce să îi ia locul lui Starmer la conducerea laburiștilor și în Downing Street, mai notează Agepres.
Sursa foto: Agepres