Thiago Silva este cel mai bun fotbalist brazilian care joacă în Europa

Thiago Silva este cel mai bun fotbalist brazilian care joaca in EuropaJucătorul echipei Paris Saint-Germain, Thiago Silva, a fost ales pentru al treilea an consecutiv cel mai bun fotbalist brazilian care joacă în Europa, el primind astfel trofeul Samba Gold.

Thiago Silva, cu 24,19 la sută din totalul voturilor, i-a devansat în top 3 pe fundaşul echipei Bayern Munchen, Dante (14,63), şi pe mijlocaşul formaţiei Chelsea, Oscar (8,20).

Clasamentul a fost realizat în urma votării la care au participat aproximativ 100.000 de internauţi, 11 jurnalişti din Europa şi din Brazilia, precum şi mai mulţi foşti internaţionali.

Thiago Silva a câştigat campionatul Franţei cu PSG şi a fost căpitanul Braziliei la Cupa Confederaţiilor, competiţie la care brazilienii s-au impus. Sursa: Mediafax