Steaua şi Astra au pierdut în etapa a doua a Europa League

Kiev-Steaua

Steaua Bucureşti a fost învinsă ieri cu 3-1 de Dinamo Kiev în capitala Ucrainei, într-un meci contând pentru Grupa J a Europa League. Pentru gazde au marcat Iarmolenko în minutul 40, Kraveţ în minutul 66 şi Teodorcik în minutul 90+2. Pentru Steaua a înscris Rusescu, în minutul 89.
În alt meci din grupă, Aalborg s-a impus la limită, 1-0, pe teren propriu în faţa formaţiei Rio Ave.
Dinamo Kiev a urcat pe primul loc cu 6 puncte. Pe locurile 2 şi 3 se află Steaua şi Aalborg, cu câte 3 puncte şi Rio Ave fără niciun punct.

Şi Astra Giurgiu a pierdut partida de ieri din Grupa D, pe teren propriu, în faţa formaţiei FC Salzburg cu 2-1. Pentru Astra a deschis scorul Seto în 15, în timp ce pentru FC Salzburg au punctat Kampl în minutul 35 şi Soriano în minutul 42.
În celălalt meci Celtic Glasgow- Dinamo Zagreb 1-0. FC Salzburg şi Celtic au câte 4 puncte, Dinamo Zagreb 3, iar Astra niciunul.

Celelalte rezultate ale etapei a doua:

Grupa A
Villarreal – Apollon Limassol 4-0
FC Zurich – Borussia Monchengladbach 1-1
Clasament: 1. Villarreal – 4 puncte, 2. Apollon Limassol – 3 puncte, 3. Borussia Monchengladbach – 2 puncte, 4. FC Zurich – 1 punct.

Grupa B
FC Torino – FC Copenhaga 1-0
HJK Helsinki – FC Bruges 0-3
Clasament: 1. FC Bruges – 4 puncte, 2. FC Torino – 4 puncte, 3. FC Copenhaga – 3 puncte, 4. HJK Helsinki – 0 puncte

Grupa C
Tottenham Hotspur – Beşiktaş Istanbul 1-1
Asteras Tripolis – Partizan Belgrad 2-0
Clasament: 1. Asteras Tripolis – 4 puncte, 2. Beşiktaş Istanbul – 2 puncte, 3. Tottenham Hotspur – 2 puncte, 4. Partizan Belgrad – 1 punct

Grupa E
Dinamo Moscova – PSV Eindhoven 1-0
Estoril Praia – Panathinaikos Atena 2-0
Clasament: 1. Dinamo Moscova – 6 puncte, 2. PSV Eindhoven – 3 puncte, 3. Estoril Praia – 3 puncte, 4. Panathinaikos Atena – 0 puncte

Grupa F
Internazionale Milano – FK Qarabag 2-0
AS Saint-Etienne – Dnepr Dnepropetrovsk 0-0
Clasament: 1. Internazionale Milano – 6 puncte, 2. AS Saint-Etienne – 2 puncte, 3. FK Qarabag – 1 punct, 4. Dnepr Dnepropetrovsk – 1 punct

Grupa G
NK Rijeka – FC Sevilla 2-2
Feyenoord Rotterdam – Standard Liege 2-1
Clasament: 1. FC Sevilla – 4 puncte, 2. Standard Liege – 3 puncte, 3. Feyenoord Rotterdam – 3 puncte, 4. NK Rijeka – 1 punct

Grupa H
VfL Wolfsburg – OSC Lille 1-1
FK Krasnodar – Everton 1-1
Clasament: 1. Everton – 4 puncte, 2. FK Krasnodar – 2 punct, 3. OSC Lille – 2 punct, 4. VfL Wolfsburg – 1 punct

Grupa I
Slovan Bratislava – SSC Napoli 0-2
Sparta Praga – Young Boys Berna 3-1
Clasament: 1. SSC Napoli – 6 puncte, 2. Young Boys Berna – 3 puncte, 3. Sparta Praga – 3 puncte, 4. Slovan Bratislava – 0 puncte

Grupa K
Guingamp – PAOK Salonic 2-0
Dinamo Minsk – AC Fiorentina 0-3
Clasament: 1. AC Fiorentina – 6 puncte, 2. PAOK Salonic – 3 puncte, 3. Guingamp – 3 puncte, 4. Dinamo Minsk – 0 puncte.

Grupa L
Lokeren – Metalist Harkov 1-0
Trabzonspor – Legia Varşovia 0-1
Clasament: 1. Legia Varşovia – 6 puncte, 2. Trabzonspor – 3 puncte, 3. Lokeren – 3 puncte, 4. Metalist Harkov – 0 puncte.

Sursa foto: digisport.ro