Steaua are şanse mici de calificare în grupele Europa League, după ce a fost învinsă cu 3-0 de Rosenborg

Steaua-Rosenborg 0-3 in Europa League

Steaua a fost învinsă cu 3-0 (0-0) de Rosenborg Trondheim, joi seara, 20 august, pe Arena Naţională, într-o partidă contând pentru prima manşă a play-off-ului Europa League la fotbal. Rosenborg s-a impus graţie golurilor marcate în repriza secundă de Tobias Mikkelsen (min.61), Andre Helland (min.67) şi Mike Jensen (min.90+3).

Steaua a etalat un joc foarte bun în prima repriză a meciului. Jucătorii şi-au creat numeroase ocazii pe parcursul primelor 45 de minute, cele mai importante aparţinându-le lui Chipciu (min.2), Filip (min.24), Tade (min.29), Muniru (min.31) şi Hamroun (min.43).

Steaua are şanse mici să se califice în grupele Europa League, după înfrângerea cu 3-0 suferită aseară, pe teren propriu, în faţa echipei Rosenborg. Antrenorul Mirel Rădoi, care a privit meciul de la una dintre lojele Arenei Naţionale, ca urmare a interdicţiei impuse de UEFA, a spus că nu ar fi putut schimba dezastrul de după pauză nici măcar dacă ar fi fost pe teren. Spectatorii aflaţi în tribunele stadionului i-au cerut demisia tehnicianului campioanei României.

Returul confruntării dintre Rosenborg şi Steaua se va disputa pe 27 august, la Trondheim (21:00 – ora României), învingătoarea acestei duble manşe urmând să evolueze în grupele Europa League.

sursa foto: digisport.ro