Steaua a remizat, scor 0-0, cu Werder Bremen în al doilea meci amical din stagiul de pregătire din Spania

Steaua a remizat, scor 0-0, cu  Werder BremenEchipa de fotbal Steaua Bucureşti a terminat la egalitate cu formaţia germană Werder Bremen, 0-0, joi seara, 16 ianuarie, într-un un meci amical disputat la Algeciras, în primul stagiu de pregătire din Spania. Steaua a jucat mult mai bine cu formaţia de pe locul 11 din Bundesliga decât cu penultima clasată (FC Nurnberg), în faţa căreia a pierdut cu 1-5. Campionii au făcut o primă repriză bună şi au ratat câteva ocazii bune de gol, având chiar şi o bară, prin Tănase (27), după ce acelaşi jucător trimisese peste poartă din lovitură liberă (24). Werder a avut o situaţie notabilă în min. 30, când olandezul Elia a fost blocat in extremis de portarul Niţă. Steaua a fost privată de un penalty în min. 38, când Chipciu a fost agăţat clar în careu de Bargfrede, dar arbitrul nu a dictat nimic.

În partea secundă, deşi a schimbat aproape complet garnitura, Steaua a continuat să îşi creeze ocazii, prin Stanciu (48), Grădinaru (59, 64). Werder a beneficiat de o singură situaţie mai periculoasă, în min. 84, pe contraatac, dar Petersen a tras peste poartă din unghi.

Steaua a folosit echipe diferite în cele două reprize. În prima repriză au jucat: Florin Niţă – Cornel Râpă, Lukasz Szukala (Alexandru Târnovan, 36), Mihai Pintilii, Iasmin Latovlevici – Andrei Prepeliţă, Alex Bourceanu (căpitan) – Adrian Popa, Alex Chipciu, Cristian Tănase – Pantelis Kapetanos. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

În repriza a doua au jucat: Florin Niţă – Gabriel Matei, Bogdan Aldea, Fernando Varela, Paul Pîrvulescu – Ionuţ Neagu, Mihai Răduţ – Răzvan Grădinaru, Nicolae Stanciu, Claudiu Keşeru (Alexandru Târnovan, 85) – Federico Piovaccari.

Werder: Sebastian Mielitz – Theodor Gebre Selassie, Sebastian Proedl, Luca Caldirola (Assani Lukimya, 61), Santiago García (Lukas Schmitz, 68) – Cédric Makiadi (Julian Von Haacke, 46), Philipp Bargfrede (Aleksandar Ignjovski, 61) – Martin Kobylanski (Ozkan Yildirim, 61), Aaron Hunt (Nils Petersen, 71), Eljero Elia (Levent Aycicek, 68) – Franco Di Santo. Antrenor: Robin Duut.

Steaua va juca următorul meci sâmbătă, de la ora 19.00, cu formaţia elveţiană FC Lucerna.

Sursa: Agerpres