Spectacol şi victorie pentru Italia, în debutul EURO 2020! Reduta turcă a rezistat o singură repriză în faţa Squadrei Azzurra

Spectacolul a fost la el acasă pe Stadio Olimpico din Roma, la startul Campionatului European de fotbal. EURO a fost deschis de un show grandios, cu artişti suspendaţi, focuri de artificii, 24 de baloane uriaşe reprezentând cele 24 de ţări participante şi un imn perfect pentru o competiţie care uneşte Europa şi din punct de vedere sportiv. Spectacolul a continuat apoi cu mult-aşteptatul meci inaugural, care a adus faţă în faţă echipele Turciei şi Italiei. Neînvinsă de 27 de meciuri şi victorioasă în ultimele 8 jocuri consecutive, Italia a înfruntat o naţională a Turciei care a avut cea mai eficientă apărare din preliminarii. Iar jocul a confirmat aşteptările: Squadra Azzurra a asediat necontenit reduta aşezată în teren de selecţionerul Senol Gunes. Defensiva turcă a rezistat pe parcursul primei reprize, dar inevitabilul s-a produs în cele din urmă. În minutul 53, Italia a luat avantaj pe tabelă, în urma unui autogol: Domenico Berardi a centrat în fața porții, iar Demiral a trimis cu pieptul în propria poartă. Aceasta a fost şi prima oară în istoria competiţiei europene când cea dintâi reuşită a unui turneu final este un autogol. Minutul 67 a adus şi golul doi al italienilor, reuşit de Ciro Immobile după ce portarul turc a respins în faţă şutul  lui Spinazzola. Demonstraţia de forţă a Italiei s-a mai concretizat o dată pe tabelă în minutul 79, când Lorenzo Insigne l-a mai învins o dată pe goalkeeperul Cakîr. Turcia – Italia, scor final 0-3, şi selecţionata antrenată de Roberto Mancini pare a fi una dintre principalele candidate la titlul european.

Cele două naţionale au început jocul în următoarele formule:

Turcia: Cakîr – Celik, Demiral, Soyuncu, Meras – Youkuslu – Karaman, Tufan, Calhanoglu, Yazici – Yilmaz. Antrenor: Senol Gunes

Italia: Donnarumma – Florenzi, Bonucci, Chiellini, Spinazzola – Barella, Jorginho, Locatelli – Berardi, Immobile, Insigne. Antrenor: Roberto Mancini