Slavia Praga trece de Glasgow Rangers în Europa League! Gol superb al lui Nicolae Stanciu

După 1-1 pe teren propriu în meciul tur, Slavia Praga a reuşit un joc foarte bun în returul de pe Ibrox Stadium, în faţa unei echipe scoţiene care şi-a arătat de această dată limitele. Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată în acest meci, în timp ce Nicolae Stanciu a intrat titular la Slavia şi a avut din nou o evoluţie bună, încununată cu un gol superb. Cehii au deschis scorul în minutul 15 prin Olaynka, care a stabilit astfel scorul pauzei. În partea a doua a întâlnirii, scoţienii au căutat cu insistenţă egalarea, dar au primit încă o lovitură în minutul 61, când nou-intratul Roofe a fost eliminat după o intrare criminală la portarul oaspeţilor. Lovit cu gheata în plină figură, goalkeeperul  ceh nu a mai putut continua partida. În minutul 73, situaţia s-a înrătăţit pentru scoţieni, Balogun fiind şi el eliminat, de această dată pentru al doilea galben. La faza imediat următoare, Stanciu a ieşit la rampă cu un gol superb, marcat direct din lovitură liberă. Aceasta a fost şi ultima reuşită a unui joc umbrit pe final de câteva momente tensionate. Glasgow Rangers – Slavia Praga, scor final 0-2, şi cehii merg mai departe cu scorul general de 3-1. Două dintre golurile Slaviei în această dublă au fost marcate de Stanciu, care se dovedeşte a fi într-o formă de zile mari înaintea apropiatelor meciuri oficiale ale Naţionalei.

Rangers: McGregor – Patterson, Balogun, Goldson, Barisic – Arfield, Davis, Kamara – Aribo, Morelos, Kent.

Slavia Praga: Kolar – Kudela, Deli, Boril – Bah, Stanciu, Hromada, Dorley, Sima – Olayinka, Provod.