Casa Fotbalului a găzduit tragerea la sorți pentru stabilirea programului competiţional al noului sezon de Liga a 2-a. Ediţia 2021-2022 a competiţiei va reuni la start 20 de echipe, etapa inaugurală urmând să se dispute pe 31 iulie. Sorţii au decis ca Ripensia Timişoara să debuteze acasă contra Dunării Călăraşi, în timp ce Politehnica Timişoara se va deplasa la Universitatea Cluj. Iată programul complet al sezonului regulat:

Etapa 1 – 31 iulie 2021

SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

 FC UNIREA DEJ – UNIREA 04 SLOBOZIA

 CSC 1599 ȘELIMBĂR – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 CSA STEAUA – AFK CSIKSZEREDA

AFC ASTRA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

ACS PETROLUL 52 – ACSM POLITEHNICA IAŞI

 CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC UNIREA CONSTANȚA

 AFC HERMANNSTADT – FC BUZĂU

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

Etapa 2 – 7 august 2021

 DUNĂREA CĂLĂRAŞI – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

 FC BUZĂU – FC UNIVERSITATEA CLUJ

 AFC UNIREA CONSTANȚA – AFC HERMANNSTADT

 ACSM POLITEHNICA IAŞI – CS CONCORDIA CHIAJNA

 FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – ACS PETROLUL 52

 AFK CSIKSZEREDA – AFC ASTRA

 VIITORUL PANDURII TG. JIU – CSA STEAUA

 AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

 UNIREA 04 SLOBOZIA – CSC 1599 ȘELIMBĂR

 SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – FC UNIREA DEJ

 Etapa 3 – 14 august 2021

 FC UNIREA DEJ – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

 CSC 1599 ȘELIMBĂR – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – UNIREA 04 SLOBOZIA

 CSA STEAUA – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 AFC ASTRA – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 ACS PETROLUL 52 – AFK CSIKSZEREDA

 CS CONCORDIA CHIAJNA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

 AFC HERMANNSTADT – ACSM POLITEHNICA IAŞI

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – AFC UNIREA CONSTANȚA

 SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – FC BUZĂU

 Etapa 4 – 21 august 2021

 DUNĂREA CĂLĂRAŞI – FC BUZĂU

 AFC UNIREA CONSTANȚA – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

 ACSM POLITEHNICA IAŞI – FC UNIVERSITATEA CLUJ

 FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – AFC HERMANNSTADT

 AFK CSIKSZEREDA – CS CONCORDIA CHIAJNA

 VIITORUL PANDURII TG. JIU – ACS PETROLUL 52

 AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – AFC ASTRA UNIREA

 04 SLOBOZIA – CSA STEAUA

 SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

 FC UNIREA DEJ – CSC 1599 ȘELIMBĂR

 Etapa 5 – 28 august 2021

 CSC 1599 ȘELIMBĂR – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – FC UNIREA DEJ

 CSA STEAUA – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

 AFC ASTRA – UNIREA 04 SLOBOZIA

 ACS PETROLUL 52 – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 CS CONCORDIA CHIAJNA – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 AFC HERMANNSTADT – AFK CSIKSZEREDA

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

 SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – ACSM POLITEHNICA IAŞI

 FC BUZĂU – AFC UNIREA CONSTANȚA

 Etapa 6 – 11 septembrie 2021

 DUNĂREA CĂLĂRAŞI – AFC UNIREA CONSTANȚA

 ACSM POLITEHNICA IAŞI – FC BUZĂU

 FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

 AFK CSIKSZEREDA – FC UNIVERSITATEA CLUJ

 VIITORUL PANDURII TG. JIU – AFC HERMANNSTADT

AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – CS CONCORDIA CHIAJNA

 UNIREA 04 SLOBOZIA – ACS PETROLUL 52

 SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – AFC ASTRA

 FC UNIREA DEJ – CSA STEAUA

 CSC 1599 ȘELIMBĂR – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

 Etapa 7 – 18 septembrie 2021

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

 CSA STEAUA – CSC 1599 ȘELIMBĂR

 AFC ASTRA – FC UNIREA DEJ

 ACS PETROLUL 52 – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

 CS CONCORDIA CHIAJNA – UNIREA 04 SLOBOZIA

 AFC HERMANNSTADT – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFK CSIKSZEREDA

 FC BUZĂU – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

 AFC UNIREA CONSTANȚA – ACSM POLITEHNICA IAŞI

 Etapa 8 – 25 septembrie 2021

 DUNĂREA CĂLĂRAŞI – ACSM POLITEHNICA IAŞI

 FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – AFC UNIREA CONSTANȚA

 AFK CSIKSZEREDA – FC BUZĂU

 VIITORUL PANDURII TG. JIU – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

 AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – FC UNIVERSITATEA CLUJ

 UNIREA 04 SLOBOZIA – AFC HERMANNSTADT

 SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – CS CONCORDIA CHIAJNA

 FC UNIREA DEJ – ACS PETROLUL 52

 CSC 1599 ȘELIMBĂR – AFC ASTRA

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – CSA STEAUA

 Etapa 9 – 2 octombrie 2021

 CSA STEAUA – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

 AFC ASTRA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

 ACS PETROLUL 52 – CSC 1599 ȘELIMBĂR

 CS CONCORDIA CHIAJNA – FC UNIREA DEJ

 AFC HERMANNSTADT – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – UNIREA 04 SLOBOZIA

 SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 FC BUZĂU – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 AFC UNIREA CONSTANȚA – AFK CSIKSZEREDA

 ACSM POLITEHNICA IAŞI – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

 Etapa 10 – 16 octombrie 2021

 DUNĂREA CĂLĂRAŞI – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

AFK CSIKSZEREDA – ACSM POLITEHNICA IAŞI

 VIITORUL PANDURII TG. JIU – AFC UNIREA CONSTANȚA

 AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – FC BUZĂU

 UNIREA 04 SLOBOZIA – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

 SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – FC UNIVERSITATEA CLUJ

 FC UNIREA DEJ – AFC HERMANNSTADT

 CSC 1599 ȘELIMBĂR – CS CONCORDIA CHIAJNA

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – ACS PETROLUL 52

 CSA STEAUA – AFC ASTRA

 Etapa 11 – 23 octombrie 2021

 AFC ASTRA – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

 ACS PETROLUL 52 – CSA STEAUA

 CS CONCORDIA CHIAJNA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

 AFC HERMANNSTADT – CSC 1599 ȘELIMBĂR

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – FC UNIREA DEJ

 SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

 FC BUZĂU – UNIREA 04 SLOBOZIA

 AFC UNIREA CONSTANȚA – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 ACSM POLITEHNICA IAŞI – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – AFK CSIKSZEREDA

 Etapa 12 – 30 octombrie 2021

 DUNĂREA CĂLĂRAŞI – AFK CSIKSZEREDA

 VIITORUL PANDURII TG. JIU – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – ACSM POLITEHNICA IAŞI

 UNIREA 04 SLOBOZIA – AFC UNIREA CONSTANȚA

 SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – FC BUZĂU

 FC UNIREA DEJ – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

CSC 1599 ȘELIMBĂR – FC UNIVERSITATEA CLUJ

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – AFC HERMANNSTADT

 CSA STEAUA – CS CONCORDIA CHIAJNA

 AFC ASTRA – ACS PETROLUL 52

 Etapa 13 – 6 noiembrie 2021

 ACS PETROLUL 52 – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

 CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC ASTRA

 AFC HERMANNSTADT – CSA STEAUA

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

 SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – CSC 1599 ȘELIMBĂR

 FC BUZĂU – FC UNIREA DEJ

 AFC UNIREA CONSTANȚA – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

 ACSM POLITEHNICA IAŞI – UNIREA 04 SLOBOZIA

 FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 AFK CSIKSZEREDA – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 Etapa 14 – 20 noiembrie 2021

 DUNĂREA CĂLĂRAŞI – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – AFK CSIKSZEREDA

 UNIREA 04 SLOBOZIA – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

 SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – ACSM POLITEHNICA IAŞI

 FC UNIREA DEJ – AFC UNIREA CONSTANȚA

 CSC 1599 ȘELIMBĂR – FC BUZĂU

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

 CSA STEAUA – FC UNIVERSITATEA CLUJ

AFC ASTRA – AFC HERMANNSTADT

 ACS PETROLUL 52 – CS CONCORDIA CHIAJNA

 Etapa 15 – 27 noiembrie 2021

 CS CONCORDIA CHIAJNA – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

AFC HERMANNSTADT – ACS PETROLUL 52

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – AFC ASTRA

 SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – CSA STEAUA

 FC BUZĂU – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

 AFC UNIREA CONSTANȚA – CSC 1599 ȘELIMBĂR

 ACSM POLITEHNICA IAŞI – FC UNIREA DEJ

 FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

 AFK CSIKSZEREDA – UNIREA 04 SLOBOZIA

 VIITORUL PANDURII TG. JIU – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 Etapa 16 – 4 decembrie 2021

 DUNĂREA CĂLĂRAŞI – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 UNIREA 04 SLOBOZIA – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – AFK CSIKSZEREDA

 FC UNIREA DEJ – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

CSC 1599 ȘELIMBĂR – ACSM POLITEHNICA IAŞI

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – AFC UNIREA CONSTANȚA

 CSA STEAUA – FC BUZĂU

 AFC ASTRA – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

 ACS PETROLUL 52 – FC UNIVERSITATEA CLUJ

 CS CONCORDIA CHIAJNA – AFC HERMANNSTADT

 Etapa 17 – 26 februarie 2022

 AFC HERMANNSTADT – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – CS CONCORDIA CHIAJNA

 SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – ACS PETROLUL 52

 FC BUZĂU – AFC ASTRA

 AFC UNIREA CONSTANȚA – CSA STEAUA

 ACSM POLITEHNICA IAŞI – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

 FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – CSC 1599 ȘELIMBĂR

 AFK CSIKSZEREDA – FC UNIREA DEJ

 VIITORUL PANDURII TG. JIU – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

 AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – UNIREA 04 SLOBOZIA

 Etapa 18 – 5 martie 2022

 DUNĂREA CĂLĂRAŞI – UNIREA 04 SLOBOZIA

 SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA – AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA

 FC UNIREA DEJ – VIITORUL PANDURII TG. JIU

 CSC 1599 ȘELIMBĂR – AFK CSIKSZEREDA

 ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE – FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI

 CSA STEAUA – ACSM POLITEHNICA IAŞI

AFC ASTRA – AFC UNIREA CONSTANȚA

 ACS PETROLUL 52 – FC BUZĂU

 CS CONCORDIA CHIAJNA – SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA

 AFC HERMANNSTADT – FC UNIVERSITATEA CLUJ

 Etapa 19 – 12 martie 2022

 FC UNIVERSITATEA CLUJ – DUNĂREA CĂLĂRAŞI

SSU POLITEHNICA TIMIȘOARA – AFC HERMANNSTADT

 FC BUZĂU – CS CONCORDIA CHIAJNA

 AFC UNIREA CONSTANȚA – ACS PETROLUL 52

 ACSM POLITEHNICA IAŞI – AFC ASTRA

 FC METALOGLOBUS BUCUREȘTI – CSA STEAUA

 AFK CSIKSZEREDA – ACS FC BRAȘOV STEAGUL RENAȘTE

 VIITORUL PANDURII TG. JIU – CSC 1599 ȘELIMBĂR

AFC 1919 DACIA UNIREA BRĂILA – FC UNIREA DEJ

 UNIREA 04 SLOBOZIA – SC FC RIPENSIA TIMIȘOARA

Echipele participante vor juca fiecare cu fiecare o singură dată în sezonul regulat, urmând ca apoi să fie repartizate, pe baza clasamentului, în cea de-a doua fază a competiției, play-off sau play-out.

Primele 6 clasate la finalul sezonului regulat își vor disputa locurile de promovare într-un play-off. De această dată, partidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel încă 10 meciuri pentru fiecare formaţie. La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1.

 Echipele de pe locurile 7-20 la finalul sezonului regulat vor fi repartizate în două serii de play-out, disputând doar un tur de 7 etape, care va asigura încă şase meciuri pentru fiecare echipă.

foto: www.frf.ro