Liga 1 de fotbal: Etapa a 20-a, rezultate şi clasament final

Alexandru Matel

În Liga 1 de fotbal s-au disputat luni ultimele partide ale etapei a 20-a.

ACS Poli Timişoara a reuşit să obţină toate cele trei puncte pe terenul formaţiei Gaz Metan Mediaş, după ce a câştigat meciul cu 1-0. A marcat în minutul 89 Florin Nanu. Gaz Metan Mediaş a ratat prin Bawab (min. 73) şi Ciprian Petre (min. 76) două lovituri de pedeapsă.

Steaua a învins în deplasare pe Concordia Chiajna cu 4-1. Au marcat pentru campioni Alex Chipciu, în minutul 6, Lucian Sânmărtean în min. 16-penalty, Nicuşor Stanciu, min. 50 şi Federico Piovacari, min. 80. Stanciu a ratat şi un penalty. Pentru gazde a punctat Emmanouil Papasterianos, în min. 90+2.

Cehlăul a terminat la egalitate, 1-1, pe teren propriu cu Universitatea Cluj. Marian Constantinescu (28), respectiv Dan Mihai Bucşă (65).

Duminică au avut loc trei partide. Dinamo Bucureşti a fost învinsă pe teren propriu de Viitorul Constanţa cu 2-1. Pentru bucureşteni a deschis scorul Ţucudean, în minutul 6. Viitorul a egalat prin autogolul lui  Cioinac în minutul 80, iar scorul final a fost stabilit de Larie, din penalty, în minutul 89.

CFR Cluj a terminat nedecis, 0-0, pe teren propriu, cu FC Vaslui.

Şi în alt meci de duminică s-a consemnat egalitate, FC Braşov – Petrolul Ploieşti 1-1. Au marcat: Cristian Ionescu în minutul 90+5 din  penalty, respectiv Bruno Madeira în minutul 68, autogol.

Oţelul Galaţi a învins pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de brazilianul Marquinhos în minutul 50.

Primele meciuri din acest an din Liga 1 de fotbal au avut loc vineri, când au fost programate două partide din etapa a 20-a. Săgeata Năvodari a învins pe FC Botoşani cu 1-0, pe stadionul ”Farul” din Constanţa, prin golul marcat de atacantul spaniol Jose Emilio Guerra în minutul 29.

Astra Giurgiu a învins pe teren propriu pe ultima clasată, Corona Braşov, cu 3-0 (1-0). Au punctat Paul Papp, în minutul 42,  William De Amorim, în minutul 81 şi Alexandru Măţel în minutul 90+2.