preliminarii-cm-2018

Reprezentativa de fotbal a României face parte din grupa E alături de Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia şi Kazahstan, în preliminariile Cupei Mondiale din 2018, conform tragerii la sorţi de sâmbătă, de la Sankt Petersburg. Grupa pare una accesibilă pentru tricolori.

Echipele de pe primul loc în fiecare grupă se vor califica la Cupa Mondială, iar cele mai bune opt selecţionate de pe poziţia a doua vor juca la baraj pentru accederea la competiţia din Rusia.

Componența celorlalte grupe:

Grupa A: Olanda, Franța, Suedia, Bulgaria, Belarus, Luxemburg

Grupa B: Portugalia, Elveția, Ungaria, Feroe, Letonia, Andorra

Grupa C: Germania, Cehia, Irlanda de Nord, Norvegia, Azerbaijan, San Marino

Grupa D: Țara Galilor, Austria, Serbia, Irlanda, Moldova, Georgia

Grupa E: ROMÂNIA, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan

Grupa F: Anglia, Slovacia, Scoția, Slovenia, Lituania, Malta

Grupa G: Spania, Italia, Albania, Israel, Macedonia, Liechtenstein

Grupa H: Belgia, Bosnia-Herțegovina, Grecia, Estonia, Cipru

Grupa I: Croația, Islanda, Ucraina, Turcia, Finlanda.

Programul Grupei E:

4 septembrie 2016: Danemarca – Armenia, Kazahstan – Polonia (ora 19:00), România – Muntenegru (ora 21:45)

8 octombrie 2016: Armenia – România, Muntenegru – Kazahstan (ora 19:00), Polonia – Danemarca (ora 21:45)

11 octombrie 2016: Kazahstan – România (ora 19:00), Danemarca – Muntenegru, Polonia – Armenia (ora 21:45)

11 noiembrie 2016: Armenia – Muntenegru (ora 19:00), Danemarca – Kazahstan, România – Polonia (ora 21:45)

26 martie 2017: Armenia – Kazahstan (ora 19:00), Muntenegru – Polonia, România – Danemarca (ora 21:45)

10 iunie 2017: Kazahstan – Danemarca (ora 19:00), Muntenegru – Armenia, Polonia – România (ora 21:45)

1 septembrie 2017: Kazahstan – Danemarca (ora 19:00), Danemarca – Polonia, România – Armenia (ora 21:45)

4 septembrie 2017: Armenia – Danemarca (ora 19:00), Muntenegru – România, Polonia – Kazahstan (ora 21:45)

5 octombrie 2017: Armenia – Polonia (ora 19:00), Muntenegru – Danemarca, România – Kazahstan (ora 21:45)

8 octombrie 2017: Danemarca – România, Kazahstan – Armenia, Polonia – Muntenegru (ora 19:00)

Sursa foto: www.prosport.ro

(Daniel Babun)