România s-a calificat la EURO 2016 din cea mai slabă grupă a preliminariilor

Feroe-Romania

Naţionala de fotbal a României va fi prezentă la turneul final din Franţa a EURO 2016. Selecţionata noastră a învins în această seară în deplasare pe Insulele Feroe cu 3-0.

Scorul a fost deschis încă din minutul 4 de Constantin Budescu, după o centrare a timişoreanului Gabriel Torje. Tot Budescu a majorat scorul în prelungirile primei părţi, în urma unui şut-centrare care a intrat sub transversala porţii feroezilor. Scorul a fost majorat în minutul 83 de Alexandru Maxim, după o pasă a lui Bogdan Stancu. România s-a calificat fără a primi gol în deplasare în preliminarii.

Selecţionerul Anghel Iordănescu a început partida cu: Ciprian Tătăruşanu — Alexandru Măţel, Vlad Chiricheş, Dragoş Grigore, Răzvan Raţ (căpitan) — Ovidiu Hoban, Mihai Pintilii — Adrian Popa, Constantin Budescu, Gabriel Torje — Bogdan Stancu.

Au mai intrat în repriza a doua Alexandru Maxim, în locul lui Torje, Andrei Prepeliţă în locul lui Budescu şi Denis Alibec în locul lui Bogdan Stancu.