România, învinsă acasă de Spania cu 2-1, în preliminariile EURO 2020

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Spaniei cu scorul de 2-1 (1-0), joi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în Grupa F a preliminariilor EURO 2020.

Tricolorii au fost dominaţi categoric în prima repriză, iar Spania putea câştiga la un scor categoric, dar pe portarul Tătăruşanu a făcut minuni, pentru ca pe final România să treacă de două pe lângă egalare.

Sergio Ramos (29 – penalty) şi Paco Alcacer (47) au marcat golurile ibericilor, în timp ce pentru echipa antrenată de Cosmin Contra a înscris Florin Andone (59), la trei minute de la intrarea sa pe teren. Spania a jucat în zece oameni din min. 79, după eliminarea lui Diego Llorente.

Spania a ţinut România în preajma propriului careu încă din primele secunde de joc, iar ocaziile au curs una după alta la poarta inspiratului Tătăruşanu. Astfel, Alcacer a fost blocat de portar în situaţie de unu la unu în secunda 35 a meciului. Tătăruşanu a salvat un nou gol în faţa atacantului de la Dortmund în min. 6.

Prima fază ofensivă a echipei noastre a fost un şut al lui Chiricheş în min. 10, de la circa 30 de metri, însă mingea a trecut peste poartă.

Tătăruşanu a fost providenţial în min. 11, la lovitura de cap a lui Ramos, şi 13, când a respins cu piciorul şutul din voleu al lui Jordi Alba.

Stanciu nu a fost inspirat din lovitură liberă de la 22 de metri, şutând peste poartă (17).

În min. 27, la o acţiune a spaniolilor, Deac l-a călcat în careu pe Ceballos, iar Ramos a transformat fără probleme penalty-ul primit (29).

Până la pauză, Tătăruşanu a mai avut două intervenţii salvatoare, în faţa lui Rodrigo (35) şi a lui Alcacer (37).

Spania avea la pauză o posesie a mingii covârşitoare, 73%-27%, şi un raport de 8-0 la şuturile pe poartă, echipa României fiind depăşită ca viteză, tehnică, simţ de anticipaţie, forţă.

”La Roja” şi-a majorat avantajul la scurt timp după pauză, când Alcacer a reluat simplu centrarea lui Alba (47). Ruiz a fost şi el periculos, cu un şut de la 22 de metri (54).

România a reuşit să marcheze împotriva cursului jocului, prin Florin Andone (59), la trei minute de la introducerea sa, noul jucător al echipei Galatasaray marcând cu capul de lângă Ramos la mingea recentrată de Puşcaş.

Imediat după gol doi spectatori au pătruns pe teren, astfel că România, avertizată de UEFA din motive disciplinare, riscă să joace cu porţile închise meciurile de acasă cu Norvegia şi Suedia.

România a prins mai mult curaj după golul lui Andone, dar Spania a rămas în continuare periculoasă, chiar dacă nu a reuşit să mai exercite aceeaşi presiune.

Tătăruşanu (69) a fost la post şi a reţinut şutul lui Busquets.

Un moment important s-a produs în min. 79, când Puşcaş a fost lansat de Maxim şi a fost faultat de Llorente în postură de ultim apărător, fundaşul iberic fiind eliminat. Ianis Hagi (81) a şutat din lovitura liberă într-un coechipier, Benzar, infiltrat în zid.

Spania a mai avut o acţiune periculoasă (87), dar Sarabia a şutat peste poartă.

Finalul a fost dramatic, cu România forţând egalarea, însă Puşcaş nu a reuşit să înscrie din nouă situaţii foarte bune. În min. 90+1, Puşcaş a şutat din unghi, dar Kepa a respins. În min. 90+2, Kepa a salvat golul la mingea trimisă cu capul de Puşcaş.

Spania a încheiat cu o posesie net superioară, 68%-32%, şi cu un raport al şuturilor pe poartă de 10-3.

A fost prima înfrângere pe teren propriu a României în faţa Spaniei în şapte meciuri (trei victorii pentru tricolori, trei egaluri).

Meciul a fost precedat de un moment de reculegere în memoria fiicei fostului selecţioner spaniol Luis Enrique, decedată la vârsta de doar 9 ani. Jucătorii celor două echipe au purtat banderole negre.

Începutul meciului a fost amânat cu aproximativ un minut din cauza petardelor şi torţelor aruncate în teren de suporterii români.

România a suferit al doilea eşec din această campanie şi va juca următorul meci duminică, la Ploieşti, cui Malta (19:00).

România – Spania 1-2 (0-1)
Au marcat: Florin Andone (59), respectiv Sergio Ramos (29 – penalty), Paco Alcacer (47).
Bucureşti, Arena Naţională: circa 50.000 de spectatori
Preliminariile EURO 2020 – Grupa F

Au evoluat echipele:
România: 12. Ciprian Tătăruşanu – 2. Romario Benzar, 5. Ionuţ Nedelcearu, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 21. Dragoş Grigore, 3. Alin Toşca – 17. Ciprian Deac (10. Alexandru Maxim, 71), 18. Răzvan Marin, 8. Nicolae Stanciu (11. Ianis Hagi, 63) – 9. George Puşcaş, 13. Claudiu Keşeru (23. Florin Andone, 56). Selecţioner: Cosmin Contra.
Rezerve neutilizate: 1. Ionuţ Radu, 16. Florin Niţă – 4. Adrian Rus, 7. Gheorghe Grozav, 14. Adrian Constantin Păun, 15. Paul Anton, 19. Mihai Bordeianu, 20. Florin-Bogdan Ştefan, 22. Alexandru Cicâldău.
Spania: 13. Kepa Arrizabalaga – 22. Jesus Navas, 3. Diego Llorente, 15. Sergio Ramos (căpitan), 18. Jordi Alba – 17. Fabian Ruiz, 5. Sergio Busquets, 8. Saul Niguez – 19. Rodrigo (12. Mikel Oyarzabal, 71), 9. Paco Alcacer (4. Mario Hermoso, 85), 6. Dani Ceballos (7. Pablo Sarabia, 76). Selecţioner: Robert Moreno.
Rezerve neutilizate: 1. David de Gea, 23. Pau Lopez – 2. Dani Carvajal, 10. Thiago Alcantara, 11. Suso, 14. José Gaya, 16. Rodri, 20. Unai Nunez, 21. Daniel Parejo.

Arbitru: Deniz Aytekin; arbitri asistenţi: Eduard Beitinger, Rafael Foltyn; al patrulea oficial: Tobias Stieler (toţi din Germania)
Delegat UEFA: Martin Sturkenboom (Olanda), observator UEFA pentru arbitri: Zoran Petrovic (Serbia)
Cartonaşe galbene: Ramos (29), Marin (31), Saul (76), Kepa (90+2).
Cartonaş roşu: Diego Llorente (79). AGERPRES