România învinge cu 2-0 Danemarca, în meci amical

FOTBAL - AMICAL - ROMANIA - DANEMARCA

Reprezentativa de fotbal a României a câștigat ultimul joc din acest an, un amical împotriva Danemarcei. Partida desfăşurată marţi seara, 18 noiembrie, pe Arena Naţională a fost câştigată de tricolori cu 2-0, prin golurile marcate de Claudiu Keșeru, în minutele 53 și 58. România a mai avut un gol, în minutul 11, care a fost anulat pentru un fault în atac comis de Keşeru la Bjelland. Selecţionerul Anghel Iordănescu şi-a luat astfel revanşa, după meciurile cu echipa lui Morten Olsen din preliminariile EURO 2004, când Danemarca se impunea cu 5-2 la Bucureşti, iar partida retur se încheia cu 2-2.

În partida de marţi seara, Eric Bicfalvi a debutat în tricoul naţionalei. A fost ultimul meci al României din anul 2014. Următorul este programat la data de 29 martie 2015, de la ora 19:00, cu Insulele Feroe în Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

Ultimele două victorii ale României, cu Irlanda de Nord din preliminariile EURO 2016, şi amicalul cu Danemarca, au dus naţionala noastră pe locul 15 în clasamentul FIFA.

Adversarele României în preliminariile Europeanului din 2016, au înregistrat eşecuri în partidele amicale disputate marţi seara. Grecia a fost învinsă de Serbia cu 2-0, la Atena. Ungaria a cedat pe teren propriu în faţa Rusiei (scor 1-2), iar Finlanda a pierdut cu acelaşi scor (1-2) meciul din deplasare cu Slovacia.

sursa foto: digisport.ro