Europa LeagueReşiţeanul Cosmin Moţi (Ludogoreţ Razgrad) şi Alexandru Vlad (Dnepr) au fost integralişti la echipele lor în meciurile desfăşurate joi seara în etapa a 4-a a competiţiei de fotbal Europa League.
Campioana Bulgariei a remizat acasă cu Cernomoreţ Odesa, 1-1, în timp ce Dnepr, viitoare adversară a formaţiei Pandurii, a dispus cu 2-0 de Pacos de Ferreira. Matheus (45) şi Evgheni Konoplianka (66) au marcat golurile echipei ucrainene.
Gigel Bucur a fost doar rezervă la Kuban, care a smuls un egal acasă cu Swansea (1-1).

Primele echipe calificate în şaisprezecimile de finală sunt Fiorentina, Dnepr, Rubin Kazan, Red Bull Salzburg, Esbjerg, Ludogoreţ Razgrad, Valencia.

Rezultatele etapei a 4-a:

Grupa A
Kuban Krasnodar (Rusia) – Swansea City (Anglia) 1-1
Au marcat: Ibrahima Baldé 90+2, respectiv Bony Wilfried 9.
Cartonaş roşu: Xandao (Kuban) 75.

St. Gallen (Elveţia) – Valencia CF (Spania) 2-3
Au marcat: Stephane Besle 37, Goran Karanovic 66, respecctiv Pablo Piatti 30, 76, Sergio Canales 86.
Cartonaş roşu: Philippe Montandon (St Gallen) 56.
Jonas (Valencia) a ratat un penalty în min. 57.

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1Valencia CF430110-69
2Swansea City42206-28
3FC St Gallen41035-93
4FC Kuban Krasnodar40222-62

Grupa B
PSV Eindhoven (Olanda) – Dinamo Zagreb (Croaţia) 2-0
Au marcat: Adam Maher 29, Jurgen Locadia 57.

Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria) – Cernomoreţ Odesa (Ucraina) 1-1
Au marcat: Juninho Quixadá 47, respectiv Aleksei Gai.

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1Ludogoreţ Razgrad43107-110
2PSV Eindhoven42114-27
3Cernomoreţ Odesa41123-54
4Dinamo Zagreb40131-71

Grupa C
Esbjerg (Danemarca) – Elfsborg (Suedia) 1-0
A marcat: Marcus Rohdén (autogol) 71.

Standard Liege (Belgia) – Red Bull Salzburg (Austria) 1-3
Au marcat: Paul-Jose M’Poku 55, respectiv Dusan Svento 42, Kevin Kampl 45, Alan 58.

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1FC Red Bull Salzburg440011-312
2Esbjerg fB43016-49
3Standard Liege40134-81
4IF Elfsborg40132-81

Grupa D
Rubin Kazan (Rusia) – Wigan (Anglia) 1-0
A marcat: Oleg Kuzmin 23.

NK Maribor (Slovenia) – Zulte Waregem (Belgia) 0-1
A marcat: Thorgan Hazard 29 – penalty.

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1Rubin Kazan431011-310
2Wigan Athletic41214-35
3SV Zulte Waregem41122-74
4NK Maribor41036-103

Grupa E
Dnepr Dnepropetrovsk (Ucraina) – Pacos de Ferreira (Portugalia) 2-0
Au marcat: Matheus 45, Evgheni Konoplianka 66.

Pandurii Târgu Jiu (România) – Fiorentina (Italia) 1-2
Au marcat: Eric de Oliveira 32, respectiv Ryder Matos 86, Borja Valero 90+2.

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1ACF Fiorentina440010-212
2Dnepr Dnepropetrovsk43016-29
3Pandurii Târgu Jiu40132-71
4Pacos de Ferreira40131-81

Grupa F
APOEL Nicosia (Cipru) – Bordeaux (Franţa) 2-1
Au marcat: Nektarios Alexandrou 13, Nuno Morais 55, respectiv Lamine Sané 45.
Cartonaşe roşii: Mario Budimir 50, respectiv Landry N´Guemo 50.

Maccabi Tel Aviv (Israel) – Eintracht Frankfurt (Germania) 4-2
Au marcat: Eran Zahavi 15, 90+4 – penalty, Barak Itzhaki 30, 35, respectiv Srdjan Lakic 63, Alexander Meier 67 – penalty.

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1Eintracht Frankfurt430110-49
2Maccabi Tel Aviv42116-57
3APOEL Nicosia41123-64
4Girondins de Bordeaux41034-83

Grupa G:
Rapid Viena (Austria) – Genk (Belgia) 2-2
Au marcat: Terrence Boyd 40, 45, respectiv Serigne Mbodji 28 – penalty, Thomas Buffel 61.

FC Thun (Elveţia) – Dinamo Kiev (Ucraina) 0-2
Au marcat: Lukas Schenkel 29 (autogol), Andrei Iarmolenko 69.
Cartonaş roşu: Dieumerci Mbokani (Dinamo) 17.

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1KRC Genk42206-48
2Dinamo Kiev42117-37
3SK Rapid Viena40315-63
4FC Thun41032-73

Grupa H:
Sevilla FC (Spania) – Slovan Liberec (Cehia) 1-1
Au marcat: Diego Perotti 29, respectiv David Pavelka 71.

Estoril (Portugalia) – Freiburg (Germania) 0-0
Cartonaşe roşii: Nicolas Höfler 86, Karim Guede 88 (ambii de la Freiburg).

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1Sevilla FC42206-38
2FC Slovan Liberec41306-56
3SC Freiburg40313-53
4Estoril Praia40223-52

Grupa I:
NK Rijeka (Croaţia) – Olympique Lyon (Franţa) 1-1
Au marcat: Andrej Kramaric 21, respectiv Alassane Plea 14.

Vitoria Guimaraes (Portugalia) – Betis Sevilla (Spania) 0-1
A marcat: Chuli 90+4

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1Real Betis Sevilla42203-18
2Olympique Lyon41303-26
3Vitória Guimaraes41125-34
4HNK Rijeka40222-72

Grupa J:
Legia Varşovia (Polonia) – Trabzonspor (Turcia) 0-2
Au marcat: Dossa Junior 71 (autogol), Olcan Adin 79.

Lazio Roma (Italia) – Apollon Limassol (Cipru) 2-1
Au marcat: Sergio Floccari 14, 37, respectiv Fotis Papoulis 39.

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1Trabzonspor43109-410
2Lazio42206-48
3Apollon Limassol41123-44
4Legia Varşovia40040-60

Grupa K:
Tromso (Norvegia) – Anji Mahacikala (Rusia) 0-1
A marcat: Karlen Mkrcian 90+4.

Tottenham (Anglia) – Sheriff Tiraspol (Rep. Moldova) 2-1
Au marcat: Erik Lamela 60, Jermain Defoe 67 – penalty, respectiv Ismail Isa 72.

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1Tottenham Hotspur44009-112
2FC Anji Mahacikala42112-27
3FC Sheriff40222-52
4Tromso IL40131-61

Grupa L:
AZ Alkmaar (Olanda) – Şahtior Karaganda (Kazahstan) 1-0
A marcat: Celso Ortiz 55.

Maccabi Haifa (Israel) – PAOK Salonic (Grecia) 0-0

clasament

locechipaMVEÎGM-GPP
1PAOK42206-48
2AZ Alkmaar42204-28
3Şahtior Karaganda40224-62
4Maccabi Haifa40224-62

Sursa:Agerpres